5. «Քաղաքականություն և միջազգային հարաբերություններ» ԵՊՀ միջազգային գիտաժողով
Եվրասիական խաչմերուկների աշխարհաքաղաքականություն․ փոխակերպումներ, մարտահրավերներ և զարգացման ուղիներ
Հոկտեմբերի 10-11, 2024 թ․
Երևանի պետական համալսարան, Երևան, Հայաստան
Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի նախաձեռնությամբ կազմակերպվում է քաղաքականության և միջազգային հարաբերությունների մասին ամենամյա առաջին գիտաժողովը։ 2024 թ․ գիտաժողովի խորագիրն է «Եվրասիական խաչմերուկների աշխարհաքաղաքականություն․ փոխակերպումներ, մարտահրավերներ և զարգացման ուղիներ»։
Վերջին մի քանի տասնամյակների ընթացքում Եվրասիայում տեղի են ունեցել էական փոխակերպումներ, որոնց թվում՝ գերտերության փլուզում և նոր պետությունների ստեղծում, ազգակերտման փորձեր և ինտեգրացիոն նախաձեռնություններ, ինքնիշխանության կոնսոլիդացիա և ֆրագմենտացիա, տարածաշրջանային տերությունների վերելք, ֆինանսական ճգնաժամեր և «տնտեսական հրաշքներ», պատերազմներ, տարածաշրջանային կազմակերպությունների ստեղծում և զարգացում։ Գիտաժողովը նպատակ ունի մեկ հարկի տակ հավաքելու եվրասիական հետազոտությունների մեջ մասնագիտացող գիտնականների։ Այն կծառայի որպես ակադեմիական քննարկումների հարթակ և գիտնականների համար հանդիպման վայր՝ իրենց ընթացիկ հետազոտությունները ներկայացնելու, ընդհանուր ակադեմիական հետաքրքրությունները վերհանելու և հնարավոր համատեղ հետազոտական նախագծերի գաղափարներ քննարկելու համար։
Գիտաժողովին մասնակցելու հայտադիմումներն ընդունվում են քաղաքագիտության բոլոր ոլորտներից։ Զեկուցումները կարող են վերաբերել (բայց չսահմանափակվել) հետևյալ թեմաներին․
• Կովկասյան աշխարհաքաղաքականություն
• Եվրասիական և եվրոպական ինտեգրման աշխարհաքաղաքականություն
• Ռուսաստանի և հետխորհրդային տարածության աշխարհաքաղաքականություն
• Հարավային Ասիայի աշխարհաքաղաքականություն
• Մերձավոր Արևելքի աշխարհաքաղաքականություն
• Արևելյան Ասիայի աշխարհաքաղաքականություն
• Հայկական դիվանագիտություն
• Քաղաքական տեսություններն ու գաղափարախոսությունները 21-րդ դարում
• Կառավարում և նորարարություններ
• Արհեստական բանականությունը, կիբեռանվտանգությունը և միջազգային հարաբերությունները
• Փափուկ ուժը, հաղորդակցությունն ու մշակութային դիվանագիտությունը
Ամփոփագրերի կազմման ուղեցույց
Հայտադիմումներում պետք է նշված լինեն վերնագիր, զեկուցողի անունն ու ազգանունը, պաշտոնը, էլհասցեն, ինչպես նաև կցված լինի ամփոփագիր (մինչև 300 բառ)։ Հայտադիմումներն անհրաժեշտ է ուղարկել conference.int.rel@ysu.am էլհասցեին .doc, .docx կամ .pdf ֆորմատով։ Գիտաժողովի կոմիտեն կուսումնասիրի հայտադիմումներն ու իր որոշման մասին կտեղեկացնի էլհասցեի միջոցով։ Ընդունման նամակը ստանալուց հետո զեկուցողները պետք է իրենց հետազոտությունը (paper) ուղարկեն .doc, .docx կամ .pdf ֆորմատով։ Գիտաժողովից հետո մասնակիցները հնարավորություն կունենան իրենց ձեռագրերը (manuscript) ուղարկելու Երևանի պետական համալսարանի կողմից հրատարակվող «Journal of Political Science: Bulletin of Yerevan University» հանդեսին։

5. YSU Conference on Politics and International Affairs Geopolitics of Eurasian Crossroads։ Transformations, Challenges and Development Paths
YSU Conference on Politics and International Affairs Geopolitics of Eurasian Crossroads։ Transformations, Challenges and Development Paths
April 2, 2024
Call for Abstracts
YSU Conference on Politics and International Affairs
Geopolitics of Eurasian Crossroads։ Transformations, Challenges and Development Paths
10-11 October, 2024, Yerevan State University, Yerevan, Armenia
The Faculty of International Relations at Yerevan State University launches its annual conference on politics and international affairs. The 2024 conference is titled “Geopolitics of Eurasian Crossroads։ Transformations, Challenges and Development Paths”. Over the last several decades, Eurasia has undergone a tremendous transformation. It witnessed, among other things, the collapse of a superpower and the emergence of new states, nation-building endeavors and integration initiatives, consolidation and fragmentation of sovereignty, the rise of regional powers, financial crises and economic miracles, wars, establishment and development of regional organizations. The conference aims to bring together scholars specializing in Eurasian studies. It will serve as a venue for academic discussions and a meeting point for scholars to present their current research, discover common academic interests and discuss ideas for potential joint research projects․
• Caucasian Geopolitics
• Geopolitics of Eurasian & European Integration
• Geopolitics of Russia and the Post-Soviet Space
• Geopolitics of South Asia
• Geopolitics of the Middle East
• Geopolitics of East Asia
• Armenian Diplomacy
• Political Theories & Ideologies in the 21st Century
• Governance and Innovations
• Artificial Intelligence, Cybersecurity & IR
• Soft Power, Communication and Cultural Diplomacy
Applications should include a title, presenter’s name, affiliation and email and an abstract (up to 300 words). The application file should be sent to conference.int.rel@ysu.am in a .doc, .docx or .pdf format. The Conference Committee will review the applications and communicate its decision via email. After receiving the acceptance letter, presenters are expected to send their papers in a .doc or docx or .pdf format. After the conference, the participants will be offered to submit their manuscripts to Journal of Political Science: Bulletin of Yerevan University, published by Yerevan State University.
All sessions will be held in person. The working language of the conference is English. The conference does not cover travel and accommodation costs. All questions should be addressed to conference.int.rel@ysu.am.