4. Եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոն
ԵՊՀ եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոնը հիմնադրվել է Եվրոպական միության «ECEILAW» ծրագրի օժանդակությամբ 2006 թ․: Մինչ ամբիոնի հիմնադրումը ամբիոնի կողմից դասավանդվող առարկաների գծով կրթական ծրագրերը կազմել և դասավանդել է ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնը։ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետում «Միջազգային իրավունք» առարկան դասավանդել է պրոֆեսոր Աղասի Եսայանը դեռևս 1950 թ․։
2006-2015 թթ. ամբիոնը ղեկավարել է իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Վ. Քոչարյանը։ 2015-2022 թթ․՝ իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վ. Ստեփանյանը։
2023-2024 ուսումնական տարվա համար ամբիոնը ձևավորել է «Միջազգային դատարաններ և արբիտրաժ» մագիստրոսական նոր կրթական ծրագիրը:
Ծրագրի նպատակն է ուսանողներին ծանոթացնել միջազգային իրավունքի սկզբունքներին և հիմունքներին, տրամադրել խոր և համակողմանի գիտելիքներ միջազգային դատարանների և արբիտրաժային վարույթների վերաբերյալ, ինչպես նաև ուսանողին սովորեցնել վերլուծել միջազգային իրավունքի տեսությանն ու պրակտիկային առնչվող խնդիրներն ու հարցերը, ներկայացնել միջազգային իրավական վեճերի կարգավորման տարբեր ատյանների դերը, գործունեությունն ու առանձնահատկությունները, հասկանալ միջազգային իրավական վեճերի կարգավորման տարբեր փուլերը, մեկնաբանել ներպետական և միջազգային իրավունքի ընդհանուր և տարբերակիչ գծերը և գնահատել ներպետական իրավունքի դերը միջազգային իրավական վեճերի կարգավորման գործընթացում, ինչպես նաև զարգացնել գրավոր և բանավոր փաստարկումների հմտությունները։
Ամբիոնում ներգրավված են ինչպես տեսաբաններ, այնպես էլ օրենսդիր, գործադիր և դատական մարմինների փորձառու աշխատակիցներ ու պրոֆեսորադասախոսական աշխատանքի երկարատև փորձ ունեցող մասնագետներ։
Ամբիոնի ներկայացուցիչներն անդամակցում են ներպետական և միջազգային իրավունքի մի շարք կառույցների, այդ թվում՝ «International Law Association», «American Bar Association», «Pennsylvania Bar Association», Եվրոպական ակումբ, Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարացման միջազգային «Global Campus», ՀՀ իրավաբանների միություն, Միջազգային իրավունքի հայկական ընկերակցություն և այլն:
Ամբիոնի գիտական հետազոտությունների առաջնային ուղղություններն են ազգերի և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրագործման հիմնահարցերը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային իրավական հիմնախնդիրը, մարդու իրավունքների միջազգային իրավական պաշտպանությունը, ԵՄ-ՀՀ համագործակցության իրավական հարցերը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքի արդի հիմնահարցերը և այլն:
Ամբիոնը աշխատանք է կատարել նաև մայրենի լեզվով ուսումնական գրականության ստեղծման ուղղությամբ, մասնավորապես հրատարակվել են «Միջազգային իրավունք» դասագիրքը, «Փախստականների միջազգային իրավական և ներպետական պաշտպանությունը», «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի պրակտիկան» և ուսումնական այլ ձեռնարկներ ու դասախոսությունների տեքստեր։
Եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոնում աշխատանքներ են կատարվում կադրերի պատրաստման և վերապատրաստման ուղղությամբ: Ամբիոնի անդամները վերապատրաստում են անցել ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի և ՌԴ առաջատար գիտական կենտրոններում: Գործնական համագործակցություն է հաստատված արտասահմանյան գիտական բազմաթիվ կենտրոնների և կրթական ծրագրերի հետ: Շարունակական աշխատանքներ են տարվում դասընթացների և ուսումնական ծրագրերի շարունակական կատարելագործման և դասավանդման նոր մեթոդների ներդրման ուղղությամբ:
Ամբիոնի գիտական գործունեության շրջանակում պաշտպանվել են դոկտորական և թեկնածուական ատենախոսություններ, հրատարակվել են բազմաթիվ գիտական հոդվածներ, մենագրություններ և գիտաժողովների ամփոփ ժողովածուներ:
Ամբիոնի անդամներից շատերը՝ որպես հրավիրյալ մասնագետներ, դասախոսություններով են հանդես եկել Արևմտյան Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի մի շարք համալսարաններում և գիտահետազոտական կենտրոններում: Եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոնի դասախոսական կազմը մշտապես մասնակցում է միջազգային իրավունքի արդի հիմնախնդիրների վերաբերյալ միջազգային գիտակրթական և հետազոտական միջոցառումների՝ ակտիվորեն հանդես գալով նաև զեկուցումներով: Վերջին տարիներին ակտիվ աշխատանքներ են տարվում փախստականների իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրների ուսումնասիրության ուղղությամբ, որի արդյունքում ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի և «Առաքելություն Հայաստան» ՀԿ-ի հետ համագործակցության շրջանակում ամեն տարի կազմակերպվում է փախստականների իրավունքի դպրոց: Ամբիոնի անդամները դասավանդում են նաև ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում:
Եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոնի անդամների անմիջական ղեկավարության և վերապատրաստման շնորհիվ Իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողական թիմերը մշտապես մասնակցում են իրավաբան ուսանողների համար նախատեսված միջազգային դատախաղ-մրցույթների, ինչպիսիք են՝ «Philip Jessup Moot», «Nuremberg Moot Court», «The Nelson Mandela World Human Rights Moot Court» և այլն:

4. Chair of European and International Law
The YSU Chair of European and International Law was founded in 2006 with the support of the "ECEILAW" program of the European Union. Before the establishment of the Chair, the educational programs for the subjects taught by the Chair were prepared and taught by the Chair of Constitutional Law of YSU. Professor Aghasi Yesayan used to teach "International Law" at the Faculty of Law of YSU back in 1950.
From 2006 to 2015 Ph.D., Associate Professor V. Kocharyan, led the Chair. From 2015 to 2022 Dr., Professor V. Stepanyan headed the Chair.
For the 2023-2024 academic year, the Chair has created a new Master's degree educational program called "International Courts and Arbitration".
The program aims to acquaint students with the principles and basics of international law, to provide in-depth and comprehensive knowledge of international courts and arbitration proceedings, as well as to teach students to analyze the problems and issues related to the theory and practice of international law, to present the role, activities and characteristics of different instances of international legal dispute settlement, understand the different stages of international legal dispute settlement, interpret the common and distinctive features of domestic and international law and evaluate the role of domestic law in the process of international legal dispute settlement, as well as develop written and oral argumentation skills.
Theorists, as well as experienced employees of legislative, executive, and judicial bodies and specialists with long experience of professorial work, are involved in the Chair.
The Chair's representatives are members of many agencies of domestic and international law, including: "The International Law Association", "American Bar Association", "Pennsylvania Bar Association", European Club, International Human Rights, and Democratization "Global Campus", RA Lawyers' Union, Armenian Association of International Law, etc.
The primary directions of the Chair's scientific research are the issues of realizing the right of nations and peoples to self-determination, the international legal issue of the recognition of the Armenian Genocide, the international legal protection of human rights, legal issues of EU-Armenian cooperation, current issues of the case law of the European Court of Human Rights, etc.
The Chair also worked on the creation of educational literature in the native language, in particular, the textbook "International Law", "International Legal and Domestic Protection of Refugees", "Practice of the European Court of Human Rights" and other educational manuals and lecture texts were published.
Staff preparation and training are regularly done In the Chair of European and International Law. Chair members have received training in the leading scientific centers of the USA, Europe, and Russia. Practical cooperation with many foreign scientific centers and educational programs is established. Activities are also being done on the continuous improvement of courses and curricula and the introduction of new teaching methods.
Within the scientific activity of the Chair, doctoral and candidate theses were defended, and many scientific articles, monographs, and summaries of conferences were published.
Many of the Chair's members have lectured as invited specialists at many universities and research centers in Western Europe and the USA. The teaching staff of the Chair of European and International Law constantly participates in international educational and research events on the current issues of international law, actively presenting reports as well. In recent years, active work has been carried out to study the problems of refugee rights protection, as a result of which a refugee law school is organized every year within the framework of cooperation with the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees and "Mission Armenia" NGO. Chair members also teach at the YSU Faculty of International Relations.
Due to the direct guidance and training of the members of the Chair of European and International Law, the student teams of the Faculty of Law regularly participate in international moot competitions for law students, such as: "Philip Jessup Moot", "Nuremberg Moot Court", "The Nelson Mandela World Human Rights Moot". Court" and others.