5. «Հաջողության ալգորիթմ. գրելուց մինչև ավարտական աշխատանքների պաշտպանություն» խորագրով սեմինար Ռուս բանասիրության ֆակուլտետում
«Հաջողության ալգորիթմ. գրելուց մինչև ավարտական աշխատանքների պաշտպանություն» խորագրով սեմինար Ռուս բանասիրության ֆակուլտետում
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետում ս.թ. մարտի 10-ին տեղի ունեցավ «Հաջողության ալգորիթմ. գրելուց մինչև ավարտական աշխատանքների պաշտպանություն» խորագրով սեմինար՝ նվիրված դիպլոմային հետազոտությունների նախապատրաստման առանցքային փուլերին:
Սեմինարավար, Ռուս գրականության ամբիոնի դոցենտ Մ. Ա. Մկրտչյանը հանդիպման ընթացքում շուրջ 18 ուսանողի տրամադրեց անհրաժեշտ խորհրդատվություն` որակավորման ավարտական աշխատանքների նախապատրաստման համար: Քննարկվեցին ավարտական աշխատանքին ներկայացվող հիմնական պահանջները, աշխատանքի համապատասխան կառուցվածքը, ձևավորման կանոնները, ինչպես նաև թեմայի ընտրության և հետազոտության նպատակների ու խնդիրների ձևակերպման սկզբունքները:
Հատուկ ուշադրություն դարձվեց հետազոտական մասի կազմակերպմանը։ Մասնակիցներին ներկայացվեցին հետազոտության նախապատրաստական փուլերի հաջորդականության, գիտական աղբյուրների որոնման առանձնահատկությունների և գրականության ցանկի ճիշտ ձևավորման վերաբերյալ տեղեկություններ: Հատուկ անդրադարձ արվեց ակադեմիական բարեխղճության պահպանման կանոններին:
Սեմինարի առանձին հատված նվիրված էր ավարտական աշխատանքի պաշտպանության նախապատրաստմանը: Ուսանողներին ներկայացվեցին հանրային խոսքի կանոնները, թեզը պաշտպանելու համար սահիկաշար ստեղծելու սկզբունքները, ինչպես նաև պետական քննական հանձնաժողովի առջև ելույթ ունենալու և հարցերին պատասխանելու կարգը:
Ինտերակտիվ ձևաչափով կազմակերպված միջոցառման ընթացքում ուսանողները, բարձրաձայնելով ավարտական աշխատանք գրելու իրենց դժվարությունները, ստացան հուզող հարցերի պատասխանները:
Սեմինարը վերածվեց գործնական հարթակի, որը հնարավորություն տվեց ուսանողներին համակարգելու և խորացնելու գիտական հետազոտությունների հիմնական փուլերի վերաբերյալ գիտելիքները:

5. Seminar on "Algorithm for Success: From Writing to Defending Your Thesis" at Faculty of Russian Philology
Seminar on "Algorithm for Success: From Writing to Defending Your Thesis" at Faculty of Russian Philology
On March 10, the YSU Faculty of Russian Philology hosted a seminar titled "Algorithm for Success: From Writing to Defending Your Thesis", focusing on the key stages of preparing diploma research projects.
The seminar was led by Associate Professor M. A. Mkrtchyan of the Chair of Russian Literature, who guided approximately 18 students on preparing their qualification theses. The session covered the main requirements for the final thesis, proper structure, formatting rules, and principles for selecting a topic and formulating research objectives and tasks.
Special attention was given to organizing the research component. Participants received guidance on the sequence of preparatory research stages, effective methods for locating scientific sources, and proper compilation of the bibliography. The seminar also highlighted the principles of maintaining academic integrity.
The seminar also focused on preparing for thesis defense. Students were introduced to the rules of public speaking, the creation of presentation slides to support their defense, and proper procedures for presenting before the state examination committee and responding to questions.
Organized in an interactive format, the seminar allowed students to voice their challenges in writing their theses and receive answers to pressing questions.
The seminar served as a practical platform, enabling students to systematize and deepen their understanding of the essential stages of conducting academic research.