5. ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում մեկնարկեց 2025-2026 ուստարին
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում տեղի ունեցավ առաջինկուրսեցիների դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը: Ուսանողներին ողջունեց և շնորհավորական խոսքով հանդես եկավ ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ Տիգրան Եփրեմյանը:
«Սիրելի՛ առաջինկուրսեցիներ, ուրախ եմ ողջունելու ձեզ մեր 106-ամյա բուհում՝ Երևանի պետական համալսարանում: Ձեր կյանքի կարևոր շրջափուլն այսօր սկիզբ է առնում Հայաստանի Հանրապետության ամենահեղինակավոր բուհում: Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը մուտք է գործել բարեփոխումների, զարգացման և կատարելագործման նոր փուլ, ուստի՝ լավագույնը դեռ առջևում է: Շնորհավորում եմ ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանող դառնալու և գիտելիքի, փորձի ու ինքնահաստատման սկիզբն ազդարարելու կապակցությամբ:
Սիրելի՛ ուսանողներ, դուք դառնալու եք այն մասնագետները, որոնք կարող են հասկանալ ու վերլուծել ժամանակակից աշխարհի բարդ ու փոփոխական գործընթացները: Ձեր գիտելիքներով ու հմտություններով նպաստելու եք մեր երկրի զարգացմանը։
Հիշե՛ք՝ այս տարիները ոչ միայն սովորելու, այլև ինքնակազմակերպվելու, ընկերներ ձեռք բերելու, ապագայի ձեր ուղին ձևավորելու, ինքնակարգավորվելու հնարավորություն են։ Մաղթում եմ ձեզ եռանդ, հաստատակամություն և անսպառ հետաքրքրասիրություն։ Համալսարանում ձեր առաջին քայլերը մասնագիտական հաջողությունների ու անձնական աճի ամուր հիմք թող դառնան: Բարի գալուստ Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետ»,- իր խոսքը եզրափակեց ֆակուլտետի դեկանը:
Առաջինկուրսեցիներին ողջունեց նաև ֆակուլտետի գրասենյակի ղեկավար, դեկանի տեղակալ, ք.գ.թ. Գոռ Պետրոսյանը. «Սիրելի՛ ուսանողներ, շնորհավորում եմ ձեզ ԵՊՀ ուսանող դառնալու կապակցությամբ։ Դուք մտնում եք կյանքի նոր փուլ, որտեղ ձեր առջև բացվելու են նոր հեռանկարներ։ Համալսարանն ավարտելուց հետո, դուք պետք է դառնաք լուսավորության ջահակիրները մեր հասարակությունում, իսկ ձեր ստացած գիտելիքները լավագույնս ծառայեցնեք այն գերատեսչություններում և կազմակերպություններում, որտեղ անցնելու եք մասնագիտական աշխատանքի կամ ծառայության։ Այսօրվանից պետք է գիտակցեք այն մեծ պատասխանատվությունը, որ կրում եք ձեր հասարակության, ձեր պետության առջև, և ջանք չխնայեք ձեր ուսումնառության ընթացքում»։
Միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի վարիչ, պ.գ.թ., դոցենտ Ժակ Մանուկյանն ու Դիվանագիտական ծառայության և մասնագիտական հաղորդակցման ամբիոնի վարիչ, բ.գ.թ., դոցենտ Սյուզաննա Նավասարդյանը խոսեցին ուսումնական գործընթացին վերաբերող բոլոր մանրամասների, մասնագիտացման հնարավորությունների, լեզուների ընտրության, առաջարկվող կրթական ծրագրերի մասին:
Առաջինկուրսեցիներին շնորհավորեցին նաև կրթական ծրագրի ղեկավարներն ու նրանց ուղեկցեցին իրենց լսարաններ:

5. Launch of 2025–2026 academic year at YSU Faculty of International Relations
The Faculty of International Relations at Yerevan State University formally welcomed its first-year students with a ceremonial event, featuring opening remarks by the Faculty Dean, PhD in History, Associate Professor Tigran Yepremyan.
"Dear first-year students, I am glad to welcome you to our 106-year-old institution, Yerevan State University. Today marks the beginning of an important chapter in your life at the most prominent university in the Republic of Armenia. The Faculty of International Relations is entering a new phase of reform, development, and advancement; thus, the best is yet to come. I congratulate each of you on becoming a student of this faculty, marking the beginning of your journey toward acquiring knowledge, experience, and self-confidence.
You will become specialists equipped with the skills to understand and analyze the complex and ever-changing processes of today’s world. With your knowledge and abilities, you will contribute significantly to the development of our country.
Always remember that these years are not only for academic learning but also for building lasting friendships, shaping your future path, and developing self-governance. I wish you determination, enthusiasm, and a continuous thirst for knowledge. May your first steps at the university lay a strong foundation for both professional success and personal growth. Welcome to the Faculty of International Relations," concluded the dean.
Following the dean’s address, the Head of the Faculty Office and Deputy Dean, Gor Petrosyan, PhD in Political Science, also extended a warm welcome. "Dear students, congratulations on becoming part of YSU. You are embarking on a new stage of life filled with fresh opportunities. Upon graduation, you are expected to become beacons of enlightenment in our society, applying the knowledge you gain to serve effectively in government agencies and organizations where you will undertake professional internships. From today forward, you carry a great responsibility toward our society and state—please give your utmost effort throughout your studies."
Head of the Chair of International Relations and Diplomacy, PhD in History, Associate Professor Zhak Manukyan, and Head of the Chair of Diplomatic Service and Professional Communication, PhD in Philology, Associate Professor Syuzanna Navasardyan provided thorough guidance on the educational process, professional prospects, language course options, and academic programs.
The heads of the educational programs also welcomed the freshmen and guided them to their auditoriums.