5. Բրազիլիայի Սան Պաուլուի համալսարանի միջազգային կապերի բաժնի աշխատակցի այցը ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետ
Բրազիլիայի Սան Պաուլուի համալսարանի միջազգային կապերի բաժնի աշխատակցի այցը ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետ
ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետում ս.թ. ապրիլի 13-ին աշխատանքային այցով հյուրընկալվեց Բրազիլիայի Սան Պաուլուի համալսարանի միջազգային կապերի բաժնի աշխատակից Ռեբեկա Չիորնիավեյը:
Ռեբեկա Չիորնիավեյը ծանոթացավ ֆակուլտետի կառուցվածքին, ամբիոններին, աշխատանքային գործընթացի կազմակերպական մանրամասներին:
Վերջինս ֆակուլտետի ուսանողների հետ հանդիպման ընթացքում քննարկեց տարաբնույթ հարցեր երկու համալսարանների կրթական ծրագրերի վերաբերյալ: Ռ. Չիորնիավեյը ներկայացրեց Սան Պաուլույի համալսարանի կառուցվածքը, կրթական ծրագրերը և ուսումնական գործընթացի առանձնահատկությունները:
Ուսանողները հնարավորություն ստացան հնչեցնելու իրենց հետաքրքրող հարցերը:
Ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ հանդիպում-զրույցի ընթացքում քննարկվեցին փոխգործակցության մի շարք հարցեր: Ընդգծվեց մասնագիտական հարցերի շուրջ համատեղ աշխատաժողովների, գիտաժողովների կազմակերպման անհրաժեշտությունը: Քննարկվեց նաև հայոց լեզվի հեռավար ուսուցման հնարավորության հարցը, ինչը մեծապես կնպաստի արտերկրում հայերենի տարածման և ուսումնասիրության գործին:

5. Representative of University of São Paulo's International Relations Office visits YSU Faculty of Armenian Philology
Representative of University of São Paulo's International Relations Office visits YSU Faculty of Armenian Philology
On April 13, the Faculty of Armenian Philology at Yerevan State University hosted Rebeca Ciorniavei, a staff member of the International Relations Office at the University of São Paulo, Brazil, for an official working visit.
Rebeca Ciorniavei was provided with an overview of the faculty's organizational structure, its chair, and the specific administrative frameworks governing its academic processes.
During a meeting with students of the faculty, a range of issues related to the educational programs of the two universities was discussed. Ciorniavei presented the structure of the University of São Paulo, its academic programs, and the distinctive features of its educational process.
Students were given the opportunity to ask questions of interest to them.
During a meeting with the faculty's academic staff, avenues for bilateral cooperation were discussed. The necessity of organizing joint workshops and conferences on professional topics was emphasized. The possibility of distance learning of the Armenian language was also discussed, which would significantly contribute to the dissemination and study of Armenian worldwide.