4. Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ
ԵՊՀ մագիստրատուրայի 2026/2027 ուսումնական տարվա առկա և հեռակա ուսուցման ձևերով ընդունելությանը հնարավորություն ունեն դիմելու ՀՀ պետական և ըստ մասնագիտությունների հավատարմագրված/ինստիտուցիոնալ հավատարմագրում անցած ոչ պետական այլ բուհերի՝ բակալավրի, մագիստրոսի կամ դիպլոմավորված մասնագետի որակավորում ունեցող շրջանավարտները:
ԵՊՀ մագիստրատուրայի 2026/2027 ուսումնական տարվա առկա և հեռակա ուսուցման ձևերով ընդունելությունը կատարվելու է՝ համաձայն «ԵՊՀ մագիստրատուրայի (առկա և հեռակա ուսուցման ձևերով) ընդունելության կարգ»-ի պահանջների:
ԵՊՀ մագիստրատուրայի ընդունելությունը կատարվում է առցանց եղանակով՝ admission.ysu.am կայքէջի միջոցով («Դիմում-հայտի լրացում» բաժին):
Մագիստրատուրայի ընդունելության համար դիմորդները պետք է մուտքագրեն հետևյալ փաստաթղթերը (սքանավորված).
*2026 թ. ՀՀ այլ բուհերի շրջանավարտները (դեռևս դիպլոմ չստացած) պետք է ներկայացնեն բակալավրիատի շրջանավարտ լինելու մասին տեղեկանք և ակադեմիական տեղեկագիր՝ կնքված և ստորագրված տվյալ բուհի ռեկտորի կողմից:
* Հանձնաժողովն իրավասու է դիմորդից պահանջելու «Ակադեմիական փոխճանաչման և շարժունության ազգային տեղեկատվական կենտրոնից» տրամադրվող խորհրդատվական տեղեկանք:
* Արտասահմանյան բուհի դիպլոմ ներկայացնելու դեպքում դիմորդը դիպլոմի հետ պետք է ներկայացնի նաև «Ակադեմիական փոխճանաչման և շարժունության ազգային տեղեկատվական կենտրոնից» տեղեկանք՝ դիպլոմի համարժեքության մասին:
1-ին փուլով ընդունելություն
Մագիստրատուրայի ընդունելության 1-ին փուլի փաստաթղթերն ընդունվում են ընթացիկ տարվա հունիսի 1-26-ը՝ մինչև ժամը 18:00-ն:
Ընդունելության 1-ին փուլի քննություններն անցկացվելու են ս.թ. հուլիսի 1-ին:
Վճարովի համակարգ ընդունված դիմորդների ուսման վարձը (2026/2027 ուսումնական տարվա յուրաքանչյուր կրթական ծրագրի համար նախատեսված 1-ին կիսամյակի ուսվարձի առնվազն 25%-ը) անհրաժեշտ է վճարել մինչև ս.թ. հուլիսի 17-ը ներառյալ (վճարումն անհրաժեշտ է կատարել բացառապես բանկային փոխանցման միջոցով: Ուսման վարձավճարի վճարման անդորրագրի վավերապայմաններին հնարավոր է ծանոթանալ՝ անցնելով հղումով):
2-րդ փուլով ընդունելություն
Մագիստրատուրայի ընդունելության 2-րդ փուլի փաստաթղթերն ընդունվում են ընթացիկ տարվա հուլիսի 6-ից մինչև օգոստոսի 17-ը՝ ժամը 18:00-ն:
Ընդունելության 2-րդ փուլի քննություններն անցկացվելու են ս.թ. օգոստոսի 25-ին:
Վճարովի համակարգ ընդունված դիմորդների ուսման վարձը (2026/2027 ուսումնական տարվա յուրաքանչյուր կրթական ծրագրի համար նախատեսված 1-ին կիսամյակի ուսվարձի առնվազն 25%-ը) անհրաժեշտ է վճարել մինչև ս.թ. օգոստոսի 29 ներառյալ (հաշվեհամար՝ 2470100009060000):
ԵՊՀ հիմնադրամի 2025-2026 ուսումնական տարվա բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսման վարձի չափն ըստ մասնագիտությունների հաստատելու մասին. որոշումN 8/2
Ընդունելության քննությունը` գրավոր:
1. Անվանական և իրական ՀՆԱ: Գների ինդեքսները, դրանց տեսակները
2. Աշխատանքի պահանջարկ և առաջարկ. ֆունկցիաները
3. Աշխատանքի շուկայի հավասարակշռությունը նեոդասական և քեյնսյան հայեցակար­գերում
4. Ամբողջական առաջարկի ֆունկցիան. դասական և քեյնսյան մեկնաբանու­թյուն­ները
