5. ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմը կմասնակցի Վիեննայում կայանալիք միջազգային դատախաղի եզրափակիչ փուլին
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմը կմասնակցի Վիեննայում կայանալիք միջազգային դատախաղի եզրափակիչ փուլին
Մարտ 17, 2026
Վիլլեմ Ս. Վիս դատախաղ-մրցույթը համարվում է միջազգային առևտրային արբիտրաժի ոլորտում ամենահեղինակավոր և ճանաչված ուսանողական մրցույթը, որի նպատակն է ուսանողների շրջանում խթանել միջազգային առևտրային իրավունքի և արբիտրաժի ուսումնասիրությունը: Մրցութի ընթացքում հնարավորություն է ընձեռվում ոչ միայն ընդլայնելու գիտելիքները նշված ոլորտներում, այլև ծանոթանալու ակադեմիական ոլորտի հեղինակավոր մասնագետների, միջազգային հայտնի կազմակերպությունների իրավաբանների հետ:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմերը տարիներ շարունակ մասնակցում են այս մրցույթին. այս տարին ևս բացառություն չէր:
Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում ս.թ. փետրվարի 27-ից մարտի 1-ը 15-րդ անգամ տեղի ունեցավ նախնական դատախաղը, որին մասնակցում էին ինչպես եվրոպական, այնպես էլ տարածաշրջանային համալսարանների մի շարք թիմեր: ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմը դատախաղի շրջանակում անցկացրել է 4 խաղ՝ մրցելով Թյուբինգենի համալսարանի (Գերմանիա), Օլոմոուցի Պալացի համալսարանի (Չեխիա), Թբիլիսիի ազատ համալսարանի (Վրաստան) և Արքայազն Սուլթանի համալսարանի (Սաուդյան Արաբիա) թիմերի դեմ:
Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում ս.թ. մարտի 2-6-ը 6-րդ անգամ տեղի ունեցավ ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտի առևտրային իրավունքի զարգացման ծրագրի (CLDP) աջակցությամբ կազմակերպված նախնական դատախաղը, որին մասնակցում էին 24 թիմեր աշխարհի 17 պետություններից: Նախնական դատախաղին մասնակցել է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի թիմը՝ մրցելով Կենտրոնական Ասիայի ամերիկյան համալսարանի (Ղրղզստան) և Բաքվի պետական համալսարանի (Ադրբեջան) թիմերի հետ:
ԵՊՀ թիմի կազմում են Իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրայի ուսանող Անուշ Քարամյանը, 3-րդ կուրսի ուսանողներ Էլեոնորա Թումանյանը, Մարգարիտա Եգոյանցը, Արփինե Զոհրաբյանը, մարզիչներն են Իրավագիտության ֆակուլտետի «Միջազգային դատարաններ և արբիտրաժ» մագիստրոսական ծրագրի ուսանողներ Թամարա Ղազարյանն ու Էրիկ Մանուկյանը։
Նախնական դատախաղերին մասնակցությունը կարևոր փորձառություն է թիմերի համար՝ Վիեննայում կայանալիք հիմնական դատախաղին ընդառաջ, որը տեղի կունենա ս.թ. մարտի 27-ից ապրիլի 2-ը Վիեննայում։ Հիմնական դատախաղին մասնակցում են աշխարհի շուրջ 400 համալսարաններ, մոտ 2500 ուսանողներ և 1100 արբիտր։

The Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot is considered the most prestigious and recognized student competition in international commercial arbitration. Its primary objective is to promote the study of international commercial law and arbitration among students. The competition offers participants the opportunity not only to expand their knowledge in these areas but also to connect with distinguished academic experts and lawyers from world-renowned international organizations.
Teams from the YSU Faculty of Law have participated in this competition for many years, and this year is no exception.
From February 27 to March 1, the 15th annual Pre-Moot took place in Tbilisi, Georgia, featuring teams from various European and regional universities. The YSU Faculty of Law team competed in four matches against teams from the University of Tübingen (Germany), Palacký University Olomouc (Czech Republic), Free University of Tbilisi (Georgia), and Prince Sultan University (Saudi Arabia).
Following this, from March 2–6, the 6th annual Pre-Moot—organized with the support of the U.S. Department of Commerce Commercial Law Development Program (CLDP)—was held in Astana, Kazakhstan. This event brought together 24 teams from 17 countries. The YSU team participated by competing against teams from the American University of Central Asia (Kyrgyzstan) and Baku State University (Azerbaijan).
The YSU team is composed of master's student Anush Karamyan, 3rd-year students Eleonora Tumanyan, Margarita Yegoyants, and Arpine Zohrabyan, coached by Tamara Ghazaryan and Erik Manukyan, both students of the "International Courts and Arbitration" master's program at the Faculty of Law.
Participation in these preliminary rounds serves as essential preparation for the main competition, which will take place in Vienna from March 27 to April 2. Approximately 400 universities, 2,500 students, and 1,100 arbitrators from around the world participate in the final rounds in Vienna.