5. ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողը՝ «Raisina-IE Global Student Challenge»-ի մասնակից
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողը՝ «Raisina-IE Global Student Challenge»-ի մասնակից
Մարտ 26, 2025
Ս.թ. մարտի 17-19 ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի և «Observer Research Foundation»-ի համագործակցությամբ ֆակուլտետի «Համաշխարհային քաղաքականություն» կրթական ծրագրի մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսի ուսանող Նարեկ Միքայելյանը Նյու Դելիում մասնակցել է «Raisina-IE Global Student Challenge»-ին: Միջոցառումը կազմակերպել է «Observer Research Foundation»-ը, որը համագործակցում է Հնդկաստանի կառավարության և արտաքին գործերի նախարարության հետ: Այս եզակի նախաձեռնությունը համախմբում է աշխարհի առաջատար կառավարման դպրոցների և միջազգային հարաբերություններով հետաքրքրվող ուսանողներին, ինչպես նաև խթանում է միջբուհական և միջտարածաշրջանային  համագործակցությունը՝ ձևավորելով թիմեր աշխարհի տարբեր համալսարաններից ու տարածաշրջաններից:
Երիտասարդ մասնակիցներին միջոցառումը հնարավորություն է տվել առաջարկելու նորարարական լուծումներ համաշխարհային կառավարման մարտահրավերների վերաբերյալ՝ նպաստելով միջազգային քաղաքականության շուրջ շարունակական երկխոսությանը: Այս տարվա հիմնական թեման էր «Building Bridges: Mitigating the North-South Divide»-ը: Շուրջ 60 երկրներից հրավիրված ուսանողները ներկայացրել են իրենց տեսակետները գլոբալ Հյուսիսի և Հարավի միջև թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության ու զարգացման միտումների վերաբերյալ: Քննարկվել են նաև միջազգային հարաբերությունների, համաշխարհային քաղաքականության, աշխարհաքաղաքականության և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների առանցքային խնդիրներն ու դրանց հնարավոր զարգացումները:
Մարտի 17-ին ուսանողները մասնակցել են պանելային քննարկման, որի ընթացքում ելույթ են ունեցել Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին, արտաքին գործերի նախարար Սուբրահմանյամ Ջայշանքարը, «Observer Research Foundation»-ի նախագահ Սամիր Սարան և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Մարտի 18-19 մասնակիցները թիմերով ներկայացրել են իրենց զեկույցները, պատասխանել ներկաների հարցերին։ Փակման արարողության ընթացքում մասնակիցներին շնորհել են հավաստագրեր, մասնագիտական գրքեր և հուշագրեր: Միջոցառման շրջանակում Նարեկ Միքայելյանը հանդիպել է Հնդկաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանի, ինչպես նաև այլ դիվանագետների ու պաշտոնյաների հետ:
«Raisina-IE Global Student Challenge»-ը կարևոր հարթակ է երիտասարդ մասնագետների համար՝ ձևավորելու գլոբալ կառավարման ապագայի նոր հեռանկարներ, ընդլայնելու միջազգային կապերը և խորացնելու իրենց մասնագիտական գիտելիքները:

5. Student from YSU International Relations Faculty participates in Raisina-IE Global Student Challenge
Student from YSU International Relations Faculty participates in Raisina-IE Global Student Challenge
March 26, 2025
From March 17-19 of this year, Narek Mikayelyan, a second-year master's student in the "World Politics" program, participated in the Raisina-IE Global Student Challenge in New Delhi, as part of the cooperation between YSU Faculty of International Relations and the Observer Research Foundation (ORF). The event was organized by the ORF in collaboration with the Indian government and the Ministry of External Affairs. This unique initiative brings together students from leading management schools and those interested in international relations, promoting inter-university and inter-regional cooperation by forming teams from different universities and regions worldwide.
The event provided young participants with the opportunity to propose innovative solutions to global governance challenges, promoting the ongoing dialogue in international politics. This year's main theme was "Building Bridges: Mitigating the North-South Divide." Around 60 students from various countries presented their perspectives on trends in cooperation and development in the field of digital technologies between the Global North and Global South. Key issues in international relations, world politics, geopolitics, and international economic relations were also discussed, along with potential developments in these areas.
On March 17, the students participated in a panel discussion, with speeches from Indian Prime Minister Narendra Modi, Minister of External Affairs Subrahmanyam Jaishankar, ORF President Samir Saran, and other senior officials.
On March 18-19, the participants presented their reports in teams and answered questions from the audience. During the closing ceremony, the participants were awarded certificates and professional books. During the event, Narek Mikayelyan also had the opportunity to meet with the Armenian ambassador to India, as well as other diplomats and officials.
The Raisina-IE Global Student Challenge serves as an important platform for young professionals to shape new perspectives on the future of global governance, expand international connections, and deepen their professional knowledge.