5. Այց Դալար գյուղի դպրոց
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողները ս.թ. դեկտեմբերի 5-ին դեկան Դիանա Գազարովայի գլխավորությամբ այցելեցին Արարատի մարզի Դալար գյուղի միջնակարգ դպրոց՝ մասնագիտական կողմնորոշման հանդիպման:
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի դեկանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվող պարբերական այցերը դեպի Հայաստանի մարզեր դպրոցականների համար դասեր վարելու, վիկտորինաներ անցկացնելու նպատակ են հետապնդում: Հերթական կանգառն այս անգամ Դալար գյուղի դպրոցն էր. դպրոցի երեք շրջանավարտ այժմ ֆակուլտետի ուսանող են:
Հանդիպումը մեկնարկեց ֆակուլտետի դեկան Դ. Գազարովայի ողջույնի խոսքով: Հետայդու նա ներկայացրեց Ռուս բանասիրության ֆակուլտետի կրթական ծրագրերը, ուսանողներին ընձեռած հնարավորություններն ու մասնագիտական զարգացման հեռանկարները: Աշակերտները դիտեցին նաև այս ամենի մասին պատմող հոլովակ:
Ֆակուլտետի դեկանը դպրոցականների համար անցկացրեց ինտերակտիվ դաս, որի ընթացքում ներկայացրեց ռուսաց լեզվի արդի վիճակը, լեզվում կատարվող փոփոխությունները, որոնք տեղի են ունենում թվային տեխնոլոգիաների և համացանցի զարգացմանը զուգընթաց:
Դպրոցականները, ակտիվ մասնակցելով դասին, արտահայտեցին առցանց հաղորդակցության վերաբերյալ կարծիքներ, ներկայացրին համացանցային շփման շրջանակում կիրառվող բառապաշարի հաճախադեպ բառեր ու արտահայտություններ:
Այնուհետև ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի նախագահ Անի Հովհաննիսյանը ուսանող ընկերների հետ անցկացրեց վիկտորինա՝ նվիրված ռուսաց լեզվին, ռուսական մշակույթին և գրականությանը: Դպրոցականները հետաքրքրությամբ մասնակցեցին վիկտորինային, իսկ ամենաակտիվ մասնակիցները ստացան հավաստագրեր և գրքեր:
Դ. Գազարովան դասից հետո դպրոցի տնօրեն Անահիտ Ավետիսյանի և ուսուցիչների հետ տեղի ունեցած հանդիպմանը, մատնանշելով ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի բակալավրիատում և մագիստրատուրայում ուսանող երիտասարդներին, շնորհակալություն հայտնեց ուսուցիչներին արհեստավարժ աշխատանքի շնորհիվ գրագետ և պատրաստված շրջանավարտներ տալու համար:
Հանդիպման շրջանակում քննարկվեցին հետագա փոխայցելությունների, կազմակերպվելիք բաց դասերի, շարունակական համագործակցության հարցերը:

5. Visit to Dalar village school
On December 5, students of the YSU Faculty of Russian Philology, led by Dean Diana Gazarova, visited the secondary school of Dalar village in the Ararat province for a career orientation meeting.
The periodic visits to provinces of Armenia, initiated by the dean of the Faculty of Russian Philology, aim to organize lessons and quizzes for schoolchildren. This time they visited Dalar village school, where three alumni are currently students of the faculty.
The meeting began with welcoming remarks by Dean D. Gazarova. She then presented the educational programs of the Faculty of Russian Philology, the opportunities for students, and prospects for professional development.
The dean conducted an interactive lesson for the schoolchildren, during which she spoke about the current state of the Russian language and the linguistic changes occurring in parallel with the development of digital technologies and the internet.
Actively participating in the lesson, the schoolchildren shared their views on online communication and presented commonly used words and expressions typical of internet communication.
Afterwards, Ani Hovhannisyan, President of the Faculty Student Council, together with student volunteers, conducted a quiz dedicated to the Russian language, culture, and literature. The schoolchildren took part with great interest, and the most active participants received certificates and books.
Following the lesson, during a meeting with the school principal, Anahit Avetisyan, and the teachers, D. Gazarova expressed gratitude for their professional work in preparing knowledgeable and well-educated graduates, emphasizing that many of these graduates continue their studies in both the bachelor's and master's programs of the YSU Faculty of Russian Philology.
The meeting concluded with a discussion on future visits, upcoming open lessons, and opportunities for ongoing cooperation.