5. Կլոր սեղան-քննարկում Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնում
ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի 503 սրահում ս.թ. նոյեմբերի 12-ին տեղի ունեցավ «Ռուսաստանի Դաշնության ժամանակակից արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունների դասավանդումը հայկական բուհերում» խորագրով միջազգային գիտամեթոդական կլոր սեղան:
Հանդիպումը կազմակերպել էին ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնը, Հաղորդակցությունների զարգացման ազգային հետազոտական ինստիտուտը (Մոսկվա) և ՌԴ ԱԳՆ դիվանագիտական ակադեմիայի միջազգային ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնը: Կլոր սեղանը վարում էր Ռուսաստանյան հետազոտություններ կենտրոնի տնօրեն, բ.գ.թ., դոցենտ Արամ Սաֆարյանը: Քննարկման ընթացքում բանախոսներն անդրադարձան Ռուսաստանի արդի արտաքին քաղաքականության հիմնական և սկզբունքային հարցերի դասավանդման ընդհանուր վիճակին: Հավաքվածները հետաքրքրությամբ լսեցին ՀԶԱՀԻ-ի փոխտնօրեն, սոցիոլոգիական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վալենտինա Կոմլևայի և ՌԴ ԱԳՆ դիվանագիտական ակադեմիայի ռազմավարական հաղորդակցությունների և պետական կառավարման ամբիոնի վարիչի տեղակալ, ք.գ.թ., դոցենտ Լիդիա Սիդորովայի զեկուցումները:
Ծավալվեց ակտիվ քննարկում, հնչեցին հայ-ռուսական հարաբերությունների խորացմանն ուղղված տեսակետներ ու կարծիքներ: Հատկանշական է, որ բացի գիտնականներից և հանրապետությունում հայտնի փորձագետներից, կլոր սեղանին մասնակցում էին նաև Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի բակալավրիատի և մագիստարատուրայի ուսանողները:

On November 12, 2024, YSU Library after Sarkis and Marie Izmirlian, hosted an international scientific-methodical round table on the topic "Teaching the Key Directions of the Modern Foreign Policy of the Russian Federation in Armenian Universities".
The meeting was initiated by the Center for Russian Studies, operating under YSU Faculty of International Relations, the National Research Institute of Communications Development (Moscow), and the Center for Strategic and International Studies, operating under the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation. During the round table, led by PhD, Associate Professor Aram Safaryan, Head of the Center for Russian Studies, the speakers discussed the general state of teaching the main and fundamental issues of Russia's modern foreign policy. The attendees listened with interest to the reports of the Deputy Director of the National Research Institute of Communications Development, Doctor of Sociological Sciences, Professor Valentina Komleva, and the Deputy Head of the Department of Strategic Communications and Public Administration of the Diplomatic Academy of the Russian Foreign Ministry, PhD, Associate Professor Lydia Sidorova.
Active discussions revolved, views and opinions aimed at deepening Armenian-Russian relations were put forward. It is noteworthy that, along with scientists and well-known experts in the republic, bachelor’s and master’s students from the Faculty of International Relations also participated in the round table.