4. Ռազմավարական հաղորդակցություն
«Ռազմավարական հաղորդակցություն» մագիստրոսական նոր ծրագիրը կոչ­ված է ուսանողներին տրամադրելու հաղորդակցության ռազմավարությունների մշակման, շահա­ռուների քարտեզագրման և քաղաքացիների թիրախային խմբերի ներգրավման, արտակարգ իրավիճակներում պետական հաղորդակցության, ապատեղակատվության դեմ պայքարի, հանրային խոսքի և լրագրողների հետ աշխատանքի, պաշտոնական հաղորդակցության ավանդական և նորագույն հարթակների կիրառման վերաբերյալ համակողմանի տեսական գիտելիքներ և ձևավորելու համապատասխան պրակտիկ հմտություններ:
«Ռազմավարական հաղորդակցություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ընդունելության քննություններն անցկացվում են բանավոր ձևաչափով: Ընդունելության քննության հարցաշարը և գրականության ցանկը՝ «Ընդունելություն» բաժնում:
Ծրագրի նպատակն է ուսանողներին տրամադրել համակողմանի տեսական գիտելիք և պրակտիկ հմտություններ պետական, հան­րա­յին և մաս­նավոր կազմակերպություններում հաղորդակցային ռազմավարու­թյունների մշակ­ման, պետական և հանրային ոլորտներում հաղորդակցության առանձ­նա­հատկություն­ների, պետական կառույցների գործառույթների, հանրային խոսքի կազմակերպման,  ԶԼՄ-ի գոր­ծառնման օրինաչափությունների վերաբերյալ:
Մասնագիտական առումով «Ռազմավարական հաղորդակցություն» ծրագրի մշակման համար կիրառվել են օտարերկրյա բուհերի մագիստրոսական համանման ծրագրերի կա­ռուցվածքային և բովանդակային որոշ տարրեր, ինչպես նաև որակի ապահովման մոտեցումներ, օրինակ՝
1. Լունդի համալսարան, «Ռազմավարական հաղորդակցություն» մագիստրոսական ծրագիր,
2. Կոլումբիայի համալսարան, «Ռազմավարական հաղորդակցություն» մագիստրոսական ծրագիր,
3. Լինի համալսարան, «Ռազմավարական հաղորդակցություն» մագիստրոսական ծրագիր,
4. Ամերիկյան համալսարան, «Ռազմավարական հաղորդակցություն» մագիստրոսական ծրագիր,
5. ԵՊՀ «Հասարակայնության հետ կապեր» մագիստրոսական կրթական ծրագիր։
Միևնույն ժամանակ, առաջարկվող կրթական ծրագիրն իր կառուցվածքով և բովան­դակությամբ համապատասխանում է նաև ռազմավարական հաղորդակցության մասնագետների պատրաստման տեղական և միջազգային չափորոշիչների պահանջներին (մշակված Հասարակայնության հետ կապերի միջազգային ասոցիացիայի (IPRA) կողմից):
«Ռազմավարական հաղորդակցություն» ծրագրի շրջանավարտները ստանում են «Հասարակայնության հետ կապեր» մագիստրոսի որակավորում․ շրջանավարտների համար ՀՀ-ում առկա են աշխատանքի լայն հնարավորություններ, որոնք պայմանավորված են հաղորդակցման տեխնոլոգիաների և PR գործիքների զարգացմամբ, հասարակության պետական, հասարակական և մասնավոր հատվածներում ոլորտի մասնագետների պահանջարկի աճով, ինչպես նաև տեղական և միջազգային կառույցներում ռազմավարական հաղորդակցության մասնագետների հաստիքների ավելացմամբ:

The new Master’s Programme in Strategic Communication is designed to provide students with comprehensive theoretical knowledge and practical skills in the development of communication strategies, stakeholder mapping, engagement of target citizen groups, state communication during emergencies, countering disinformation, public speaking, and media relations, as well as the application of traditional and modern platforms of official communication.
The entrance examinations for the Master’s Programme in Strategic Communication are conducted in an oral format. The entrance examination syllabus and the list of recommended literature are available in the “Admissions” section.
The programme aims to provide students with comprehensive theoretical knowledge and practical skills related to the development of communication strategies in governmental, public, and private organizations; the specific features of communication in the public and governmental sectors; the functions of state institutions; the organization of public speaking; and the operational principles of mass media.
From a professional perspective, the development of the Master’s Programme in Strategic Communication has incorporated certain structural and content-related elements, as well as quality assurance approaches, from similar Master’s programmes offered by leading international universities, including:
• Lund University — Strategic Communication, Master of Science Programme;
• Columbia University — Master of Science in Strategic Communication;
• Lynn University — Master of Science in Strategic Communication;
• American University — Master of Arts in Strategic Communication;
• the Master’s Programme in Public Relations at Yerevan State University.
At the same time, the proposed educational programme, in terms of both structure and content, complies with local and international standards for the preparation of strategic communication specialists, including the standards developed by the International Public Relations Association (IPRA).
Graduates of the Master’s Programme in Strategic Communication are awarded the qualification of Master of Public Relations. Graduates will have broad employment opportunities in the Republic of Armenia, driven by the advancement of communication technologies and PR tools, the growing demand for communication specialists in the public, civic, and private sectors, as well as the increasing number of strategic communication positions in local and international organizations.