«Քիմիայի մոլ-2026»-ը մայր բուհում
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտեի, ֆարմացիայի ինստիտուտի և ՀՀ ԳԱԱ ՕԴՔԳՏԿ-ի նախաձեռնությամբ ս․թ․ 8-10 անցկացվեց «Քիմիայի մոլ-2026» գիտության դպրոցը։ Միջոցառման նպատակն էր ստեղծել կրթական և գիտական այնպիսի միջավայր, որտեղ երիտասարդներն ու ճանաչված գիտնականները հնարավորություն կունենան հանդիպելու, մտքեր փոխանակելու և քննարկելու քիմիայի զարգացման արդի ուղղությունները:
Այստեղ հնարավոր է ծանոթանալ զանգվածային լրատվական միջոցներում հրապարակված նյութերին, որոնցում անդրադարձ է կատարվում ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի գիտական, կրթական, հասարակական գործունեությանը։
Գիտական հետազոտությունների նոր հարթակ ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետում բացվեց Սպեկտրոսկոպիայի և քրոմատոգրաֆիայի լաբորատորիա, որը կծառայի որպես գիտական և ուսումնական հետազոտությունների հարթակ։
«Լուրեր»-ի անդրադարձը՝ ռեպորտաժում։
«Գիտության մարդիկ» հաղորդաշար
«Բուն TV»-ի «Գիտության մարդիկ» հաղորդաշարի հյուրն էր քիմիական գիտությունների թեկնածու Արմեն Գալստյանը։
Երիտասարդ գիտնական
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի երիտասարդ գիտնական, նյութագետ Տիգրան Եգանյանի հետաքրքիր և մոտիվացնող հարցազրույցը՝ «INNO MEDIA»-ին։
Հարցազրույցը՝ այստեղ:
4 մեդալ՝ Քիմիայի միջազգային ուսանողական օլիմպիադայում
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի թիմը փայլուն արդյունք է գրանցել Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադում անցկացված Քիմիայի միջազգային ուսանողական 4-րդ օլիմպիադայում՝ նվաճելով 2 արծաթե և 2 բրոնզե մեդալ:
«Լուրեր»-ի պատրաստած ռեպորտաժը՝ այստեղ:
Քիմիական գիտությունը Հայաստանում
«Բուն զրույց․ գիտություն» հաղորդաշարի հերթական թողարկմանը ֆիզիկոս Հայկ Սարգսյանը և ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի դեկան Արմեն Գալստյանը քննարկել են գիտության զարգացման միտումները Հայաստանում։

Chemistry Mall 2026 held at YSU
The Chemistry Mall 2026 science school was held from July 8 to 10 at the initiative of the YSU Faculty of Chemistry, the Institute of Pharmacy and the Scientific and Technological Center of Organic and Pharmaceutical Chemistry of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
The event aimed to create an educational and scientific environment where young people and distinguished researchers could meet, exchange ideas, and discuss contemporary directions in the development of chemistry.
The video is available here.
Here you can find media coverage of the scientific, educational, and public activities of the YSU Faculty of Chemistry.
New platform for scientific research at YSU
A new Laboratory of Spectroscopy and Chromatography has opened at the Faculty of Chemistry, Yerevan State University. The laboratory will serve as a platform for both scientific and academic research.
The coverage by Armenian First Channel News is available here.
"People of Science" TV program
Armen Galstyan, PhD in Chemical Sciences, was a guest on the "People of Science" program broadcast by Bun TV.
Young scientist
An interesting and motivating interview with Tigran Yeganyan, a young scientist and chemist from the YSU Faculty of Chemistry, on INNO MEDIA.
The interview is available here.
Four medals at International Chemistry Olympiad
The team from the YSU Faculty of Chemistry achieved outstanding results at the 4th International Chemistry Olympiad held in Ashgabat, Turkmenistan, winning two silver and two bronze medals.
Chemical Science in Armenia
In the latest episode of the "Boon Conversation: Science" program, physicist Hayk Sargsyan and Armen Galstyan, Dean of the YSU Faculty of Chemistry, discussed current trends in the development of science in Armenia.