5. Իրականացվեց «Իրավունքի ամառային դպրոց-2025» ծրագիրը
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ ս.թ. օգոստոսի 16-25-ը կազմակերպվեց և հաջողությամբ իրականացվեց «Իրավունքի ամառային դպրոց-2025» ծրագիրը։
Այս տարի ամառային դպրոցը համախմբեց շուրջ 150 աշակերտների, ինչպես նաև ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի առաջինկուրսեցիներին՝ ստեղծելով յուրահատուկ միջավայր գիտելիքներ ձեռք բերելու, միմյանց ճանաչելու և մասնագիտության առանձնահատկություններին ծանոթանալու համար։
Ծրագրի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու իրավունքի տեսության հիմունքներին, անդրադառնալու իրավունքի գրեթե բոլոր ճյուղերին, ինչպես նաև կարևոր գիտելիքներ ձեռք բերելու ՀՀ իրավական համակարգի վերաբերյալ։ Բացի մասնագիտական դասընթացներից՝ քննարկումներն ուղեկցվեցին ինտերակտիվ և պրակտիկ մոտեցումներով, ինչը նպաստեց մասնակիցների ներգրավվածությանն ու հետաքրքրությանը։
Ամառային դպրոցի եզրափակիչ փուլը կայացավ ՀՀ Սահմանադրական դատարանում։ Այցի շրջանակում մասնակիցները ոչ միայն անմիջականորեն ծանոթացան դատարանի կառուցվածքին ու գործառույթներին, այլև ունեցան բովանդակալից քննարկում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի և աշխատակազմի հետ։
«Իրավունքի ամառային դպրոց-2025»-ը դարձավ կարևոր կրթական և ոգեշնչող փորձառություն բոլորի համար՝ ամրապնդելով մասնակիցների հետաքրքրությունն իրավագիտության հանդեպ և ստեղծելով նոր ուղիներ ապագա մասնագիտական զարգացման համար։

5. Law Summer School-2025 held at YSU
Organized at the initiative of the Student Council of the Faculty of Law at Yerevan State University, the Law Summer School-2025 was successfully held from August 16 to 25.
This year, the summer school brought together around 150 high school students, along with first-year students of YSU Faculty of Law, creating a unique environment for gaining knowledge, fostering connections, and becoming acquainted with the specificities of the legal profession.
Throughout the program, participants had the opportunity to explore the fundamentals of legal theory, gain insights into nearly all branches of law, and acquire essential knowledge about the legal system of the Republic of Armenia. In addition to the professional courses, the discussions incorporated interactive and practical approaches, which significantly enhanced participant engagement and interest.
The final stage of the summer school was held at the Constitutional Court of the Republic of Armenia. During the visit, participants not only became directly acquainted with the structure and functions of the court, but also engaged in a meaningful discussion with the President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan, and members of the court staff.
The Law Summer School-2025 proved to be an important educational and inspirational experience for all participants, strengthening their interest in the field of law and paving new pathways for their future professional development.