5. Սլովակ դասախոս Թերեզիա Շերեշովայի այցը՝ ակադեմիական համագործակցության նոր հեռանկար
Բանասիրական գիտությունների թեկնածու, Բրատիսլավայի տնտեսագիտական համալսարանի (Սլովակիա) կիրառական լեզուների ֆակուլտետի սլավոնական լեզուների և միջմշակութային հաղորդակցության ամբիոնի դասախոս Թերեզիա Շերեշովան այցելեց Ռուս բանասիրության ֆակուլտետ:
Այցի շրջանակում բ.գ.թ. Թերեզիա Շերեշովան հանդիպեց ռուս բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Դիանա Գազարովային: Կողմերը քննարկեցին համալսարանների միջև ակադեմիական համագործակցության հետագա հեռանկարները` հատուկ ուշադրություն դարձնելով համատեղ սեմինարների և դասախոսությունների առցանց կազմակերպման, ինչպես նաև ուսանողների և դասախոսների համար ակադեմիական փոխանակման ծրագրերի զարգացման հնարավորություններին:
Անձամբ հետևելով նաև Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ռուսաց լեզվի դասընթացներին՝ այցի ընթացքում Թերեզիա Շերեշովան ծանոթացավ ուսումնական գործընթացին, տնտեսագետ ուսանողներին ռուսաց լեզու դասավանդելու մեթոդական առանձնահատկություններին: Հետայդու տեղի ունեցավ մասնագիտական քննարկում Ռուսաց լեզվի ամբիոնի դասախոս Անուշ Մկրտչյանի հետ: Մասնակիցները քննարկեցին ոչ լեզվական միջավայրում ռուսաց լեզվի դասավանդման մեթոդական մոտեցումները, ներկայացրին իրենց փորձն ու դիտարկեցին մեթոդական փոխգործակցության հետագա հնարավորությունները:
Սլովակ գործընկերոջ այցը կարևոր քայլ է ֆակուլտետի միջազգային ակադեմիական կապերի ամրապնդման գործընթացում, որը խոստանում է նոր հեռանկարներ բացել կրթական համատեղ նախաձեռնությունների և գիտական համագործակցությունների համար:

5. Visit of Slovak lecturer Terezia Šerešová opens new prospects for academic cooperation
Terezia Šerešová, PhD in Philology and lecturer at the Department of Slavic Languages and Intercultural Communication of the Faculty of Applied Languages at the University of Economics in Bratislava (Slovakia), visited the Faculty of Russian Philology at Yerevan State University.
As part of the visit, Terezia Šerešová met with the Dean of the Faculty of Russian Philology, Diana Gazarova. The parties discussed further prospects for academic cooperation between the universities, paying particular attention to the organization of joint online seminars and lectures, as well as to opportunities for developing academic exchange programs for students and faculty.
During her visit, Šerešová also attended Russian language classes at the Faculty of Economics and Management, familiarizing herself with the educational process and the methodological approaches used in teaching Russian to economics students. She later held a professional discussion with Anush Mkrtchyan, lecturer at the Chair of Russian Language. The participants discussed methodological approaches to teaching Russian in a non-language environment, shared their experiences, and considered further possibilities for methodological cooperation.
The visit of the Slovak colleague represents an important step towards strengthening the faculty's international academic ties and promises to open new prospects for joint educational initiatives and scientific cooperation.