5. Երևանի Նաիրի Զարյանի անվան թիվ 130 հիմնական դպրոցի աշակերտները Ռուս բանասիրության ֆակուլտետում
Ռուս բանասիրության ֆակուլտետում դասղեկ Հ. Կարապետյանի և ռուսաց լեզվի ուսուցչուհի Ի. Գազարովայի ուղեկցությամբ հյուրընկալվեցին Երևանի Նաիրի Զարյանի անվան թիվ 130 հիմնական դպրոցի VIII «Ա» դասարանի աշակերտները:
Աշակերտները Ռուս բանասիրության ֆակուլտետ էին այցելել «Լեզու և մշակույթ․ միջմշակութային հաղորդակցության առանձնահատկությունները» ինտերակտիվ նախագծի շրջանակում: Աշակերտները ներկայացրին զեկուցումներ՝ «Տղամարդն ու կինը տարբեր լեզվամշակույթներում», «Դաստիարակությունն ու կրթությունը տարբեր մշակույթներում», «Վախը տարբեր լեզվամշակույթներում», որոնք նվիրված էին միջմշակութային հաղորդակցության արդիական խնդիրներին։ Աշակերտներն իրենց աշխատանքները կատարելիս հիմք էին ընդունել Ռուս բանասիրության ֆակուլտետի պրոֆեսոր, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Լիլիթ Բրուտյանի «Զրույցներ միջմշակութային հաղորդակցության մասին» գիրքը:
Ելույթներին հաջորդեց հետաքրքիր և բովանդակալից քննարկում գրքի հեղինակ Լ. Բրուտյանի հետ։ Պրոֆեսորը պատասխանեց աշակերտների բազմաթիվ հարցերի, ներկայացրեց հետաքրքիր կենսական օրինակներ և ցույց տվեց, թե ինչպես մշակութային տարբերությունները կարող են ազդել հաղորդակցության վրա և երբեմն հանգեցնել թյուրըմբռնումների։
Միջոցառմանն ակտիվ մասնակցություն ունեցավ նաև Ռուս բանասիրության ֆակուլտետի «Միջմշակութային հաղորդակցություն և թարգմանություն (ռուսերեն)» կրթական ծրագրի IV կուրսի ուսանողուհի Մանե Մկրտչյանը։ Նա ներկայացրեց իր ավարտական աշխատանքի որոշ հատվածներ, որոնք նվիրված էին ռուսական և հայկական ասացվածքներում տղամարդու և կնոջ կերպարների վերլուծությանը։ Աշակերտները մեծ հետաքրքրությամբ ներգրավվեցին քննարկմանը, համեմատեցին հայկական, ռուսական ընտանեկան ավանդույթներն ու կատարեցին լեզվական հետաքրքիր դիտարկումներ։
Երևանի Նաիրի Զարյանի անվան թիվ 130 հիմնական դպրոցի աշակերտներն աչքի ընկան պատրաստվածության բարձր մակարդակով: Ուսուցիչների մասնագիտական աշխատանքի շնորհիվ աշակերտները կարողացան խորությամբ ընկալել լեզվաբանության բարդ թեմաներ։
Հանդիպման ավարտին ֆակուլտետի դեկան Դիանա Գազարովան ընդգծեց աշակերտների՝ լեզվաբանության, հաղորդակցության, միջմշակութային երկխոսության նկատմամբ ցուցաբերած անկեղծ հետաքրքրությունը: Մասնակիցներին հանձնվեցին շնորհակալագրեր և գրքեր։
Հավելենք, որ նման հանդիպումներն արդեն վերածվել են ֆակուլտետային ավանդույթի և աշակերտների մասնագիտական կողմնորոշման ու կրթական գործունեության կարևոր բաղադրիչի: Ռուս բանասիրության ֆակուլտետը մշտապես բաց է երիտասարդ հետազոտողների առջև և պատրաստ է կազմակերպելու տարբեր ձևաչափի միջոցառումներ՝ բաց դասեր, դասախոսություններ, կլոր սեղան-քննարկումներ, հանդիպումներ։

5. Students of Yerevan Nairi Zaryan Basic School No. 130 visit Faculty of Russian Philology
Students of Class VIII-A from Yerevan Nairi Zaryan Basic School No. 130 visited the Faculty of Russian Philology, accompanied by their homeroom teacher H. Karapetyan and Russian language teacher I. Gazarova.
The visit took place within the framework of the interactive project "Language and Culture: Features of Intercultural Communication." The students delivered presentations on topics such as "Men and Women in Different Linguacultures," "Upbringing and Education in Different Cultures," and "Fear in Different Linguacultures," addressing contemporary issues in intercultural communication. In preparing their work, the students drew on the book "Conversations on Intercultural Communication" by Professor Lilit Brutyan, Doctor of Philological Sciences at the Faculty of Russian Philology.
The presentations were followed by an engaging and meaningful discussion with the author, L. Brutyan. The professor answered numerous questions from the students, shared insightful real-life examples, and demonstrated how cultural differences can influence communication and sometimes lead to misunderstandings.
The event also featured active participation from Mane Mkrtchyan, a fourth-year student in the "Intercultural Communication and Translation (Russian)" program at the Faculty of Russian Philology. She presented excerpts from her graduation paper, which examines representations of men and women in Russian and Armenian proverbs. The students took part in the discussion with great interest, comparing Armenian and Russian family traditions and offering thoughtful linguistic observations.
The students of Yerevan Nairi Zaryan Basic School No. 130 stood out for their high level of preparation. Thanks to the professionalism of their teachers, they were able to engage deeply with complex linguistic topics.
At the conclusion of the meeting, Dean of the Faculty Diana Gazarova emphasized the students' genuine interest in linguistics, communication, and intercultural dialogue. Certificates of appreciation and books were presented to the participants.
Such meetings have already become a tradition at the faculty and constitute an important component of students' academic engagement and career orientation. The Faculty of Russian Philology remains open to young researchers and is ready to organize events in various formats, including open classes, lectures, roundtable discussions, and meetings.