5. Կայացավ Իրավաբանական կլինիկական կրթության գարնանային դպրոցը
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի իրավաբանական կլինիկան Ռաուլ Վալլենբերգի ինստիտուտի հայաստանյան գրասենյակի հետ մայիսի 18-19-ը կազմակերպեց Իրավաբանական կլինիկական կրթության գարնանային դպրոց։
Դպրոցի նպատակն էր խթանել իրավաբանական կլինիկական կրթությունը տեղական բուհերում, բարձրացնել դրա կարևորության մասին իրազեկվածությունը, ընդլայնել Հայաստանի բուհերի իրավաբանական կլինիկաների միջև համագործակցության հնարավորությունները և հնարավոր դարձնել հանրապետության բուհերի իրավաբանական կլինիկաների վերաբերյալ տեղեկության տարածումը միջազգային գործընկերների շրջանում:
Գարնանային դպրոցին մասնակցում էին հանրապետության պետական և ոչ պետական բուհերի իրավաբանական կլինիկաների աշխատակազմի և ուսանողների ներկայացուցիչներ, որոնք դպրոցի ընթացքում փոխանակվեցին իրենց կլինիկաների գործունեության վերաբերյալ տեղեկությամբ ու հետագա համագործակցության պատկերացումներով:
Մասնակիցները լսեցին դասախոսություններ «Իրավաբանական կլինիկական կրթությունը, դրա նշանակությունը արտասահմանյան բուհերում», «Իրավաբանական կրթության օրենսդրական կարգավորումը, ֆինանսավորումը, համագործակցությունը հանրային մարմինների հետ», «Արտասահմանյան բուհերում կլինիկական գործունեության ընթացքում հոգեբանների և սոցիալական աշխատողների ներգրավվածության լավագույն փորձը», «Իրավաբանական խորհրդատվությունների էթիկա և բարեվարքություն», «Փաստաթղթային ձևակերպում, տվյալների բազաների կառավարում», «Կիբերանվտանգություն և անհատական տվյալների պաշտպանություն» և այլ կարևոր թեմաներով դասախոսություններ, որոնց ընթացքում նաև ծավալվեցին ակտիվ քննարկումներ, հարցուպատասխան:
Հեռավար կարգով դասախոսություններ ներկայացրին արտասահմանյան բուհերում կլինիկական կրթության ոլորտում աշխատանքի մեծ փորձառություն ու հեղինակություն ունեցող միջազգային փորձագետներ, արտասահմանյան իրավաբանական կլինիկաների, դրանց միությունների ղեկավար անձնակազմի ներկայացուցիչներ։
Հայաստանյան բուհերի իրավաբանական կլինիկաների լավագույն փորձը ներկայացրեց ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկայի տնօրեն Ք.Վարդանյանը: Նա խոսեց ՀՀ-ում իրավաբանական կլինիկաների ձևավորման պատմության, ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկայի գործունեության հիմնական ուղղությունների, կլինիկայի կողմից իրականացվող ծրագրերի և այլ կլինիկաների հետ համագործակցության հնարավորությունների մասին:
Դպրոցի ավարտին ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկայի տնօրենը շնորհակալություն հայտնեց Ռաուլ Վալլենբերգի ինստիտուտի հայաստանյան գրասենյակի գործընկերներին դպրոցի կազմակերպման նախաձեռնությանը դրական արձագանքելու, այն կազմակերպելու հարցում աջակցություն ցուցաբերելու համար և հույս հայտնեց, որ նման նախաձեռնությունները շարունակական կլինեն՝ ավելի ընդլայնելով ՀՀ իրավաբանական կլինիկաների համագործակցության ուղղությունների շրջանակն ու հնարավորությունները:
Իր հերթին Ռաուլ Վալլենբերգի ինստիտուտի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Հաննե Ջոնսոնը ևս բարձր գնահատեց երկօրյա դպրոցին կլինիկաների մասնակցությունը և հույս հայտնեց, որ դպրոցի շրջանակում ստացած գիտելիքներն ու տեղեկություններն օգտակար կլինեն հայաստանյան կլինիկաների զարգացման ու կայացման գործում:
Ռաուլ Վալլենբերգի ինստիտուտի հայաստանյան գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Արման Գասպարյանը ևս շնորհակալություն հայտնեց ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկայի աշխատակիցներին դպրոցը համատեղ կազմակերպելու համար՝ պատրաստակամություն հայտնելով իրենց հնարավորության սահմաններում աջակցելու նմանօրինակ նախաձեռնություններին:

On May 18-19, the Legal Clinic of the YSU Faculty of Law in cooperation with the Armenian office of the Raoul Wallenberg Institute organized the Spring School of Clinical Legal Education.
The goal of the school was to promote clinical legal education in local universities, raise awareness of its importance, expand inter-clinic cooperation opportunities at Armenian universities, and facilitate the dissemination of information about Armenian universities’ legal clinics among international partners.
Representatives of the staff and students of Armenian state and non-state universities’ law clinics attended the school, during which the participants exchanged insights into their clinic's activities and ideas for further cooperation.
Lectures on "Clinical Legal Education and Its Significance in Foreign Universities", "Legislative Regulation of Legal Education, Financing, Cooperation with Public Bodies", "Best Practice of Involvement of Psychologists and Social Workers in Clinical Activities at Foreign Universities", "Ethics and Integrity of Legal Consultations", "Documentation, Database Management", "Cyber Security and Personal Data Protection" and other important topics were delivered, as well as in-depth discussions and interactive question-and-answer sessions we held.
International experts from foreign universities with extensive experience and reputation in clinical education, along with representatives of foreign legal clinics and their unions' management staff delivered remote lectures.
K. Vardanyan, Director of the YSU Legal Clinic, presented the best experience of legal clinics across Armenian universities. She spoke about the formation history of legal clinics in the Republic of Armenia, the main directions of the YSU Legal Clinic’s activity, the programs it offers, and the cooperation opportunities with other clinics.
At the end of the school, the director of the YSU Law Clinic extended gratitude to the colleagues of the Armenian office of the Raoul Wallenberg Institute for their positive response to the initiative of organizing the school. She expressed appreciation for their assistance and hoped for the continuity of such collaborative initiatives, aiming to broaden the horizons and enhance cooperation among legal clinics throughout Armenia.
Hanna Johnsson, Director of the Armenian office of the Raoul Wallenberg Institute, in turn, highly appreciated the participation of the clinics in the two-day school and expressed hope that the knowledge and information gained during the school will be useful in the development and establishment of Armenian clinics.
Arman Gasparyan, Program Coordinator of the Armenian office of the Raoul Wallenberg Institute, extended appreciation to the employees of the YSU Law Clinic for their collaborative efforts in organizing the school and reaffirmed their readiness to support similar initiatives within their capacity.