Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ
ԵՊՀ մագիստրատուրայի 2026/2027 ուսումնական տարվա առկա և հեռակա ուսուցման ձևերով ընդունելությունը կատարվելու է «ԵՊՀ մագիստրատուրայի (առկա և հեռակա ուսուցման ձևերով) ընդունելության կարգ»-ի պահանջների համաձայն:
«Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ» մագիստրոսական կրթական ծրագրի նպատակն է պատրաստել տնտեսագետների, որոնք կարող են աշխատել մշակութային տարբեր միջավայրերում` հաշվի առնելով վարքագծի սոցիալական և տնտեսական տարբեր նորմեր և կանոններ:
Ծրագրի շրջանավարտները կարող են աշխատել ՀՀ պետական կամ մասնավոր այն ընկերություններում, որոնց գործունեությունը կապված է արտաքին հատվածի հետ, ինչպես նաև ՀՀ-ում գործունեություն ծավալած միջազգային տնտեսական կազմակերպությունների գրասենյակներում։
Ուսումնառության ընթացքում ուսանողները ձեռք են բերում տեսական գիտելիքներ և գործնական հմտություններ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ոլորտում: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ յուրաքանչյուր երկրի (առավել ևս ՀՀ-ի նման փոքր զարգացող երկրների) համար միջազգային տնտեսական հարաբերությունների դերը գնալով մեծանում է՝ ուսանողների մրցակցային առավելություններն առավել ակնհայտ են դառնում:
Մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսանողներն իրենց մասնագիտական պրակտիկան անցկացնում են ՀՀ տարբեր կազմակերպություններում, որտեղ կան արտաքին տնտեսական հարցերով զբաղվող ստորաբաժանումներ: Հիմնվելով նախկին տարիների փորձի վրա՝ հարկ է նշել, որ առկա է աշխատանքի առաջարկի հնարավորություն պրակտիկայի ընթացքում։
Մագիստրոսական կրթական ծրագրում ներգրավված են տվյալ ոլորտի լավագույն մասնագետները, այդ թվում՝ հրավիրյալ դասախոսներ այլ բուհերից, գիտահետազոտական կենտրոններից և ֆինանսական ոլորտից:
«Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ» մագիստրոսական կրթական ծրագրի շրջանավարտները կարող են աշխատել հանրապետությունում գործող միջազգային այնպիսի տնտեսական կազմակերպությունների գրասենյակներում, ինչպիսիք են՝
• Համաշխարհային բանկը,
• Արժույթի միջազգային հիմնադրամը,
• ՄԱԿ-ի տնտեսական կառույցները,
• ՀՀ-ում գտնվող տարբեր երկրների դեսպանատները:
ՀՀ պետական և մասնավոր ընկերությունների զգալի մասն ունի արտաքին տնտեսական կապերով զբաղվող վարչություններ և բաժիններ, որտեղ կարող են աշխատել տվյալ մագիստրոսական կրթական ծրագրի շրջանավարտները: ՀՀ-ում գործող առևտրային բանկերը զբաղվում են արտաքին առևտրի ֆինանսավորման հարցերով, միջազգային վարկերի սպասարկումով, արժութաֆինանսական գործարքներով, միջազգային տարբեր բանկերի հետ թղթակցային հարաբերություններով: Ծրագրի շրջանավարտները կարող են զբաղվել նշված բոլոր գործառույթներով:

Duration (full-time): 1.5 years
Admission to the full-time and part-time Master's programmes of Yerevan State University for the 2026/2027 academic year is conducted in accordance with the Regulations on Admission to the Master's Programmes (Full-time and Part-time) of Yerevan State University.
For further information, please refer to the "Admissions" section.
Programme Objective
The Master's Programme in International Economic Relations aims to prepare economists capable of working in diverse cultural environments while taking into account different social and economic norms and patterns of behavior.
Graduates of the programme may pursue careers in public and private organizations in the Republic of Armenia whose activities involve international economic relations, as well as in the offices of international economic organizations operating in Armenia.
During their studies, students acquire both theoretical knowledge and practical skills in international economic relations. Given the increasing importance of international economic relations for every country—particularly for small developing economies such as the Republic of Armenia—graduates of the programme enjoy a distinct competitive advantage in the labor market.
Students enrolled in the Master's programme complete their professional internships in various organizations across the Republic of Armenia that have departments responsible for international economic affairs. Based on the experience of previous years, internship placements often provide opportunities for subsequent employment.
Leading specialists in the field, including invited lecturers from other higher education institutions, research centers, and the financial sector, deliver the programme.
Graduates of the Master's Programme in International Economic Relations may pursue careers in the offices of international economic organizations operating in the Republic of Armenia, including:
The World Bank
The International Monetary Fund
United Nations economic agencies
Embassies of various countries accredited to the Republic of Armenia
A significant number of public and private organizations in Armenia maintain departments responsible for international economic relations, where graduates of the programme may be employed. Commercial banks operating in Armenia are engaged in trade finance, servicing international loans, foreign exchange and financial transactions, and correspondent banking relations with international financial institutions. Graduates of the programme are qualified to perform all of these functions.