5. Ամբողջական պահանջարկի ֆունկցիան
6. Սպառման, խնայողությունների և տոկոսադրույքի փոխառնչությունները
7. Խնայողությունների, ներդրումների և ընթացիկ հաշվի ֆորմալ վերլուծությունը: Ընթացիկ հաշիվը և միջազգային առևտուրը: Առևտրային հաշվեկշիռ
8. Փողի տեսակները և ֆունկցիաները: Փողի առաջարկը: Փողի բազա և զանգված
9. Դեպոզիտային, վարկային և փողի մուլտիպլիկատորներ
10. Փողի գործառնական և սպեկուլյատիվ պահանջարկը: Բաումոլ-Թոբինի մոդելը
11. Փողի զանգվածի, փոխարժեքի և գների մակարդակի ընդհանուր հավասարակշռու­թյունը
12. Փողի շուկայի հավասարակշռությունը նեոդասական և քեյնսյան հայեցակարգերում: LM կորը, դրա հանրահաշվական և գրաֆիկական տեսքերի ստացումը
13. Հավասարակշռությունը ապրանքների և ծառայությունների շուկայում. Քեյնսյան խաչը: Բազմարկիչ
14. Հավասարակշռությունը ապրանքների և ծառայությունների շուկայում. IS կորը, դրա հանրահաշվական և գրաֆիկական տեսքերի ստացումը
15.  IS-LM մոդելը: Դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությունները IS-LM մոդելում
16. IS-LM մոդելը և ամբողջական պահանջարկի կորը
17. Մանդել-Ֆլեմինգի մոդելը լողացող փոխանակային կուրսի դեպքում
18. Մանդել-Ֆլեմինգի մոդելը հաստատագրված փոխանակային կուրսի դեպքում
19. Փոխանակային կուրսերը և գնողունակության համարժեքությունը: Միջազգային տոկոսային արբիտրաժ
20. Ինֆլյացիա. էությունը, տեսակները, հետևանքները:
21. Ֆիլիպսի կորը և դրա մոնետարիստական մեկնաբանությունը. կապը AD-AS մոդելի հետ
22. Տնտեսական պարբերաշրջանը (ցիկլը): Ցիկլի փուլերը: Ցիկլային և ոչ ցիկլային տատանումներ: «Մեծ դեպրեսիան»
23. Եկամուտների բաշխման տնտեսական հիմքերը: Լորենցի կորը և Ջինի գործակիցը
24. Ընդհանուր և սահմանային օգտակարություն: Փոխարինման սահմանային նորմի և սահմանային օգտակարության կապը
25. Պահանջարկի ֆունկցիայի գնային և ոչ գնային գործոնները: Առաձգականություն
26. Ընդհանրացված, գնային, եկամտային և խաչաձև պահանջարկի ֆունկցիաներ: Սպառողական բարիքների տիպերը: Գիֆֆենի պարադոքսը: Էնգելի կորերը
27. Սպառողական ավելցուկ և օպտիմալ փոխհատուցում
28. Ռեսուրսների ոչ արդյունավետ բաշխումը զուտ մենաշնորհի պայմաններում: Բնական մոնոպոլիաները և դրանց կարգավորումը
29. Ռեսուրսների համամասնության Հեկշեր–Օհլինի թեորեմը և համաշխարհային շուկայում գործոնների գների հավասարեցումը

4. International Economic Relations
YSU Admission Regulations for Master’s Programmes for the 2026/2027 Academic Year Full-Time and Part-Time Modes of Study
Applicants with a Bachelor’s, Master’s, or Specialist Diploma from a state higher education institution of the Republic of Armenia or a non-state institution recognized through specialty-specific or institutional accreditation may apply to YSU Master’s programmes on a full-time or part-time basis. Admission to YSU Master’s programmes for the 2026/2027 academic year is conducted in accordance with the requirements set forth in the “YSU Admission Regulations for Master’s Programmes (full-time and part-time modes of study)”. Applications for admission are submitted online through the admission.ysu.am website, under the “Application Form Submission” section.
