5. ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողների պրակտիկան Սերգեյ Փարաջանովի անվան թանգարանում
Երևանի պետական համալսարանի ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողներն իրենց ուսումնական պրակտիկան անցկացրին Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանում:
«Դա նման էր ժամանակի ճանապարհորդության. յուրաքանչյուր ցուցանմուշ, լուսանկար կամ կոլաժ իր մեջ կրում է Փարաջանովի անձի մի մասնիկը։ Կարելի է ժամերով նայել աշխատանքին և նոր բան բացահայտել»,- ներկայացնում է իր տպավորությունները ուսանողուհիներից մեկը:
Պրակտիկայի շրջանակում ուսանողները շրջեցին թանգարանում՝ ծանոթանալով թանգարանի ստեղծման պատմությանը, անվանի ռեժիսոր և նկարիչ Սերգեյ Փարաջանովի կյանքին ու ստեղծագործությանը: Տեղեկանալով թանգարանային նմուշների հետ աշխատանքի առանձնահատկություններին՝ ուսանողները նշեցին, որ թանգարանային օբյեկտների հետ աշխատանքը հատուկ փորձ է, որը պահանջում է ուշադրություն, համբերություն և հարգանք յուրաքանչյուր մանրուքի նկատմամբ:
Ծրագրում առանձնահատուկ էին ռեժիսոր Ռոման Բաբայանի «Գիշերը Փարաջանովի թանգարանում» ֆիլմի դիտումն ու ռեժիսորի հետ հանդիպումը: Ֆիլմը ծանոթացնում է թանգարանի կյանքին, դիտողին ընկղմում թանգարանի միստիկական ու բանաստեղծական մթնոլորտի մեջ, նրա ցուցադրությունների ու Փարաջանովի ստեղծագործական մթնոլորտի մեջ՝ բացահայտելով նրա ժառանգության խորհրդավոր ու բանաստեղծական կողմը:
Պրակտիկայի ավարտին ուսանողները ներկայացրին իրենց ստեղծագործական աշխատանքները՝ տեսանյութեր թանգարանի և Փարաջանովի ստեղծագործության մասին: Ուշագրավ էր ուսանողուհիներից մեկի աշխատանքը. Փարաջանովի ստեղծագործությունից ոգեշնչված՝ նա ստեղծեց կոլաժ, որն արտահայտում էր նկարչի և նրա գեղարվեստական աշխարհի անձնական ընկալումը:
Թանգարանային պրակտիկան արժեքավոր փորձ դարձավ ապագա բանասերների համար՝ թույլ տալով նրանց առավել խորությամբ հասկանալ գրականության, արվեստի և մշակույթի կապը, ինչպես նաև ծանոթանալ մշակութային և կրթական միջավայրում աշխատելու առանձնահատկություններին:

5. Internship of YSU Faculty of Russian Philology students at Sergey Parajanov Museum
Students from the Faculty of Russian Philology at Yerevan State University recently completed their academic internship at the Sergey Parajanov Museum.
"It felt like a journey through time. Every exhibit, photograph, and collage carries a piece of Parajanov's personality. You can spend hours exploring his work and still discover something new," said one student.
During the internship, students toured the museum and learned about its history as well as the life and work of the renowned director and artist Sergey Parajanov. They also gained hands-on experience working with museum artifacts, noting that it requires care, patience, and attention to detail.
A special highlight of the program was watching Roman Babayan's film "Night at the Parajanov Museum" and meeting with him. The film provided an intimate view of the museum, immersing viewers in its poetic and mystical atmosphere and revealing the unique creativity behind Parajanov's legacy.
At the end of the internship, students presented their creative projects, including videos about the museum and Parajanov's work. One standout project was a collage inspired by Parajanov's art, expressing the student's personal interpretation of his artistic world.
The museum internship proved to be a valuable experience for future philologists, providing them with a deeper understanding of the connections between literature, art, and culture, while gaining practical experience in a professional cultural and educational setting.