5. «Հանրային աղմուկը՝ որպես համակեցության կանոնների պահպանման խոչընդոտ․ գործող իրավական կարգավորումներ, օրենսդրական լուծումներ» թեմայով լսումներ ՀՀ ԱԺ-ում
«Հանրային աղմուկը՝ որպես համակեցության կանոնների պահպանման խոչընդոտ․ գործող իրավական կարգավորումներ, օրենսդրական լուծումներ» թեմայով լսումներ ՀՀ ԱԺ-ում
ՀՀ Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի  նախաձեռնությամբ անցկացվեցին խորհրդարանական լսումներ՝ «Հանրային աղմուկը՝ որպես համակեցության կանոնների պահպանման խոչընդոտ․ գործող իրավական կարգավորումներ, օրենսդրական լուծումներ» թեմայով:
Ինչպես ընդունված է մասնագիտական եզրութաբանության մեջ, աղմկային աղտոտումը 21–րդ դարի մարտահրավերներից է։ Այն ոչ պակաս վտանգավոր է, քան օդի և ջրի աղտոտումը։ Աղմուկի անթույլատրելի մակարդակի հետ կապված խնդիրն ուղղակի ազդեցություն ունի մարդու հիմնարար իրավունքների վրա ինչպես անձի առողջության պահպանման իրավունքի, այնպես էլ մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության տեսանկյունից: Հայաստանում աղմուկի/աղմկային աղտոտման թույլատրելի մակարդակը և պայմանները համակարգային և համապարփակ կարգավորման ենթարկված չեն:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի մի խումբ դասախոսներ՝ պրոֆեսոր Վահրամ Ավետիսյանը, դոցենտներ Արտակ Ասատրյանը, Օլիմպիա Գեղամյանը, Քնարիկ Վարդանյանը, Արսեն Թավադյանը, դասախոս Գևորգ Բարսեղյանը և վարչարարության մասնագետ Անահիտ Ղազարյանը, առնչվելով Հայաստանում աղմուկի/աղմկային աղտոտման թույլատրելի մակարդակի և պայմանների համակարգային ու համապարփակ կարգավորման թերություններին, մեկ տարի շարունակ աշխատել են աղմկային աղտոտման օրենսդրական նախագծի լուծումների շուրջ: Խորհրդարանական լսումների ընթացքում նրանք միջազգային և ներպետական իրավական համատեքստում զեկույցներով ու ելույթներով հանդես եկան աղմուկի թույլատրելիության սահմանների և պայմանների քաղաքացիաիրավական, վարչաիրավական կարգավորման մասին:

5. Parliamentary hearings on "Public Noise as Obstacle to Enforcement of Coexistence Rules: Current Legal Regulations and Legislative Solutions"
Parliamentary hearings on "Public Noise as Obstacle to Enforcement of Coexistence Rules: Current Legal Regulations and Legislative Solutions"
Parliamentary hearings were held on the topic "Public Noise as Obstacle to Enforcement of Coexistence Rules: Current Legal Regulations and Legislative Solutions," initiated by the Standing Committee on Human Rights Protection and Public Affairs of the National Assembly and the Human Rights Defender.
As is customary in professional terminology, noise pollution is one of the challenges of the 21st century. It is just as dangerous as air and water pollution. The issue of noise reaching unacceptable levels directly impacts fundamental human rights, both in terms of the right to health protection and the right to the inviolability of private life. In Armenia, the permissible levels and conditions of noise/noise pollution have not been subjected to systemic and comprehensive regulation.
A group of specialists from YSU Faculty of Law, including Professor Vahram Avetisyan, Associate Professors Artak Asatryan, Olympia Geghamyan, Knarik Vardanyan, Arsen Tavadyan, lecturer Gevorg Barseghyan, and Administration Specialist Anahit Ghazaryan, addressing the gaps in the systemic and comprehensive regulation of permissible noise/noise pollution levels and conditions in Armenia, worked for a year on legislative solutions for noise pollution. During the parliamentary hearings, they presented reports and speeches on civil-law and administrative-law regulations concerning the permissible limits and conditions of noise in both international and domestic legal contexts.