Applicants for admission to Master’s programmes must upload scanned copies of the following documents:
a. Higher education diploma and diploma supplement* (the first page of the supplement and the section containing grades in Armenian only);
b. Photograph (3 × 4 cm);
c. Original military service booklet, if applicable (pages 1–4 and 18–19 must be uploaded);
d. Passport (pages 1–4) or identification card (both sides);
e. Receipt confirming payment of the AMD 5,000 admission service fee to YSU’s Ardshinbank CJSC account 2470101276000001.
* 2026 graduates of other higher education institutions in Armenia who have not yet received their diplomas must submit a certificate confirming completion of their Bachelor’s degree and an academic supplement, both signed and stamped by the Rector of the respective institution.
* The Admissions Committee may require an applicant to provide an advisory certificate issued by the National Information Center for Academic Recognition and Mobility.
* Applicants submitting a diploma issued by a foreign higher education institution must also provide a certificate from the National Information Center for Academic Recognition and Mobility confirming the equivalence of the diploma.
Admission – First Round
Applications for the first round of Master’s admission will be accepted from June 1 to June 26, 2026, until 18:00.
The first-round admission examinations will be held on July 1, 2026.
Applicants admitted on a tuition-paying basis must pay at least 25% of the first-semester tuition fee specified for the respective educational programme for the 2026/2027 academic year by August 29, 2026, inclusive. Payment must be made exclusively by bank transfer. Information on the required payment details is available via the relevant link.
Admission – Second Round
Applications for the second round of Master’s admission will be accepted from July 6 to August 17, 2026, until 18:00. The second-round admission examinations will be held on August 25, 2026. Applicants admitted on a tuition-paying basis must pay at least 25% of the first-semester tuition fee specified for the respective educational programme for the 2026/2027 academic year by July 17, 2026, inclusive.
Bank account: 2470100009060000
Important Documents
Resolution No. 8/2 on approving the tuition fees for Bachelor’s and Master’s programmes at the YSU Foundation for the 2025–2026 academic year by specialty.
Admission Examination Syllabus
The admission examination is conducted in written form.
1. Nominal and real GDP. Price indices and their types.
2. Demand for and supply of labor: functions.
3. Labor market equilibrium under neoclassical and Keynesian approaches.
4. The aggregate supply function: classical and Keynesian interpretations.
5. The aggregate demand function.
6. Interrelationships among consumption, savings, and the interest rate.
7. Formal analysis of savings, investment, and the current account. The current account and international trade. The trade balance.
8. Types and functions of money. Money supply. Monetary base and money stock.
9. Deposit, credit, and money multipliers.
10. Transactional and speculative demand for money. The Baumol–Tobin model.
11. General equilibrium among the money supply, exchange rate, and price level.
12. Money market equilibrium under neoclassical and Keynesian approaches. The LM curve: derivation of its algebraic and graphical representations.
13. Equilibrium in the goods and services market: the Keynesian cross and the multiplier.
14. Equilibrium in the goods and services market: the IS curve and derivation of its algebraic and graphical representations.
15. The IS–LM model. Monetary and fiscal policies within the IS–LM framework.
16. The IS–LM model and the aggregate demand curve.
17. The Mundell–Fleming model under a floating exchange rate regime.
18. The Mundell–Fleming model under a fixed exchange rate regime.
19. Exchange rates and purchasing power parity. International interest arbitrage.
20. Inflation: nature, types, and consequences.
21. The Phillips curve and its monetarist interpretation: its relationship with the AD–AS model.
22. The economic business cycle: phases of the cycle, cyclical and non-cyclical fluctuations, and the Great Depression.
23. The economic foundations of income distribution. The Lorenz curve and Gini coefficient.
24. Total and marginal utility. The relationship between the marginal rate of substitution and marginal utility.
25. Price and non-price determinants of the demand function. Elasticity.
26. Generalized price, income, and cross-demand functions. Types of consumer goods. The Giffen paradox. Engel curves.
27. Consumer surplus and optimal compensation.
28. Inefficient allocation of resources under pure monopoly. Natural monopolies and their regulation.
29. The Heckscher–Ohlin factor-proportions theorem and factor-price equalization in the world market.