5. Հանդիպում «Литературная газета» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագրի հետ
«Yerevan-book-fest» երևանյան միջազգային փառատոնի շրջանակում ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետում հյուրընկալվեց «Литературная газета» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Մաքսիմ Զամշևը։
Ս․թ․ սեպտեմբերի 5-7-ը Երևանում անցկացվեց արդեն ավանդական դարձած «Yerevan-book-fest» երևանյան միջազգային փառատոնը, որին այս տարի մասնակցել են հայտնի գրողներ Ռուսաստանից, Վրաստանից, Սլովենիայից և Իտալիայից: Հյուրերի թվում էր հայտնի բանաստեղծ, գրող, բազմաթիվ բանաստեղծական ժողովածուների հեղինակ, «Литературная газета» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Մաքսիմ Զամշևը:
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ղեկավարության նախաձեռնությամբ կազմակերպված միջոցառումը վարեց Ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ասպիրանտ, բանաստեղծ, թարգմանիչ Կոնստանտին Շաքարյանը: Ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի համար կազմակերպված միջոցառմանը Մաքսիմ Զամշևը խոսեց այն մասին, թե ինչպես է ինքը սկսել բանաստեղծություններ գրել, և ինչպես է իրեն այդ հարցում օգնել երաժշտական կրթությունը: Այնուհետև նա ընթերցեց իր սիրելի բանաստեղծություններից մի քանիսը «Незаживающее» վերնագրով ժողովածուից: Իր բանաստեղծություններից ընթերցեց նաև Կոնստանտին Շաքարյանը:
Միջոցառման մասնակիցները հարցեր ուղղեցին ռուս մտավորականության երբեմնի առաջատար մարմնի՝ «Литературная газета»-ի հանրաճանաչության, Ռուսաստանում տիրող իրավիճակի, Արծաթե դարաշրջանի բանաստեղծների մասին:
Խոսելով միջոցառման կարևորության մասին՝ ֆակուլտետի ուսանողները նշեցին, որ հանդիպումը երկար կհիշվի և կմեծացնի ուսանողների հետաքրքրությունը ժամանակակից ռուսական պոեզիայի նկատմամբ:

5. Meeting with editor-in-chief of Russian Literary Newspaper
As part of the Yerevan Book Fest, the Faculty of Russian Philology at Yerevan State University hosted a special event featuring the Russian Literary Newspaper’s Editor-in-Chief, Maxim Zamshev.
The now-traditional Yerevan Book Fest took place from September 5 to 7 this year, bringing together renowned writers from Russia, Georgia, Slovenia, and Italy. Among the distinguished guests was celebrated poet, author of numerous poetry collections, and Editor-in-Chief of the weekly Literary Newspaper, Maxim Zamshev.
The event at YSU, organized at the initiative of the Faculty of Russian Philology, was moderated by poet, translator, and PhD student of the faculty, Konstantin Shakaryan.
During the meeting, held for students and faculty members, Maxim Zamshev spoke about the beginnings of his poetic journey and how his background in music contributed to his development as a poet. He then read selected poems from his collection titled Незаживающее. Konstantin Shakaryan also presented a reading of his own poetry.
Participants had the opportunity to ask questions regarding the historical and cultural significance of the newspaper—once a leading platform of Russian intellectual thought—as well as the current sociopolitical climate in Russia and the legacy of Silver Age poets.
Reflecting on the significance of the event, students of the faculty noted that the meeting left a lasting impression and helped deepen their interest in contemporary Russian poetry.