5. ԵՊՀ աշխատակիցը՝ «Ամառային ինստիտուտ» միջազգային կրթական ծրագրի մասնակից
Երևանում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի (ՀՀ-ում Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչություն) աջակցությամբ ս․թ․ հուլիսի 28-ից օգոստոսի 10 Երևանի պետական համալսարանի ռուս բանասիրության ֆակուլտետի գրասենյակի աշխատակից Մարինե Թարվերդյանը մասնակցել է «Ամառային ինստիտուտ» միջազգային կրթական նախագծին՝ ուղղված միջազգային համագործակցության զարգացմանը և երիտասարդ մասնագետների որակավորման բարձրացմանը:
«Ամառային ինստիտուտ» նախագիծը Պսկովի պետական համալսարանում համախմբել է Հայաստանի, Աբխազիայի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ուզբեկստանի, Սերբիայի, Բոսնիա և Հերցեգովինայի 16 համալսարանների երիտասարդ բանասերների:
Նախագծի նպատակն էր հումանիտար գիտությունների, առաջին հերթին՝ բանասիրական գիտությունների բնագավառում կրթական, հետազոտական և նախագծային համագործակցության հաստատումն ու զարգացումը ռուս հետազոտողների և արտասահմանցի գործընկերների միջև: 14-օրյա ծրագիրը ներառում էր կրթական բաղադրիչ, դասախոսների որակավորման բարձրացում և գործընկեր բուհերում ստաժավորում:
Ինտենսիվ դասընթացի շրջանակում երիտասարդ մասնագետները մասնակցել են դասախոսությունների, վարպետության դասերի, ուսումնական էքսկուրսիաների, ինտերակտիվ սեմինարների և կլոր սեղան-քննարկումների: Կազմակերպվել են գիտակրթական երեք պրակտիկաներ Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում և Պսկովում, ինչը հնարավորություն է տվել մասնակիցներին ծանոթանալու Ռուսաստանի ժամանակակից կրթական պրակտիկային և մշակութային ժառանգությանը:
Ստաժավորումն անցել է Սանկտ Պետերբուրգի պետական տնտեսագիտական համալսարանում, Ա. Ի. Հերցենի անվան Ռուսաստանի պետական մանկավարժական համալսարանում, նաև Ա. Ս. Պուշկինի անվան ռուսաց լեզվի պետական ինստիտուտում: Մասնակիցները ծանոթացել են նաև Տակտիլ հաղորդակցության հետազոտությունների լաբորատորիայի և Ճանաչողական և լեզվաբանական հետազոտությունների լաբորատորիայի գործունեությանը:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել էքսկուրսիաներին դեպի Նևսկի պրոսպեկտ, Մոսկվայի հաղթանակի դարպասներ, Արվեստի հրապարակ, Արյան վրա Փրկչի տաճար (Храм Спаса на Крови), Կազանի տաճար, Մարիինյան պալատ և Սուրբ Իսահակի տաճար։ Մոսկվայում մասնակիցներն այցելել են Կարմիր հրապարակ, Վորոբյովի Գորի, Սոֆիայի առափ և Մոսֆիլմովսկայա փողոց՝ համատեղելով ծանոթությունը մշակութային ժառանգության և ժամանակակից տեսարժան վայրերի հետ:
Երևանի պետական համալսարանի ռուս բանասիրության ֆակուլտետի գրասենյակի աշխատակից Մարինե Թարվերդյանը, ընդգծելով «Ամառային ինստիտուտ» ծրագրի կազմակերպման բարձր մակարդակը, ասաց. «Մասնակցությունն այս ծրագրին հնարավորություն էր՝ խորասուզվելու միջազգային ակադեմիական համագործակցության մթնոլորտում, ծանոթանալու ռուսաց լեզվի դասավանդման նոր մեթոդներին և ձեռք բերելու նոր ընկերներ տարբեր երկրներից: Նախագիծը հսկայական փորձ տվեց։ Հագեցած դասախոսություններ, վարպետության դասեր, էքսկուրսիաներ և պրակտիկա․ այս ամենը հնարավորություն տվեց տեսնելու, թե ինչպես է ապրում երկրի ժամանակակից գիտական և կրթական միջավայրը»:

With the support of the Russian Center for Science and Culture in Yerevan (the Representative Office of Rossotrudnichestvo in Armenia), Marine Tarverdyan, a staff member of the Office of YSU Faculty of Russian Philology, took part in the "Summer Institute" International Educational Program held from July 28 to August 10 of this year.
The "Summer Institute" program, hosted at Pskov State University, brought together young philologists from 16 universities across Armenia, Abkhazia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Serbia, and Bosnia and Herzegovina.
The program aimed to establish and enhance educational, research, and program-based cooperation between Russian researchers and their international counterparts in the field of the humanities—primarily in philology. The 14-day program included educational components, professional development for instructors, and internships at partner universities.
Within the framework of this intensive course, young professionals participated in lectures, master classes, educational excursions, interactive seminars, and roundtable discussions. Three academic and educational field practices were organized in Moscow, Saint Petersburg, and Pskov, providing participants with the opportunity to become acquainted with modern educational practices in Russia and to explore the country’s cultural heritage.
The internship component took place at the Saint Petersburg State University of Economics, the Herzen State Pedagogical University of Russia, and the Pushkin State Russian Language Institute. Participants also became familiar with the activities of the Laboratory for Tactile Communication Research and the Laboratory for Cognitive and Linguistic Studies.
Special attention was given to excursions to cultural landmarks, including Nevsky Avenue, the Triumphal Arch in Moscow, the Arts Square, the Church of the Savior on Spilled Blood, the Kazan Cathedral, the Mariinsky Palace, and Saint Isaac’s Cathedral. In Moscow, participants visited Red Square, Sparrow Hills, the Sophia Embankment, and Mosfilmovskaya Street—combining exposure to both historical heritage and contemporary sites of interest.
Marine Tarverdyan, staff member of YSU Faculty of Russian Philology, emphasized the high level of organization of the "Summer Institute" program, stating:
"Participating in this program was an opportunity to explore the international academic cooperation landscape, new methods of teaching the Russian language, and to make new friends from different countries. The program provided immense experience. The intensive lectures, master classes, excursions, and internships all offered a comprehensive perspective on the modern scientific and educational sectors of the country."