5. «Հանրային գործընթացների հոգեբանական ուսումնասիրությունների» գիտական խմբի անդամներ Սոնա Մանուսյանը և Անի Պողոսյանը մասնակցեցին Հոգեբանության 19-րդ եվրոպական կոնգրեսին
«Հանրային գործընթացների հոգեբանական ուսումնասիրությունների» գիտական խմբի անդամներ Սոնա Մանուսյանը և Անի Պողոսյանը մասնակցեցին Հոգեբանության 19-րդ եվրոպական կոնգրեսին
ԵՊՀ «Անձ և սոցիալական միջավայր» գիտահետազոտական լաբորատորիայի «Հանրային գործընթացների հոգեբանական ուսումնասիրությունների» գիտական խմբի անդամներ Սոնա Մանուսյանը և Անի Պողոսյանը ս.թ. հուլիսի 1-4-ը մասնակցել են  Պաֆոս (Կիպրոս) քաղաքում տեղի ունեցած «Փոխակերպելով հոգեբանական գիտությունը. 2030-ի օրակարգը» խորագրով Հոգեբանության 19-րդ եվրոպական կոնգրեսին:
Կոնգրեսի շրջանակում նրանք հանդես են եկել բանավոր զեկույցով և պոստերային ներկայացմամբ, որոնք հիմնված էին «Պատկանելություն, ազդելու կարողություն և քաղաքացիական (չ)գործողություն․ հետհեղափոխական և (հետ)պատերազմական Հայաստանում քաղաքացիության ըմբռնումը սոցիալ-հոգեբանական հայացքով» թեմայով դրամաշնորհային ծրագրի ընթացիկ որոշ արդյունքների վրա:
Ս. Մանուսյանը և Ա. Պողոսյանը վերադարձել են կոնգրեսի բուն թեմատիկ քննարկումներից և հատկապես միջազգային կոլեգաների հետ ոչ ֆորմալ զրույցներից ծնված գաղափարներով ու նոր համագործակցությունների ակնկալիքներով:
Գիտաժողովի մասնակցությունը ֆինանսավորվել է ԵՊՀ ճանապարհորդական դրամաշնորհի, 23RL-5A044 ընթացիկ ծածկագրով գիտական դրամաշնորհի, ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի գիտական գործուղման ճանապարհածախսը փոխհատուցելու դրամաշնորհի և Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի անհատական դրամաշնորհի միջոցներով:

5. Members of YSU scientific group participate in 19th European Congress of Psychology
From July 1 to 4, Sona Manusyan and Ani Poghosyan, members of the Scientific Group on Psychological Studies of Public Processes at YSU Laboratory of Personality and Social Environment, participated in the 19th European Congress of Psychology held in Paphos, Cyprus. The Congress was conducted under the theme "Transforming Psychological Science: The 2030 Agenda."
During the event, Manusyan and Poghosyan presented an oral report and a poster based on preliminary findings from their grant-funded project titled "Affiliation, Influence, and Civic (No) Action: The Understanding of Citizenship in Post-Revolutionary and (Post)War Armenia from a Socio-Psychological Point of View."
The researchers returned from the Congress with new ideas and collaborative opportunities, developed through the core thematic discussions and informal exchanges with international colleagues.
Their participation was supported by a travel grant from Yerevan State University, a scientific grant (code 23RL-5A044), funding from the Armenian Higher Education and Science Committee to cover travel expenses, and an individual grant from the Hovnanian Family Foundation.