5. Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում հյուրընկալվեց ՀՀ-ում Հունաստանի դեսպանը
ՀՀ-ում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսը հանդիպում ունեցավ ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ։
Հանդիպման շրջանակում դեսպանը հանդես եկավ դասախոսությամբ՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Հունաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյա պատմությանը, հայ-հունական բարիդրացիական հարաբերություններին և արժևորելով մշակութային, կրթական և այլ ոլորտներում առկա գործակցային կապերը։ Դեսպանը խոսեց նաև Հունաստանի արտաքին քաղաքական դիրքորոշումից, ինչպես նաև աշխարհաքաղաքական վերջին զարգացումներից։
Դասախոսության ավարտին անցկացվեց ակտիվ հարցուպատասխան և քննարկում ուսանողների, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և դեսպանի միջև։ Կողմերի միջև պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց՝ ամրապնդելու և շարունակելու համագործակցությունը։

5. Greek Ambassador to Armenia hosted at International Relations Faculty
The Ambassador of the Hellenic Republic to Armenia, Christos Sofianopoulos, met with the teaching staff and students of YSU Faculty of International Relations.
As part of the meeting, the ambassador delivered a lecture, discussing the 30-year history of diplomatic and neighborly relations between Armenia and Greece, highlighting cooperation in cultural, educational, and other fields. The ambassador also addressed Greece's foreign policy stance, and a discussion revolved around the latest geopolitical developments.
At the end of the lecture, an active question-and-answer session and discussion took place between the students, teaching staff, and the ambassador. Both parties agreed to strengthen and continue their cooperation.