5. ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ՈՒԳԸ-ն զբաղեցրել է 1-ին հորիզոնականը
ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում ս.թ. դեկտեմբերի 24-ին տեղի ունեցավ ԵՊՀ ուսանողական գիտական ընկերության 2025-2026 ուսումնական տարվա կիսամյակային գործունեության ամփոփիչ նիստը, որի արդյունքում ամփոփվեցին ֆակուլտետների ՈՒԳԸ-ների կիսամյակային գործունեության արդյունքները:
2025-2026 ուսումնական տարվա 1-ին կիսամյակի ընթացքում ծավալած գերազանց գործունեության շնորհիվ Իրավագիտության ֆակուլտետի ՈՒԳԸ-ն (4-րդ կուրսի ուսանողուհի Էլեն Ասատրյանի նախագահությամբ) զբաղեցրել է 1-ին հորիզոնականը:
Իրավագիտության ֆակուլտետի ՈՒԳԸ-ն ուսանողների գիտական ներուժը բացահայտելու և գիտական ոլորտում ճանապարհ հարթելու տեսանկյունից յուրահատուկ հարթակ է:

On December 24 of this year, the summary meeting of the first-semester activities of the Yerevan State University Student Scientific Society (SSS) for the 2025–2026 academic year was held in the YSU Academic Council Session Hall. The meeting summarized the semester performance results of the faculty-level SSS units.
Thanks to its outstanding activities during the first semester of the 2025–2026 academic year, the Student Scientific Society of the Faculty of Law, under the leadership of 4th-year student Elen Asatryan, secured 1st place.
The Student Scientific Society of the Faculty of Law serves as a unique platform for uncovering students' scientific potential and paving the way for their development in the field of research.