5. Նոր համագործակցություն ԵՊՀ-ի և Մադրիդի Կոմպլուտենսե համալսարանի միջև
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի և Մադրիդի Կոմպլուտենսե համալսարանի քաղաքագիտության և սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի միջև ս․թ․ սեպտեմբերի 27-ին ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր։
Ըստ հուշագրի՝ կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին համագործակցություն հաստատելու երկու ֆակուլտետներում գործող «Միջազգային հարաբերություններ» մագիստրոսական ծրագրերի շրջանակում։ Փոխհամագործակցության արդյունքում նախատեսվում է ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի փոխանակման ծրագրերի, ինչպես նաև համատեղ հետազոտական նախագծերի իրականացում։
Հուշագիրը ստորագրվեց ավելի քան մեկ տարվա բանակցությունների և գործակցության արդյունքում։ Ավելի քան մեկ շաբաթ Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում էր գտնվում Մադրիդի Կոմպլուտենսե համալսարանի պատվիրակությունը՝ գլխավորությամբ քաղաքագիտության պրոֆեսոր, «Միջազգային հարաբերություններ» մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար Ռաֆայել Բուստոս Գարսիա դե Կաստրոյի։ Նրանք ֆակուլտետի ուսանողների համար դասախոսություն կարդացին համաշխարհային քաղաքականությանը, միջազգային հարաբերությունների դերակատարներին և մի շարք այլ գործընթացների առնչվող թեմաներով։
Կողմերի միջև պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց ամրապնդելու համագործակցությունը ոչ միայն երկու ֆակուլտետների, այլև Երևանի պետական համալսարանի և Մադրիդի Կոմպլուտենսե համալսարանի տարբեր ֆակուլտետների միջև։

On September 27, 2024, a memorandum of cooperation was signed between the Faculty of International Relations at Yerevan State University (YSU) and the Faculty of Political Science and Sociology at the Complutense University of Madrid.
Under this memorandum, both parties have agreed to collaborate on the master's programs in "International Relations" offered by their respective faculties. This partnership aims to implement student and faculty exchange programs, as well as joint research projects.
The signing of the memorandum followed over a year of negotiations and collaboration. Recently, the YSU Faculty of International Relations hosted a delegation from the Complutense University of Madrid, led by Professor Rafael Bustos García de Castro, Head of the "International Relations" master's program. The delegation delivered lectures to YSU students on topics related to world politics, actors in international relations, and various other processes.
Both institutions have also agreed to strengthen cooperation not only between their respective faculties but across different faculties at Yerevan State University and the Complutense University of Madrid.