5. Աշակերտները՝ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետում
Բուհ-դպրոց համագործակցության շրջանակում ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետում հյուրընկալվեցին Գեղարքունիքի մարզի Ձորագյուղի հիմնական դպրոցի աշակերտները՝ ծանոթանալու ֆակուլտետի պատմությանը, կառուցվածքին, կրթական ծրագրերին և ընձեռվող հնարավորություններին։
Շրջայցը սկսվեց ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկայից, որտեղ այցելուները ծանոթացան Իրավաբանական կլինիկայի գործունեության ուղղություններին, իրավախորհրդատվական ծառայությունների մատուցմանը, լսեցին որոշ մանրամասներ իրավաբանական կլինիկական կրթության վերաբերյալ:
Աշակերտները  ստացան անհրաժեշտ տեղեկություններ ֆակուլտետի ստեղծման պատմության, գործունեության, առկա ծրագրերի, ինչպես նաև  ընդունելության կարգի և պայմանների վերաբերյալ:
Շրջայցի ընթացքում աշակերտների համար տպավորիչ էր հատկապես ֆակուլտետի դատական նիստերի դահլիճը։ Նրանք ցանկություն հայտնեցին հաջորդ այցի ժամանակ դատական նիստերի դահլիճում լինելու որպես իմիտացիոն դատավարական գործընթացի մասնակիցներ:
Այցելության ավարտին Իրավաբանական կլինիկայի «Իրավունք բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում աշակերտները հնարավորություն ունեցան ունկնդրելու նաև «Իրավունք և օրենք» վերտառությամբ  դասախոսություն, որից հետո  ձեռք բերվեց համաձայնություն շարունակական համագործակցության վերաբերյալ:
Նմանօրինակ այցերն ունեն կարևոր նշանակություն, քանի որ դրանք նպաստում են երիտասարդ սերնդի կրթական և մասնագիտական հետաքրքրությունների ձևավորմանը, իրավագիտակցության մակարդակի բարձրացմանը, ինչպես նաև մասնագիտական կողմնորոշմանը:

5. Schoolchildren at YSU Faculty of Law
Within the framework of university-school cooperation, students from the primary school in Dzoragyugh, Gegharkunik Province, visited YSU Faculty of Law to learn about the faculty's history, structure, educational programs, and opportunities.
The tour began at YSU Legal Clinic, where the students were introduced to the clinic's activities, its provision of legal consulting services, and legal clinical education.
The schoolchildren received detailed information about the faculty’s history, its ongoing activities, current challenges, and the admission procedures and requirements for students.
During the tour, the faculty’s courtroom left a strong impression on the schoolchildren. Many expressed a desire to participate in moot court sessions during their next visit.
At the end of the tour, the students attended a lecture titled "Rights and Law" as part of the Legal Clinic's "Law for All" program. This was followed by an agreement to continue cooperation between the school and the faculty.
Such visits are of great importance, as they contribute to the formation of educational and professional interests of the young generation, their professional orientation, and enhance their legal awareness.