5. Ամփոփվեց պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ասպիրանտների և հայցորդների գիտական նստաշրջանը
Իրավագիտության ֆակուլտետի դատական նիստերի դահլիճում կայացավ ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ասպիրանտների և հայցորդների ամենամյա գիտական նստաշրջանը:
Տարիներ շարունակ անցկացվող նստաշրջանը արդյունավետ հարթակ է երիտասարդ գիտնականների աշխատանքները ներկայացնելու և հետագայում նաև գիտական հանդեսներում տպագրելու համար:
Գիտաժողովին զեկուցումներով հանդես եկան Սահմանադրական իրավունքի, Պետության և իրավունքի տեսության և պատմության, Քաղաքացիական իրավունքի, Քաղաքացիական դատավարության, Եվրոպական և միջազգային իրավունքի, Քրեական դատավարության և կրիմինալիստիկայի և Քրեական իրավունքի ամբիոնների պրոֆեսորադասախոսական համակազմը, ասպիրանտներն ու հայցորդները:

5. Annual scientific session of faculty members, PhD students, and degree applicants concluded
The annual scientific session of the faculty members, PhD students, and degree applicants of the Faculty of Law was held in the courtroom of the faculty.
For many years, this regularly held session has served as an effective platform for young scholars to present their research and subsequently publish their work in academic journals.
Presentations at the conference were delivered by faculty members, postgraduate students, and degree applicants from the Chairs of Constitutional Law; Theory and History of State and Law; Civil Law; Civil Procedure; European and International Law; Criminal Procedure and Criminalistics; and Criminal Law.