Ընթացիկ տարվա օգոստոսի 25-ին ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետ է այցելել հոգեբանական գիտության և կրթության ոլորտում միջազգային հեղինակություն ունեցող Տրենտոյի համալսարանի (Իտալիա) հոգեբանների պատվիրակությունը:
ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, հ․գ․դ․, պրոֆեսոր Հրանտ Ավանեսյանը, ընդգծելով համագործակցության կարևորությունը, նշեց, որ նմանօրինակ հանդիպումները կարևոր են համալսարանների միջև կայուն գործնական հարաբերությունների ձևավորման, փորձի փոխանակման և համատեղ նախաձեռնությունների մշակման տեսանկյունից։ Նրա խոսքով՝ միջազգային համագործակցության շարունակական ընդլայնումը ֆակուլտետի առաջնահերթություններից է, քանի որ այն նպաստում է բաց, համագործակցային և գիտելիքի փոխանակման վրա հիմնված ակադեմիական միջավայրի ձևավորմանը։
Երկկողմ համագործակցության շրջանակում նախատեսվում են հետազոտական աշխատանքներ ճանաչողական և սոցիալական նյարդահոգեբանության, արհեստական բանականության, թվային հոգեկան առողջության և մարդու հոգեկան բարեկեցության ոլորտներում:
Պրոֆեսոր Հ․ Ավանեսյանը Տրենտոյի համալսարանի գործընկերներին հրավիրեց մասնակցելու «Տեսական և կիրառական հոգեբանության արդի հիմնախնդիրները» խորագրով միջազգային գիտաժողովին, որը կկայանա 2027 թվականին:
Հանդիպման շրջանակում հյուրերը շրջայց կատարեցին նաև հոգեկան առողջության, հոգեբանական բարեկեցության և անվտանգության ոլորտներում արդիական մեթոդներով բազմափուլ հոգեբանական հետազոտություններ իրականացնող ԵՊՀ հոգեբանության գիտահետազոտական կենտրոնում:

5. Psychologists from University of Trento visit YSU
On August 25, a delegation of psychologists from the University of Trento (Italy), which has an international reputation in psychological science and education, visited the YSU Faculty of Philosophy and Psychology.
Highlighting the importance of cooperation, Hrant Avanesyan, Head of the Chair of General Psychology at the YSU Faculty of Philosophy and Psychology, Doctor of Psychological Sciences and Professor, noted that such meetings are important for establishing sustainable working relations between universities, exchanging experience and developing joint initiatives.
According to him, the continued expansion of international cooperation is one of the faculty's priorities, as it fosters an open and collaborative academic environment based on knowledge exchange.
As part of the bilateral cooperation, research is planned in the fields of cognitive and social neuropsychology, artificial intelligence, digital mental health and human mental well-being.
Professor Avanesyan invited his colleagues from the University of Trento to participate in the international conference titled "Current Issues in Theoretical and Applied Psychology", to be held in 2027.
During the visit, the guests also toured the YSU Psychology Research Center, which conducts multi-stage psychological studies using contemporary methods in the fields of mental health, psychological well-being and safety.