4. Հասարակայնության հետ կապեր
«Հասարակայնության հետ կապեր» մագիստրոսական կրթական ծրագրի քննություններն անցկացվում են բանավոր ձևաչափով: Ընդունելության քննության հարցաշարը և գրականության ցանկը՝ «Ընդունելություն» բաժնում:
• ուսանողներին տալ հաղորդակցության կառավարմանը և հասարակական կարծիքի ձևավորմանն առնչվող խոր և համակողմանի գիտելիք՝ հիմնական տեսամեթոդաբանական մոտեցումների, ժամանակակից ԶԼՄ-ի գործառման օրինաչափությունների, հաղորդակցության հայեցակարգերի վերաբերյալ,
• զարգացնել ուսանողների՝ զանգվածային սոցիալական գործընթացների, կոլեկտիվ վարքի, սոցիալական փոխգործունեության և փոխկապվածության դրսևորման ձևերի վերլուծության մեթոդները կիրառելու ունակությունները,
• զարգացնել ուսանողների՝ ռազմավարությունների մշակման, ռազմավարական մտածողության և խորհրդատվություն իրականացնելու կարողությունները` ուղղված աշխատանքային բարենպաստ հարաբերությունների ձևավորմանը, արդյունավետ հաղորդակցմանն աջակցելուն, կորպորատիվ մշակույթի, կազմակերպության հեղինակության և իմիջի ձևավորման, ներկազմակերպական միջոցառումների իրականացմանն ու վերահսկմանը:
Ծրագիրը տալիս է համակողմանի տեսական գիտելիք և գործնական հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են հասարակայնության հետ կապերի, բրենդինգի, գովազդի, կոմերցիոն, մարքեթինգային, կորպորատիվ, սոցիալական, քաղաքական հաղորդակցությունների ոլորտներում ազգային ու միջազգային աշխատաշուկայում մասնագիտական գործունեություն ծավալելու համար։
«Հասարակայնության հետ կապեր» մագիստրոսի որակավորմամբ շրջանավարտների համար ՀՀ-ում առկա են աշխատանքի լայն հնարավորություններ, որոնք պայմանավորված են հաղորդակցման տեխնոլոգիաների և PR գործիքների զարգացմամբ, հասարակության պետական, հասարակական և մասնավոր հատվածներում ոլորտի մասնագետների պահանջարկի աճով, ինչպես նաև տեղական և միջազգային կառույցներում մասնագետների հաստիքների ավելացմամբ:

The entrance examinations for the Master’s Programme in Public Relations are conducted in an oral format. The entrance examination syllabus and the list of recommended literature are available in the “Admissions” section.
The programme aims to:
• provide students with profound and comprehensive knowledge related to communication management and public opinion formation, including the principal theoretical and methodological approaches, the operational patterns of contemporary mass media, and communication concepts;
• develop students’ ability to apply methods for analyzing mass social processes, collective behavior, social interaction, and forms of interdependence;
• develop students’ capacities in strategy development, strategic thinking, and consultancy aimed at fostering constructive workplace relations, supporting effective communication, shaping corporate culture, organizational reputation and image, as well as organizing and monitoring internal organizational events and activities.
The programme provides comprehensive theoretical knowledge and practical skills necessary for professional activity in national and international labour markets in the fields of public relations, branding, advertising, commercial, marketing, corporate, social, and political communications.
Graduates awarded the qualification of Master of Public Relations will have broad employment opportunities in the Republic of Armenia. These opportunities are driven by the development of communication technologies and PR tools, the growing demand for specialists in the public, civic, and private sectors, as well as the increasing number of professional positions in local and international organizations.