5. ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում գործող Երիտասարդ հետազոտողների ասոցիացիայի մասին
2023-2024 ուսումնական տարվանից ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում գործում է Երիտասարդ հետազոտողների ասոցիացիան։
Երիտասարդ հետազոտողների ասոցիացիայի (ԵՀԱ) ստեղծումը միտված էր ուսանողության շրջանում հետազոտական-վերլուծական մտքի և ունակությունների զարգացմանը, ուսանողների՝ համալսարանական դասընթացներից դուրս ինքնարտահայտման և սեփական հմտությունների զարգացման հարթակի ստեղծմանը։ ԵՀԱ-ն ուսանողական նախաձեռնություն է և գործում է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում։ Ասոցիացիայի ստեղծմանը և հետագա գործունեության արդյունավետությանը մեծապես նպաստեց ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի աջակցությունը։
Գործունեության հիմնական օղակներից մեկը, հետազոտական աշխատանքներ գրելուց զատ, համալսարանական դասաժամերից դուրս ուսանողների համար դասախոսների հետ հանդիպումների կազմակերպումն էր և հետազոտական աշխատանքներին ու, ընդհանրապես, միջազգային հարաբերություններին առնչվող հարցերի ուսումնասիրումը, ինչը հնարավորություն է տալիս համակողմանիորեն ծանոթանալու միջազգային հարաբերություններում առկա թեմաներին՝ հետագայում հետազոտական աշխատանքում ստացած գիտելիքներն օգտագործելու հեռանկարով։
Ասոցիացիայի բացման օրվանից սկսած՝ աշխատանքներն ուղղված են եղել  «Համաշխարհային  դերակատարների քաղաքական հայեցակարգերը և արտաքին քաղաքականության գերակայությունները` նոր ձևավորվող աշխարհակարգի անցումային փուլում» փուլային դասընթացների կազմակերպմանը։ Ծրագիրը բաղկացած է տեսական և գործնական փուլերից։ Տեսական փուլում մասնակիցները ուսումնասիրում են համաշխարհային դերակատարների արտաքին քաղաքական հայեցակարգերը և արտաքին քաղաքականությունը փոփոխվող աշխարհաքաղաքականության պայմաններում։ Տեսական փուլի շրջանակում ձեռք բերած գիտելիքները ուսանողները հնարավորություն կունենան կիրառելու համապատասխան վերլուծական աշխատանքներում։ Վերլուծական հակիրճ աշխատանքները կստանան ԵՀԱ համապատասխան հանձնաժողովի և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի աջակցությունը։
Ներկայում ծրագիրը, որին մասնակցում են 20-ից ավելի ուսանողներ ոչ միայն Երևանի պետական համալսարանից, այլև Հայաստանի մի շարք այլ բուհերից, ընթացքի մեջ է։ Մասնակիցներն ընտրվել են հարցազրույցի արդյունքում, որի ժամանակ հնարավորություն ենք ունեցել ծանոթանալու մասնակիցների հետ, նրանց հետաքրքրություններին, նպատակներին և, իհարկե, ծրագրից ունեցած սպասելիքներին։ Լինելով ամենատարբեր ոլորտներից՝ ուսանողները հիմնականում ունեն իրենց պատկերացումները ապագա հետազոտական աշխատանքի ուղղվածության և թեմաների վերաբերյալ, որոնց շուրջ հավելյալ գիտելիքների ապահովումը և աշխատանքը գրելու աջակցությունը կտրամադրենք մենք։
Այսպիսով, մենք կատարում ենք մեր առաջին հաստատուն քայլերը՝ ուղղված մեր ամենամեծ նպատակին՝ ուսանողական կյանքին նոր շունչ հաղորդելուն։

Since the 2023-2024 academic year, the Association of Young Researchers (AYR) has been operating at the YSU Faculty of International Relations.
The establishment of the Association of Young Researchers (AYR) was aimed at fostering research-analytical thinking and abilities among students, providing a platform for self-expression and skill development outside of university coursework. AYR is a student-led initiative and operates in the YSU Faculty of International Relations. The support of the faculty's teaching staff greatly contributed to the creation of the association and the efficiency of its further activities.
One of the main activities, alongside research paper writing, was the organization of meetings with professors for students outside of regular coursework and the study of issues related to research and international relations, offering an opportunity to comprehensively understand the current topics in the field, with the prospect of using the knowledge gained in research work in the future.
Since the opening day of the association, the activities have been aimed at the organization of a course series titled "Political Concepts of Global Actors and Priorities of Foreign Policy in the Transition Phase of the Newly Emerging World Order". The program consists of theoretical and practical phases. During the theoretical phase, the participants study the foreign policy concepts and foreign policy of global actors in the conditions of changing geopolitics. The students will have the opportunity to apply their theoretical knowledge in relevant analytical works. Analytical briefs will receive support from the AYR committee and faculty members.
Currently, the program includes over 20 participants not only from Yerevan State University but also from several other universities across Armenia. Selection was based on interviews, allowing us to understand participants' interests, goals, and expectations from the program. With diverse academic backgrounds, students bring their own ideas for future research topics and directions. We aim to enhance their knowledge and provide support as they develop and write their research works.
Thus, we are taking our first steady steps towards our greatest goal: to breathe new life into student life.