5. ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի մի խումբ ուսանողներ մասնակցեցին Կրասնոյարսկում (ՌԴ) կազմակերպված ամառային դպրոցի
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի մի խումբ ուսանողներ մասնակցեցին Կրասնոյարսկում (ՌԴ) կազմակերպված ամառային դպրոցի
Երևանի պետական համալսարանի ռուս բանասիրության ֆակուլտետի յոթ ուսանողներ պրոֆեսոր Լիաննա Մաթևոսյանի ուղեկցությամբ մասնակցել են ՌԴ Կրասնոյարսկ քաղաքում կազմակերպված ամառային երկշաբաթյա դպրոցին:
Ծրագրի ընթացքում ուսանողները փորձառություն ձեռք բերելու հնարավորություն ունեցան Ռուսաստանի Դաշնության լավագույն 15 համալսարաններից մեկում՝ Սիբիրի դաշնային համալսարանում: Մասնակիցները ամառային դպրոցի շրջանակում ոչ միայն լսեցին հետաքրքիր դասախոսություններ ու մասնակցեցին ինտերակտիվ սեմինարների, այլև բացահայտեցին մշակութային նոր միջավայր, ձեռք բերեցին նոր գիտելիքներ ու փորձ:
Երկշաբաթյա ծրագրի շրջանակում ուսանողները լեզվակիր միջավայրում կատարելագործեցին ռուսաց լեզվի իմացությունը՝ զարգացնելով բանավոր և գրավոր հաղորդակցման հմտությունները:
«Մասնագիտական զարգացումից զատ՝ մենք Հայաստան բերեցինք անգնահատելի փորձառություն, գեղեցիկ հիշողություններ ու ոգեշնչում՝ հետագա ուսումնառության և մասնագիտական ճանապարհի համար»,- ընդգծեց 4-րդ կուրսի ուսանողուհի Մանե Մկրտչյանը։
4-րդ կուրսի ուսանողուհի Միլենա Ղանդիլյանն էլ ընդգծեց. «Տարբեր երկրներից ժամանած ուսանողների հետ ծանոթությունները վերածվեցին անկեղծ բարեկամության, որը, վստահ եմ, կշարունակվի նաև ամառային դպրոցի ավարտից հետո»:
«Երկշաբաթյա ամառային դպրոցը մեզ համար դարձավ նոր ընկերությունների, նոր հմտությունների ու հրաշալի հիշողությունների մի շրջափուլ: Համոզված եմ, որ նման ծրագրերը ոչ միայն նոր գիտելիքների ձեռքբերման հարթակ են, այլև փորձի փոխանակման լավագույն հնարավորություններ»,- իր հերթին նշեց 4-րդ կուրսի ուսանողուհի Լիա Գրիգորյանը։
Հավելենք, որ այսօրինակ ամառային դպրոցները ապագա մասնագետներին հնարավորություն են ընձեռում ոչ միայն կատարելագործվելու, այլև գիտակրթական նոր կապեր հաստատելու մասնագիտական բնագավառի ներկայացուցիչների հետ:

5. Students from YSU Russian Philology Faculty Participate in summer school held in Krasnoyarsk, Russia
Students from YSU Russian Philology Faculty Participate in summer school held in Krasnoyarsk, Russia
Seven students from YSU Faculty of Russian Philology, accompanied by Professor Lianna Matevosyan, participated in a two-week summer school organized in Krasnoyarsk, Russia.
During the program, the students had the opportunity to gain practical experience at one of Russia’s top 15 universities, the Siberian Federal University. As part of the summer school, participants not only attended engaging lectures and participated in interactive seminars but also explored a new cultural environment, acquiring new knowledge and experience.
Throughout the two-week program, students improved their Russian language skills in an immersive linguistic environment, enhancing both their oral and written communication skills.
"Alongside our professional development, we came back to Armenia with invaluable experience, beautiful memories, and inspiration for our future studies and professional path," emphasized fourth-year student Mane Mkrtchyan.
Fourth-year student Milena Ghandilyan also highlighted: "The acquaintances we made with students from various countries turned into sincere friendships, which, I am convinced, will continue even after the summer school."
"The two-week summer school became a period of new friendships, new skills, and wonderful memories for us. I am convinced that such programs are not only platforms for gaining new knowledge but also excellent opportunities for experience exchange," noted fourth-year student Lia Grigoryan.
Such summer schools provide future specialists with the opportunity not only to improve their skills but also to establish new academic and professional connections with representatives from their field.