5. Համագործակցության ընդլայնման նոր հնարավորություններ միջազգային գիտաժողովի շրջանակում
Ամփոփվեց ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի կազմակերպած «Եվրասիական խաչմերուկների աշխարհաքաղաքականություն. փոխակերպումներ, մարտահրավերներ և զարգացման ուղիներ» խորագրով գիտաժողովը, որը համախմբեց շուրջ չորս տասնյակ գիտնականների ավելի քան 10 երկրներից։
Երկօրյա գիտաժողովի ընթացքում զեկույցներով հանդես եկան ինչպես ՀՀ, այնպես էլ ԱՄՆ, ՌԴ, Ուկրաինայի, Բելգիայի, Էստոնիայի, Սլովակիայի, Լեհաստանի, Գերմանիայի, Ղազախստանի, Վրաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների գիտահետազոտական կառույցների ու առաջատար համալսարանների ներկայացուցիչներ։
Բազմապանելային ձևաչափով անցկացված գիտաժողովի ընթացքում ծավալվեցին առանձին քննարկումներ, երկխոսություններ։ Հատուկ քննարկման առարկա դարձան արդի աշխարհաքաղաքական զարգացումները, միջազգային ինտեգրացիոն գործընթացները, պատերազմները, ապամիասնացման և հակառակ գործընթացները, ինչպես նաև տնտեսական փոփոխություններն ու աշխարհաքաղաքականությանը հարակից այլ ուղղությունները։ Գիտաժողովի ավարտից հետո հրապարակվելու է «Journal of Political Science: Bulletin of Yerevan University»-ի հատուկ համարը, որտեղ ներկայացվելու են մասնակիցների հոդվածները։
Միջազգային գիտաժողովն ընձեռեց նաև համագործակցության նոր հեռանկարների հնարավորություններ գործընկեր բուհերի հետ։
Գիտաժողովի շրջանակում մասնակից օտարերկրյա գործընկերների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցան առանձին հանդիպումներ ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկանի հետ՝ քննարկելով համագործակցության ուղիներն ու ոլորտները:
Մասնավորապես՝ Ալ-Ֆարաբիի անվան Ղազախստանի ազգային համալսարանի և Հարավային դաշնային համալսարանի (ՌԴ) պատմության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի պատվիրակությունների հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին համագործակցության կոնկրետ ուղղություններ։ Որոշվեց շարունակել համահեղինակությամբ հոդվածների և մենագրությունների հրատարակությունները, քննարկվեց նաև ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և Ալ-Ֆարաբիի անվան Ղազախստանի ազգային համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների համապատասխան բաժինների միջև ամառային դպրոց կազմակերպելու հարցը:
Երկու ֆակուլտետների միջև համագործակցությունն ակտիվ փուլ մտավ դեռևս 2024 թ. ապրիլին, տեղի ունեցան փոխայցելություններ, մասնակցություն կլոր սեղան-քննարկումների և միջազգային գիտաժողովների։
«Եվրասիական խաչմերուկների աշխարհաքաղաքականություն. փոխակերպումներ, մարտահրավերներ և զարգացման ուղիներ» գիտաժողովը հնարավորություն տվեց ղազախական կողմին երկրորդ անգամ այցելելու ԵՊՀ։
Գիտաժողովի շրջանակում համագործակցության ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր քննարկվեցին նաև Հարավային դաշնային համալսարանի (ՌԴ) պատմության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի գործընկերների հետ։ Կողմերը պայմանավորվեցին շարունակել դասախոսների առցանց փոխանակման ծրագիրը աշնանային կիսամյակում, որի մեկնարկը տրվել է դեռևս գարնանային կիսամյակում (2024)։ Վերոնշյալ ծրագրին երկու կողմերից մասնակցում են 10 դասախոսներ։ Դասախոսությունների անցկացման պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել Միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի շրջանակում։ Բացի դրանից՝ կողմերը համաձայնություն ձեռք բերեցին նաև շարունակելու մասնակցությունը Հարավային դաշնային համալսարանի պատմության ինստիտուտի կողմից կազմակերպվող ամենամյա գարնանային (հիբրիդ ձևաչափով) դպրոցին։

The conference titled "Geopolitics of the Eurasian Crossroads: Transformations, Challenges, and Development Paths", organized by the YSU Faculty of International Relations, was summarized after bringing together around 40 scholars from more than 10 countries.
During the two-day conference, representatives from leading research institutions and universities in Armenia, the USA, Russia, Ukraine, Belgium, Estonia, Slovakia, Poland, Germany, Kazakhstan, Georgia, and the United Arab Emirates presented reports.
The multi-panel format facilitated separate discussions and dialogues on a range of topics, including current geopolitical developments, international integration processes, conflicts, disunification and reverse processes, as well as economic changes related to geopolitics. Following the conference, the "Journal of Political Science: Bulletin of Yerevan University" will publish articles authored by the participants.
The international conference also offered new perspectives for cooperation with partner universities.
As part of the event, separate meetings were held at the initiative of participating foreign partners with the dean of the YSU Faculty of International Relations, where they discussed potential areas and methods of cooperation.
During the meeting with delegations from Al-Farabi Kazakh National University and the Institute of History and International Relations at Southern Federal University (Russia), specific avenues for cooperation were discussed. It was agreed to continue publishing co-authored articles and monographs, and the possibility of organizing a summer school involving the faculties of International Relations at YSU and Al-Farabi Kazakh National University was also discussed.
Cooperation between the two faculties entered an active phase in April 2024, marked by mutual visits, participation in roundtable discussions, and international conferences.
The conference "Geopolitics of the Eurasian Crossroads: Transformations, Challenges, and Development Paths" provided the Kazakh delegation with the opportunity to visit YSU for the second time.
During the conference, discussions were held regarding the strengthening of cooperation with partners from the Institute of History and International Relations at Southern Federal University (Russia). The parties agreed to continue the online exchange program for professors in the fall semester, which was initiated in the spring semester of 2024. 10 professors from both institutions are participating in this program. Arrangements for hosting lectures were established through the Chair of International Relations and Diplomacy. Additionally, the parties agreed to continue their participation in the annual spring school, held in a hybrid format, organized by the Institute of History at Southern Federal University.