5. «Շրջակա միջավայրի պահպանության միջազգային կոնվենցիոն պահանջներն ու դրանց իրականացման ազգային մեխանիզմները» թեմայով վերապատրաստում փաստաբանների համար
«Շրջակա միջավայրի պահպանության միջազգային կոնվենցիոն պահանջներն ու դրանց իրականացման ազգային մեխանիզմները» թեմայով վերապատրաստում փաստաբանների համար
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի Ա. Իսկոյանի անվան էկոլոգիական իրավունքի կենտրոնի ղեկավար, ի.գ.թ, դոցենտ Օլիմպիա Գեղամյանը սեպտեմբերի 22-23-ը մասնակցել է Հայաստանի փաստաբանների միության, «Expertise France» կազմակերպության և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան համագործակցությամբ կազմակերպված վերապատրաստման դասընթացին:
Եռակի էկոլոգիական ճգնաժամի՝ կլիմայի փոփոխության, կենսաբազմազանության կորստի և աղտոտման պայմաններում շրջակա միջավայրի իրավունքի, ոլորտի իրավական մարտահրավերների, միջազգային և ներպետական իրավակարգավորումների, կիրառելի իրավական գործիքների մանրամասն քննարկումը կարևոր դեր ու նշանակություն ունեն հանրային քաղաքականության ձևավորման, շրջակա միջավայրի, մարդու էկոլոգիական իրավունքների խախտումների հետ կապված հարցերը դատարանում ներկայացնելու, բարձր պրոֆեսիոնալիզմով մասնագետների պատրաստման հարցերում: Դասընթացին մասնակցել են շուրջ երկու տասնյակ փաստաբաններ, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ, իրավաբան խորհրդատուներ:
Դասընթացի արդյունավետությունն առավել ընդգծվում է այն հանգամանքով, որ հիմնարար և կիրառական հարցերը, ազգային փորձագետ Օլիմպիա Գեղամյանին զուգահեռ, ներկայացրել են նաև ֆրանսիացի գորրծընկերներ ու ոլորտում մեծ փորձ ունեցող Վենսան Դելոսը և Լաուրա Մոնիեն։
Այս նախաձեռնությունը ևս մեկ կարևոր քայլ էր Հայաստանի իրավաբանական համայնքի կարողությունների զարգացման և շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտում արդի իրավական մարտահրավերներին արձագանքելու ուղղությամբ։

5. Training on "International Environmental Protection Conventions and National Implementation Mechanisms" for lawyers
Training on "International Environmental Protection Conventions and National Implementation Mechanisms" for lawyers
On September 22–23, Associate Professor Olympia Gevorgyan, PhD in Law and Head of the A. Iskoyan Center for Environmental Law at YSU Faculty of Law, participated in a specialized training course organized through the collaboration of the Chamber of Advocates of Armenia, Expertise France, and the Embassy of France in Armenia.
In light of the triple environmental crisis—climate change, biodiversity loss, and pollution—the in-depth discussion of environmental law, legal challenges in the field, international and domestic regulatory frameworks, and applicable legal instruments plays a vital role in shaping public policy, addressing violations of environmental and ecological human rights in courts, and preparing highly qualified professionals.
The training featured around twenty participants, including practicing lawyers, representatives of NGOs, and legal consultants.
Along with Olympia Gevorgyan, French experts Vincent Delos and Laura Monien addressed both foundational and practical legal issues, drawing from their extensive experience in the field.
This initiative marked another important step toward strengthening the capacities of Armenia’s legal community and equipping professionals to effectively address contemporary legal challenges in the domain of environmental protection.