5. «Քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության հիմնախնդիրներին» նվիրված  միջբուհական մրցույթ-դատախաղ
Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի և Իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) համագործակցության շրջանակում 2024 թվականի նոյեմբերի 22-23-ին «Արթուրս Աղվերան ռիզորթում» կայացավ  «Քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության հիմնախնդիրներին» նվիրված միջբուհական մրցույթ-դատախաղ, որին մասնակցության հայտ էին ներկայացրել ԵՊՀ-ի, Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի, ՆԳՆ կրթահամալիրի, Հյուսիսային համալսարանի, Շիրակի պետական համալսարանի և Գավառի պետական համալսարանի 9 թիմեր:
Բանավոր փուլին մասնակցեցին անկախ ժյուրիի գնահատման համաձայն առավելագույն միավորներ հավաքած հինգ թիմեր՝ «ԵՊՀ-1», «ԵՊՀ-2», ՀՖՀՀ «Քրեական ինտելեկտ», ՀՖՀՀ «Contra Legem» և ԳՊՀ-ի «Ֆեմիդա» թիմերը:
2024 թվականի նոյեմբերի 22-ին թիմերը հանդիպեցին կիսաեզրափակիչ փուլում, իսկ եզրափակիչ փուլում միմյանց հետ մրցեցին «ԵՊՀ-1», «ԵՊՀ-2» թիմերը:
Ժյուրիի կազմում էին Նաումբուրգում գերագույն երկրամասային դատարանի պաշտոնաթող նախագահ, Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի երկրամասային սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող նախագահ Վինֆրիդ Շուբերտը (Գերմանիա), ՀՀ վերաքննիչ դատարանի նախագահ Մխիթար Պապոյանը, ՀՀ վերաքննիչ դատարանի դատավոր Ռոբերտ Պապոյանը, Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը և ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Արմինե Ֆանյանը:
Ժյուրիի որոշմամբ հաղթող ճանաչվեց «ԵՊՀ-2» թիմը՝ արժանանալով գավաթին և ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի, ՀՀ դատախազության սահմանած մրցանակներին:
«Գրավոր լավագույն մեղադրական դիրքորոշում» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց «ԵՊՀ-2» թիմը, իսկ «Գրավոր լավագույն պաշտպանական դիրքորոշում» անվանակարգում՝ Գավառի պետական համալսարանի «Ֆեմիդա» թիմը:
«Լավագույն մեղադրական ճառ» մրցանակին արժանացավ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանող Գոռ Կարապետյանը, «Լավագույն պաշտպանական ճառ» մրցանակին՝  ԵՊՀ  իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանող Էդվարդ Մովսիսյանը: «Լավագույն հռետորիկա» մրցանակը շնորհվեց ՀՖՀՀ «Քրեական ինտելեկտ» թիմին, իսկ «Լավագույն փաստարկվածություն» մրցանակին արժանացավ  «ԵՊՀ-1» թիմը:
Նմանօրինակ միջբուհական միջոցառումները նպաստում են ինչպես գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդմանն ու զարգացմանը, այնպես էլ հաջողությամբ վերածվում են ուսանողների տեսական գիտելիքների գործնական կիրառության անհրաժեշտ միջավայրի:

On November 22 and 23, 2024, the inter-university moot court competition titled "Criminal Law and Criminal Procedure" was held at Arthurs Aghveran Resort. The event was organized as part of the cooperation between YSU Faculty of Law and the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ). Nine teams from YSU, French University in Armenia, the Ministry of Internal Affairs Educational Complex, Northern University, Shirak State University, and Gavar State University submitted applications to participate in the competition.
The five teams with the highest scores participated in the oral stage: "YSU-1," "YSU-2," "Criminal Intellect" from French University in Armenia, "Contra Legem" from French University in Armenia, and "Femida" from Gavar State University.
On November 22, 2024, the teams met in the semifinal stage, and in the final stage, the teams "YSU-1" and "YSU-2" competed against each other.
The jury includes Winfried Schubert, former president of the Higher Regional Court of Naumburg and former president of the State Constitutional Court of Saxony-Anhalt (Germany); Mkhitar Papoyan, President of the Criminal Court of Appeals of the Republic of Armenia; Robert Papoyan, judge at the Criminal Court of Appeals of the Republic of Armenia; Vardan Poghosyan, prosecutor of Ararat Province; and Armine Fanyan, member of the Chamber of Advocates of the Republic of Armenia.
By the jury's decision, the team "YSU-2" was declared the winner, receiving the trophy and awards from YSU Faculty of Law and the RA Prosecutor’s Office.
In the category of "Best Written Prosecution Position," the winner was the "YSU-2" team, while the "Best Written Defense Position" award was given to the "Femida" team from Gavar State University.
The "Best Prosecution Speech" award was given to Gor Karapetyan, a 4th-year student at YSU Faculty of Law. The "Best Defense Speech" award went to Edvard Movsisyan, a 1st-year master's student at the same faculty.
The "Best Rhetoric" award was presented to the "Criminal Intellect" team from French University in Armenia, while the "Best Argumentation" award was won by the "YSU-1" team.
Such inter-university events contribute to both the strengthening and development of partnership relations, and successfully transform into a necessary environment for the practical application of students' theoretical knowledge.