5. Մեկնարկում է «Միջազգային հարաբերություններ և դիվանագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը
Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում կայացավ հանդիպում ավարտական կուրսերի ուսանողների հետ: Հանդիպման օրակարգի առանցքային թեման էր նորաստեղծ «Միջազգային հարաբերություններ և դիվանագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը:
Ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ Տիգրան Եփրեմյանը ողջունեց ուսանողներին և ներկայացրեց կրթական ծրագրի անհրաժեշտ մանրամասներ՝ վստահեցնելով, որ այն հավակնում է դառնալու ֆակուլտետի դրոշակակիր կրթական ծրագիրը և լավագույնը հանրապետությունում տվյալ մասնագիտացման ոլորտում:
ՄՀԴ կրթական ծրագրի ղեկավար Ռոման Կարապետյանը նշեց. «Միջազգային հարաբերություններ և դիվանագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը նախատեսված է այն ուսանողների համար, որոնք ձգտում են դառնալ միջազգային հարաբերությունների, համաշխարհային քաղաքականության և դիվանագիտության որակավորում ունեցող մասնագետներ: Ծրագիրը ներառում է ակադեմիական տեսության և գործնական դասընթացների բաղադրիչներ՝ կենտրոնանալով քաղաքական տեսությունների, արտաքին և համաշխարհային քաղաքականությունների վրա»:
Ծրագրի հավանական շահառուներն են միջազգային կազմակերպություններում կամ պետական գերատեսչություններում ընդգրկվելու նպատակ ունեցող միջազգային հարաբերությունների, քաղաքագիտության, պատմության, իրավունքի, տնտեսագիտության կամ հարակից ոլորտների շրջանավարտները, միջազգային հարաբերությունների ոլորտում աշխատողները, մասնագետները, ինչպես նաև համաշխարհային քաղաքականությամբ և հակամարտությունների կարգավորման գործընթացներով հետաքրքրված անհատներ:
Հանդիպմանը քննարկվեցին նաև փորձուսուցման և կարիերայի հնարավորությունները: Փորձուսուցումն անցկացվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում (ԱԳՆ), կարող է անցկացվել նաև այլ գերատեսչություններում՝ հիմք ընդունելով ուսանողի մագիստրոսական թեզի թեմայի առաջադրած անհրաժեշտությունը կամ ուսանողի մասնագիտական հետաքրքրության ձևավորած պահանջները:
Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Գոռ Պետրոսյանը ավարտական կուրսերի ուսանողներին հաջորդիվ ծանոթացրեց նաև ավարտական աշխատանքների պաշտպանության ընթացակարգերին և գնահատման չափորոշիչներին:

5. YSU to launch "International Relations and Diplomacy" master's program
A meeting with final-year students was held at the Faculty of International Relations, where the main topic of discussion was the upcoming "International Relations and Diplomacy" master's program.
The Dean of the Faculty, PhD, Associate Professor Tigran Yepremyan, welcomed the students and provided details about the educational program, assuring them that it is expected to become the faculty’s flagship program and the best in the country in its field of specialization.
The Head of the educational program, Roman Karapetyan, said, "The 'International Relations and Diplomacy' master's program is designed for students aiming to become qualified specialists in international relations, global politics, and diplomacy. The program will offer a combination of academic theory and practical courses, focusing on political theories, foreign and global policies."
The target audience for the program includes graduates of international relations, political science, history, law, economics, and related fields who wish to work in international organizations or government institutions, as well as professionals and individuals interested in global politics and conflict resolution.
The meeting also covered opportunities for internships and career development. Internships will be available at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and may also be arranged in other government agencies, depending on the student’s thesis topic or professional interests.
The Deputy Dean of the Faculty of International Relations, Gor Petrosyan, then introduced the students to the procedures for defending their final theses and the criteria for assessment.