5. Շրջակա միջավայրի պահպանության իրավական հիմնախնդիրները՝ միջազգային և ներպետական համատեքստում
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դատական նիստերի դահլիճում ս.թ. դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցավ «Շրջակա միջավայրի պահպանության իրավական հիմնախնդիրները՝ միջազգային և ներպետական համատեքստում» խորագրով միջբուհական երիտասարդական գիտաժողով՝ նվիրված պրոֆեսոր Աիդա Իսկոյանի հիշատակին: Գիտաժողովը նախաձեռնել էին Ա. Իսկոյանի անվան էկոլոգիական իրավունքի գիտաուսումնական կենտրոնը և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը:
Գիտաժողովին մասնակցում էին տարբեր բուհերի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացուցիչներ: Իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Հ. Խաչիկյանը, ողջունելով և բարի երթ մաղթելով գիտաժողովի մասնակիցներին, ներկայացրեց իր գործի նվիրյալ, էկոլոգիական իրավունքի ռահվիրա Աիդա Իսկոյանի գիտամանկավարժական գործունեությունը:
Գիտաժողովի նպատակն էր հանրապետության բուհերի ուսանողներին էկոլոգիական ներպետական ու միջազգային տարբեր հիմնախնդիրների շուրջ իրավական ուսումնասիրություններ իրականացնելու հնարավորություն ընձեռել, ապա այդ վերլուծությունները ոլորտի լիազոր մարմնի ներկայացուցիչների, էկոլոգիական իրավունքի գիտնականների, այլ դասախոսների ու փորձագետների հետ քննարկելու հարթակ տրամադրել:
Նախաձեռնության շրջանակում ՀՀ տարբեր բուհերի բակալավրիատի ու մագիստրատուրայի շուրջ հինգ տասնյակ ուսանողներ բնապահպանական լայնածավալ թեմաների շուրջ ներկայացրել էին իրավական վերլուծություններ, որոնցից գիտաժողովի հանձնախմբի կողմից լավագույն ճանաչված տասը զեկույցների հեղինակներ հրապարակային ներկայացրին իրենց աշխատանքները:
Հետաքրքիր ու հաջողված ելույթները եզրափակվեցին ակտիվ հարց ու պատասխաններով: Ուսանողներին հանձնվեցին մասնակցության վկայականներ, իսկ լավագույն հինգ մասնակիցները ստացան հուշանվերներ պրոֆեսոր Աիդա Իսկոյանի ընտանիքի կողմից:
Շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացուցիչները, բարձր գնահատելով ուսանողների ջանքերը, կարևորեցին նմանատիպ միջոցառումների նշանակությունը Շրջակա միջավայրի նախարարության համար ապագա մասնագետների պատրաստման ճանապարհին: Օրհուսի կոնվենցիայի ազգային համակարգող Մարի Չակրյանը, հայտնելով նախարարության գոհունակությունն այսօրինակ համագործակցության համար, փոխանցեց նախարարության պատրաստակամությունը համագործակցության շարունակականության ապահովման համար:
Ա. Իսկոյանի անվան էկոլոգիական իրավունքի կենտրոնի ղեկավար Օլիմպիա Գեղամյանը հավաստիացրեց, որ կենտրոնը պատրաստակամ է տարբեր միջոցներով նպաստելու  հատկապես երիտասարդների շրջանում ինչպես էկոլոգիական կրթության, այնպես էլ էկոլոգիական մշակույթի մակարդակի բարձրացմանը:
Նմանատիպ միջոցառումները ուսումնառության ընթացքում, ինչպես նաև բնապահպանական հիմնահարցերով զբաղվող հետազոտողների ցանցի ընդլայնման գործում դիտարկելով որպես կարևոր բաղադրիչ՝ երկուստեք համաձայնություն ձեռքբերվեց նման միջոցառումների շարունակականության և տարածաշրջանային ընդլայնման ապահովման համար:

5. Legal issues of environmental protection in international and domestic contexts
On December 6, 2024, an interuniversity youth conference titled "Legal Issues of Environmental Protection in International and Domestic Contexts" was held in the courtroom of YSU Faculty of Law, dedicated to the memory of Professor Aida Iskoyan. The conference was organized at the initiative of the Research Center for Environmental Law named after A. Iskoyan and the RA Ministry of Environment.
The conference was attended by faculty members from various universities, as well as representatives from the RA Ministry of Environment. H. Khachikyan, Dean of the Law Faculty, in his welcoming address, wished success to the participants and presented the academic and pedagogical achievements of Aida Iskoyan, a dedicated scholar and pioneer of environmental law.
The conference aimed to provide students from universities across the country with an opportunity to conduct legal studies on various domestic and international environmental issues, and to offer a platform for discussing their findings with representatives of the authorized body in the field, environmental law scholars, other faculty members, and experts.
Within the framework of this initiative, students from undergraduate and graduate programs at different universities across Armenia presented legal analyses on a wide range of environmental topics. Ten of the best reports, selected by the conference organizing committee, were publicly presented by their authors.
The engaging and successful presentations were followed by active Q&A sessions. Students were awarded certificates of participation, and the top five students received commemorative gifts from the family of Professor Aida Iskoyan.
Representatives of the Ministry of Environment, highly appreciating the students' efforts, emphasized the importance of such events in the process of training future specialists. The National Coordinator of the Aarhus Convention, Mari Chakryan, expressed the ministry's satisfaction with this type of cooperation and conveyed the ministry's commitment to ensuring the continuity of this partnership.
Olympia Geghamyan, Head of the Research Center for Environmental Law named after A. Iskoyan, assured that the center is ready to contribute to the promotion of ecological education and the enhancement of ecological culture, particularly among young people, through various initiatives.
Recognizing these events as an important component of the educational process and a way to expand the network of researchers focused on environmental issues, both sides agreed to ensure their continuity and regional expansion.