5. ԵՊՀ-ում անցկացվել են ռուսաց լեզվի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման մեթոդիկայի որակավորման բարձրացման դասընթացներ
ԵՊՀ-ում անցկացվել են ռուսաց լեզվի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման մեթոդիկայի որակավորման բարձրացման դասընթացներ
Նոյեմբեր 3, 2025
Երևանի պետական համալսարանի ռուս բանասիրության ֆակուլտետում ս.թ. հոկտեմբերի 27-31-ը տեղի են ունեցել դասախոսների որակավորման բարձրացման դասընթացներ՝ «Ռուսաց լեզվի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման մեթոդիկան լեզվական միջավայրի բացակայության պայմաններում» խորագրով:
Ծրագրին մասնակցել են ֆակուլտետի 30 դասախոսներ, ինչպես նաև մագիստրանտներ և ֆակուլտետի շրջանավարտներ, որոնք արդեն աշխատում են դպրոցներում: Վերջիններս ձեռք բերած գիտելիքները կկարողանան կիրառել իրենց մանկավարժական գործունեության ընթացքում:
Դասընթացները կազմակերպվել են ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Դիանա Գազարովայի, Երևանում Գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի և Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանի՝ Ռուսաստանի առաջատար բուհերից մեկի համատեղ նախաձեռնությամբ: Ի դեպ, բուհն ամենահայտնիներից է ռուսաց լեզուն՝ որպես օտար լեզու դասավանդելու մեթոդաբանության ոլորտում:
Ծրագիրը կազմակերպվել է երկու ձևաչափով՝ առցանց (առաջին շաբաթը) և անցանց (երկրորդ շաբաթը): ԵՊՀ բազայի հիման վրա կազմակերպված դասընթացն ընդգրկել է ժամանակակից ռուսաց լեզվի ակտիվ գործընթացներ, ռուսաց լեզվի՝ որպես օտար լեզվի ընդհանուր տիրապետման վերաբերյալ նոր դասագրքերի և ձեռնարկների ուսումնասիրություն, հաղորդակցական և սոցիալ-մշակութային իրավասությունների զարգացման խաղային մեթոդների ուսուցում:
Դասընթացավարն էր Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետի ընդհանուր և ռուսաց լեզվաբանության ամբիոնի դոցենտ Ելենա Սմոլին:
«Գործընկերներս ինձ ապշեցրել են իրենց պատրաստվածության ամենաբարձր մակարդակով։ Նրանք իսկական մասնագետներ են, որոնք հիանալի հասկանում են իրենց աշխատանքը, շատ հարցեր են տալիս և անկեղծ հետաքրքրություն ցուցաբերում մեր հանդիպումների թեմաների նկատմամբ»,- ընդգծեց նա:
Դասընթացները կազմակերպվել են ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի հետ համատեղ և կարևոր քայլ են Երևանում Գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի և Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանի միջև համագործակցության զարգացման գործում:

5. Professional development courses on teaching Russian as foreign language held at YSU
From October 27-31 of this year, the Faculty of Russian Philology at Yerevan State University hosted professional development courses for lecturers under the theme "Methodology of Teaching Russian as a Foreign Language in the Absence of a Language Environment".
Among the participants were 30 faculty members, as well as master's students and graduates already working in schools. The knowledge gained will be directly applicable in their teaching practice.
The courses were organized jointly by Dean of YSU Faculty of Russian Philology Diana Gazarova, the Russian Center of Science and Culture in Yerevan, and the Peoples' Friendship University of Russia, one of Russia's leading institutions in the methodology of teaching Russian as a foreign language.
The program was delivered in two formats: online (during the first week) and in-person (during the second week). The course covered active processes in the Russian language, new textbooks and manuals for teaching Russian as a foreign language, and methods for developing communicative and socio-cultural competencies through interactive and game-based approaches.
The course instructor was Associate Professor Yelena Smoli from the Department of General and Russian Linguistics at the Faculty of Philology, Peoples' Friendship University of Russia.
"My colleagues impressed me with their highest level of preparedness. They are true professionals who thoroughly understand their work, ask many questions, and show genuine interest in the topics of our sessions," she said.
The courses were organized in cooperation with YSU Center for Continuing Education and represent an important step in strengthening collaboration between the Russian Center of Science and Culture in Yerevan and the Peoples' Friendship University of Russia.