5. «Շրջակա միջավայրի գիտություններ» խորագրով 6-րդ աշնանային դպրոցն Աղվերանում
Հոկտեմբերի 3-5-ը Աղվերանում անցկացվել է «Շրջակա միջավայրի գիտություններ. միավորելով «առողջ հող» կոնցեպտը  շրջակա միջավայրի օրենսդրության հետ՝ եվրոպական լավագույն փորձի փոխանակում» խորագրով եռօրյա երիտասարդական 6-րդ աշնանային դպրոցը, որը նվիրված էր երկրաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանի հիշատակին։
Աշնանային դպրոցը հագեցած էր տեսական դասախոսություններով, դաշտային ուսումնասիրություններով, որոնց արդյունքները մասնակիցներն ամփոփել են խմբային և նախագծային աշխատանքներում։ Աշնանային դպրոցի հաջող կայացմանն իր ներդրումն է ունեցել ու դասախոսություններով հանդես է եկել  ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի Ա. Իսկոյանի անվան էկոլոգիական իրավունքի կենտրոնի ղեկավար, ի.գ.թ., դոցենտ Օլիմպիա Գեղամյանը։ Վերջինիս խոսքով՝ ուշագրավ էր, որ ծրագրին ներգրավված էին տարբեր մասնագիտությունների ներկայացուցիչներ՝ բնապահպաններ, երկրաբաններ, կենսաբաններ, քիմիկներ և իրավաբաններ ինչպես ԵՊՀ իրավագիտության, այնպես էլ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետներից։
«Դպրոցի կարևոր ձեռքբերումներից մեկը միջդիսցիպլինար թեմաների քննարկումն էր․ տարբեր ոլորտների թվով երկու տանսյակից ավելի  ուսանողների ու մասնագետների համագործակցությունը, որը հնարավորություն տվեց համադրելու ոչ միայն իրավական և բնապահպանական տեսական գիտելիքները, այլև պրակտիկաները։ Այս մոտեցումը նպաստում է ոչ միայն մասնակիցների տեսադաշտի ընդլայնման, այլև փոխլրացնող մասնագիտական կապեր ստեղծելու տեսանկյուններից, որոնք կարևոր են կայուն զարգացման և շրջակա միջավայրի պահպանության արդյունավետ լուծումներ գտնելու համար»,- նշեց Օ. Գեղամյանը՝ ընդգծելով, որ նմանատիպ միջոցառումները ոչ միայն հարթակ են երիտասարդների համար գիտելիքներ ու հմտություններ ձեռք բերելու տեսանկյունից, այլև հնարավորություն են ստեղծում ձևավորելու մասնագիտական համագործակցության միջբուհական ու համակարգային նոր ցանցեր։
Աշնանային դպրոցը կազմակերպվել և ֆինանսավորվել է ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի և ԵՊՀ եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի կողմից («Եվրոպական ուսումնասիրությունների «ժան Մոնե» գերազանցության կենտրոն. ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ և անվտանգություն («DeHuRiS»)» ծրագրի շրջանակում)։

5. 6th autumn school on environmental sciences held in Aghveran
On October 3–5, the 6th youth autumn school titled "Environmental Sciences: Bridging the 'Healthy Soil' Concept with Environmental Legislation – Exchange of Best European Practices" was held in Aghveran. The event was dedicated to the memory of Doctor of Geological Sciences, Professor Armen Saghatelyan.
The three-day program featured a rich agenda, including theoretical lectures and field studies, the results of which participants later summarized through group discussions and project work.
A valuable contribution to the successful implementation of the autumn school was made by Associate Professor Olympia Gevorgyan, PhD in Law, Head of the A. Iskoyan Center for Environmental Law at YSU Faculty of Law, who also delivered lectures during the program. According to her, a noteworthy aspect of the school was the involvement of participants from diverse academic backgrounds—including environmentalists, geologists, biologists, chemists, and lawyers—from both YSU Faculty of Law and the Faculty of Law of the French University in Armenia.
"One of the key achievements of the school was the interdisciplinary discussions. The collaboration of over two dozen students and professionals from different fields enabled the integration not only of legal and environmental theoretical knowledge but also of practical approaches. This method contributes to broadening participants’ perspectives and establishing complementary professional connections—essential for developing effective solutions for sustainable development and environmental protection," noted Olympia Gevorgyan. She emphasized that such events serve not only as platforms for acquiring knowledge and skills but also as opportunities to foster new inter-university and cross-sectoral professional networks.
The autumn school was organized and funded by the Center for Ecological-Noosphere Studies of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and YSU Center for European Studies within the framework of the "Jean Monnet Center of Excellence in European Studies: Democracy, Human Rights and Security (DeHuRiS)" project.