5. ԵՊՀ դասախոսը մարդու իրավունքների թեմայով միջազգային գիտաժողովին
ԵՊՀ քաղաքացիական դատավարության ամբիոնի դասախոս, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Մերի Խաչատրյանը որպես զեկուցող ս.թ. ապրիլի 25-26-ը մասնակցել է Հունաստանի մայրաքաղաք Աթենքում անցկացված «Մարդու իրավունքները և ժողովրդավարական մշակույթը գործնականում․ կիրառություններ և մարտահրավերներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովին։
Գիտաժողովը կազմակերպվել էր Մարդու իրավունքների Մարանգոպուլոսի հիմնադրամի կողմից՝ Աթենքի ազգային և կապոդիստրիական համալսարանի (NKUA) «Identity, Education and Competences for Democratic Culture» համատեղ մագիստրոսական ծրագրի և եվրոպական «Վերգելանդ» կենտրոնի համագործակցությամբ։
Միջոցառմանը մասնակցել են աշխարհի տարբեր երկրներից ավելի քան 90 մասնակիցներ՝ ձևավորելով մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության արդի հիմնախնդիրների քննարկման միջազգային հարթակ։
Գիտաժողովի շրջանակում Մերի Խաչատրյանը հանդես է եկել «Մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրները գույքի բռնագանձման ժամանակակից մեխանիզմներում» թեմայով զեկուցմամբ։ Հետազոտությունը նվիրված էր առանց մեղադրական դատավճռի գույքի բռնագանձման ինստիտուտի և մարդու հիմնարար իրավունքների փոխհարաբերությանը՝ սեփականության իրավունքի և արդար դատաքննության իրավունքի պաշտպանության համատեքստում։
ԵՊՀ դասախոսը իր ելույթում ներկայացրել է ժամանակակից բռնագանձման կառուցակարգերում ձևավորված նոր մոտեցումը՝ ընդգծելով․ «Եթե ավանդաբար գույքի բռնագրավման համար անհրաժեշտ հիմնական հարցադրումը վերաբերում էր անձի մեղավորությանը, ապա ներկայում կարևորվում է գույքի օրինական ծագման հարցը»։
Այս համատեքստում վերլուծվել են ԱՄՆ-ի, Միացյալ Թագավորության, Իտալիայի, Բուլղարիայի և Հայաստանի Հանրապետության իրավակարգավորումները, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքը։
Գիտաժողովին մասնակցությունը կարևոր հնարավորություն էր միջազգային ակադեմիական հանրույթի հետ փորձի փոխանակման, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության արդի մարտահրավերների շուրջ գիտական քննարկումներին մասնակցելու համար։

On April 25–26, Meri Khachatryan, PhD in Law and lecturer at the YSU Chair of Civil Procedure, participated as a speaker in the international conference titled "Human Rights and Democratic Culture in Practice: Applications and Challenges," held in Athens, Greece.
The conference was organized by the Marangopoulos Foundation for Human Rights in cooperation with the "Identity, Education and Competences for Democratic Culture" joint master's program of the National and Kapodistrian University of Athens (NKUA) and the European Wergeland Centre.
More than 90 participants from various countries attended the event, creating an international platform for discussions on current issues related to human rights, democracy, and the rule of law.
As part of the conference, Meri Khachatryan delivered a presentation titled "Challenges in the Protection of Fundamental Human Rights within Modern Asset Confiscation Mechanisms." The research focused on the relationship between non-conviction-based confiscation and the protection of fundamental human rights, particularly in the context of safeguarding property rights and the right to a fair trial.
In her speech, the YSU lecturer presented a new approach emerging in contemporary confiscation mechanisms, emphasizing that "while traditionally the key issue in property confiscation concerned an individual's guilt, current approaches place greater importance on the lawful origin of the property."
Within this context, the study analyzed the legal frameworks of the United States, the United Kingdom, Italy, Bulgaria, and the Republic of Armenia, as well as the case law of the European Court of Human Rights.
Participation in the conference provided an important opportunity for exchanging experience with the international academic community and for engaging in scholarly discussions on contemporary challenges in the protection of human rights.