5. Երևան–Մոսկվա գիտական երկխոսություն․ ԵՊՀ պրոֆեսոր Լիաննա Մաթևոսյանն այցելել է ՌԺԲՀ-ի ռուսաց լեզվի ինստիտուտ
Երևան–Մոսկվա գիտական երկխոսություն․ ԵՊՀ պրոֆեսոր Լիաննա Մաթևոսյանն այցելել է ՌԺԲՀ-ի ռուսաց լեզվի ինստիտուտ
Մայիս 11, 2026
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ռուս լեզվաբանության, տիպաբանության և հաղորդակցության տեսության ամբիոնի պրոֆեսոր Լիաննա Մաթևոսյանը ս.թ. ապրիլի 29-ից մայիսի 3-ը աշխատանքային այց է կատարել Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարան։
Այցի նպատակը «Ռուսաց լեզվի էկոլոգիան միջազգային տարածքում․ նորմայի, տարբերակայնության և լեզվական քաղաքականության հարցեր» մշտական գիտական սեմինարի նիստին մասնակցությունն էր։ Գիտական երկխոսության շրջանակում մասնակիցները քննարկել են ռուսերենը որպես օտար լեզու դասավանդելու արդիական խնդիրները, լեզվական հարմարվողականության հարցերը, ինչպես նաև ռուսաց լեզվի դերը ժամանակակից գլոբալ մշակութային և կրթական տարածքում։
Սեմինարի ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել լեզվական նորմի, միջմշակութային հաղորդակցության և բազմալեզու միջավայրում ռուսերենը որպես օտար լեզու դասավանդելու ժամանակակից մոտեցումների հարցերին։
Այցի կարևոր բաղադրիչներից էր նաև Լիաննա Մաթևոսյանի անցկացրած վարպետության դասը Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանի ռուսաց լեզվի ինստիտուտի ուսանողների համար։ Հանդիպման ընթացքում նա ներկայացրել է իր մասնագիտական փորձը, գիտամեթոդական մոտեցումները և պատասխանել ուսանողների բազմաթիվ հարցերի։
Այցի ծրագիրը ներառում էր ոչ միայն գիտական միջոցառումներ, այլև մշակութային բաղադրիչ։ Մասնակիցների համար կազմակերպվել էր շրջայց Մոսկվայում, ինչպես նաև այցելություն Օլեգ Լունդստրեմի անվան պետական կամերային ջազային նվագախմբի համերգին, որը դարձավ մշակութային ծրագրի վառ իրադարձություններից մեկը։
Պրոֆեսոր Լիաննա Մաթևոսյանի այցը ևս մեկ կարևոր քայլ դարձավ ԵՊՀ-ի և Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանի միջև ակադեմիական համագործակցության զարգացման ճանապարհին, ինչպես նաև կարևոր հարթակ՝ հայ և ռուս մասնագետների միջև ռուսագիտության ոլորտում գիտական երկխոսության ամրապնդման համար։

5. YSU professor participates in Moscow–Yerevan scientific dialogue at RUDN University
Professor Lianna Matevosyan of the YSU Faculty of Russian Philology's Chair of Russian Linguistics, Typology, and Communication Theory paid a working visit to the Peoples' Friendship University of Russia (RUDN University) from April 29 to May 3.
The purpose of the visit was participation in a session of the permanent scientific seminar "Ecology of Russian Language in International Space: Issues of Norm, Variation, and Language Policy." Within the framework of the academic dialogue, participants discussed current issues in teaching Russian as a foreign language, questions of linguistic adaptation, as well as the role of the Russian language in the contemporary global cultural and educational space.
The seminar focused on issues of linguistic norm, intercultural communication, and modern approaches to teaching Russian as a foreign language in multilingual environments.
An important component of the visit was also a master class delivered by Professor Matevosyan for students of the Institute of the Russian Language at RUDN University. During the session, she presented her professional experience and methodological approaches and answered numerous questions from students.
The program also included cultural activities. Participants were offered a guided tour of Moscow, as well as attendance at a concert by the Oleg Lundstrem State Chamber Jazz Orchestra, which became one of the highlights of the cultural program.
Professor Lianna Matevosyan's visit marked another important step in the development of academic cooperation between Yerevan State University and RUDN University, as well as a significant platform for strengthening scientific dialogue between Armenian and Russian specialists in the field of Russian studies.