5. Հայ-չինական գիտակրթական կապերի նոր էջ. ԵՊՀ պատվիրակության այցը Չինաստան
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի պատվիրակությունը մասնակցել է Չինաստանի Գույյան քաղաքում կազմակերպված «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության գործընկեր երկրների շրջակա միջավայրի պահպանման և կենսաբանական ռեսուրսների օգտագործման քաղաքականության և չինական փորձի ուսումնասիրության գիտագործնական սեմինարին:
Միջոցառման շրջանակում մասնակիցներն ունկնդրեցին կենսաբազմազանության և էկոլոգիական հրատապ մարտահրավերների ոլորտում չինացի առաջատար մասնագետների դասախոսությունները։ Քննարկումների առանցքում էին «Էկոլոգիական քաղաքակրթություն» հայեցակարգը և ՄԱԿ-ի կենսաբազմազանության համաժողովներում («COP15» և «COP16») ընդունված պատմական փաստաթղթերը։ Տեսական դասախոսություններից հետո մասնակիցները ճանաչողական այց կատարեցին Կունմին քաղաք, որը պաշտոնապես հյուրընկալել և նախագահել է Կենսաբազմազանության կոնվենցիայի կողմերի 15-րդ համաժողովը՝ «COP15»-ը:
Սեմինարից ստացված գիտելիքներն ու փորձն առաջնային նշանակություն կունենան ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի միջգիտակարգային հետազոտությունների համար՝ հիմք դառնալով նախորդ տարի մեկնարկած կլիմայական անվտանգության վերաբերյալ գիտական ուսումնասիրությունների ընդլայնմանը։
Այցի շրջանակում զեկուցմամբ հանդես եկավ Միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի վարիչ Ժակ Մանուկյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությանը կենսաբազմազանության գլոբալ մարտահրավերների հասցեագրման գործընթացում։ Նա հատուկ անդրադարձ կատարեց 2026 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք «COP17» համաժողովի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության ազգային առաջնահերթություններին ու ռազմավարությանը։
Համաժողովի փակման պաշտոնական արարողությանը ելույթ ունեցավ ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ Տիգրան Եփրեմյանը՝ ընդգծելով սեմինարի գործնական, կիրառական մեծ նշանակությունը։ Երախտագիտություն հայտնելով չինացի գործընկերներին փորձի փոխանակման համար՝ նա հույս հայտնեց, որ ձեռք բերված պատկերացումները կվերածվեն ազդեցիկ նախաձեռնությունների՝ էլ ավելի ամրապնդելով միջազգային ակադեմիական գործընկերությունը։
Դեկան Տ. Եփրեմյանը և ամբիոնի վարիչ Ժ. Մանուկյանն աշխատանքային կարևոր հանդիպում ունեցան Գույժոու նահանգի գիտությունների ակադեմիայի փոխնախագահի և միջազգային կապերի տնօրենի հետ։ Բարձր գնահատելով երկկողմ հարաբերությունների հեռանկարները՝ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց սույն թվականի օգոստոսի վերջին կազմակերպելու չինական կողմի այցը Երևանի պետական համալսարան՝ համագործակցության հուշագիր ստորագրելու համար։

5. New chapter in Armenian-Chinese research and academic ties: YSU delegation visits China
A delegation from the YSU Faculty of International Relations participated in a scientific and practical seminar in Guiyang, China, focusing on environmental protection and biological resource utilization policies and China's experience in these areas for partner countries of the Belt and Road initiative.
During the seminar, participants attended lectures by leading Chinese experts on biodiversity and pressing environmental challenges. Discussions centered on the concept of ecological civilization and landmark documents adopted at the UN Biodiversity Conferences COP15 and COP16. Following the theoretical sessions, participants made a study visit to Kunming, which officially hosted and presided over COP15, the 15th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity.
The knowledge and experience gained from the seminar will be highly valuable to interdisciplinary research at the YSU Chair of International Relations and Diplomacy, providing a basis for expanding the academic research on climate security launched last year.
During the visit, Zhak Manukyan, Head of the Chair of International Relations and Diplomacy, delivered a presentation on Armenia's active participation in addressing global biodiversity challenges. He focused particularly on Armenia's national priorities and strategy in connection with COP17, which will be held in Yerevan in October 2026.
Tigran Yepremyan, Dean of the YSU Faculty of International Relations, PhD in History and Associate Professor, addressed the official closing ceremony, highlighting the seminar's considerable practical and applied value. Thanking the Chinese partners for the exchange of experience, he expressed hope that the insights gained would be translated into impactful initiatives, further strengthening international academic cooperation.
Yepremyan and Manukyan also held an important working meeting with the Vice-President and Director of International Relations of the Guizhou Academy of Sciences. Recognizing the prospects for bilateral relations, the parties agreed to arrange a visit by the Chinese delegation to Yerevan State University in late August to sign a memorandum of cooperation.