4. ԵՊՀ պատվիրակությունը գործնական այցի շրջանակում հյուրընկալվել է Վիեննայի համալսարանում
«APPEAR»-ի կողմից ֆինանսավորվող «APPEAR Academic Project 373» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ պատվիրակությունն այցելել է Վիեննայի համալսարան: Գործուղման ընթացքում անցկացվել են մեկնարկային աշխատաժողով և գիտական քննարկումներ «Հայաստանի անտառածածկ շրջանների միկորիզային և քսիլոտրոֆ սնկերի բազմազանության գնահատում և ԴՆԹ բարկոդավորում» թեմայով ծրագրում ընդգրկված արտասահմանյան գործընկերների մասնակցությամբ: Աշխատաժողովին ներկա է գտնվել նաև «OeAD-GmbH – Austria’s Agency for Education and Internationalisation» ծրագրի համակարգող Էլկե Ստինիգը:
Աշխատաժողովին ԵՊՀ աշխատակիցները մանրամասն ներկայացրել են ինչպես Կենսաբանության ֆակուլտետում, մասնավորապես բուսաբանության և սնկաբանության ամբիոնում կատարվող գիտական և կրթական աշխատանքների, այնպես էլ ԵՊՀ տարբեր գիտական և կրթական ծրագրերի վերաբերյալ տեղեկություններ: Կլոր սեղան-քննարկման շրջանակում անդրադարձ է կատարվել ծրագրով նախատեսված բոլոր աշխատանքներին, սահմանվել է գործողությունների ժամանակացույցը: Քննարկվել են ընդունող համալսարանի ուսումնական ծրագրերը, մանկավարժական մեթոդաբանությունը և լաբորատոր պարապմունքների անցկացման ձևաչափը:
«BioBarFungArm» նախագիծը խթանում է Վիեննայի համալսարանի և Երևանի պետական համալսարանի գիտակրթական համագործակցությունը՝ սնկերի բազմազանության հետազոտությունների և ԴՆԹ բարկոդավորման զարգացման ուղղությամբ: Նախագիծն ուղղված է ուժեղացնելու հետազոտական կարողությունները, խթանելու բարձրագույն կրթությունը և աջակցելու կայուն զարգացմանը։ Այն ամրապնդում է համագործակցությունը համալսարանների միջև՝ վերապատրաստելով երիտասարդներին, ծանոթացնելով նրանց ժամանակակից սնկաբանական և բուսաբանական հետազոտությունների նորագույն մեթոդներին:
«BioBarFungArm»-ը հավատարիմ է գենդերային բաղադրիչի ներառմանը՝ ապահովելով հավասար հնարավորություններ կանանց համար։ «APPEAR» ծրագրի շրջանակում նախագիծը համահունչ է Կայուն զարգացման 4-րդ, 5-րդ և 15-րդ նպատակներին՝ նպաստելով կենսաբազմազանության պահպանմանը և բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործմանը։ Նախաձեռնությունն աջակցում է STEM կրթությանը, որը կարևոր է այնպիսի գլոբալ մարտահրավերների համար, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը և թվայնացումը։ Այն նպաստում է նաև Հայաստանում բնական գիտությունների զարգացմանը։
Հայաստանում սնկաբանության և անտառային էկոհամակարգերի պահպանության ոլորտի մասնագետների պատրաստումը ծրագրի կարևոր ուղղություններից մեկն է:
Նախագիծն արդիականացնում է Երևանի պետական համալսարանի ուսումնական ծրագրերը՝ զարգացնելով շրջանավարտների գործնական հմտությունները և բարձրացնելով նրանց պահանջվածությունը գործատուների շրջանում: Միջազգային համագործակցության շրջանակում «BioBarFungArm»-ը կաջակցի գիտությանը և կրթությանը՝ ապագա սերունդներին ապահովելով բարձրորակ, միջազգային չափանիշներին համապատասխան կրթությամբ։

4. YSU delegation hosted at University of Vienna during working visit
Within the framework of the grant program "APPEAR Academic Project 373," funded by APPEAR, a delegation from Yerevan State University visited the University of Vienna. During the visit, a kickoff workshop and scientific discussions were held on the topic of "Biodiversity Assessment and DNA Barcoding of Mycorrhizal and Xylotrophic Fungi in Forested Regions of Armenia (BioBarFungArm)," with the participation of foreign partners involved in the project. Elke Stinig, Program Coordinator of OeAD-GmbH – Austria’s Agency for Education and Internationalisation, also participated in the workshop.
At the workshop, YSU representatives presented in detail the ongoing scientific and educational activities at the Faculty of Biology, particularly in the Chair of Botany and Mycology. They also provided an overview of YSU’s broader academic programs and initiatives. During the roundtable discussion, all planned project activities were reviewed, and an action timeline was established. Participants also discussed the academic programs, pedagogical methodologies, and formats for laboratory sessions offered by the host university.
The BioBarFungArm project promotes scientific and educational cooperation between the University of Vienna and Yerevan State University, focusing on fungal biodiversity research and DNA barcoding. The project is designed to enhance research capacity, promote higher education, and facilitate sustainable development. It will strengthen collaboration between the two universities by training young researchers and introducing them to cutting-edge methodologies in modern mycological and botanical studies.
The BioBarFungArm project places a strong emphasis on gender inclusion, ensuring equal opportunities for women. As part of the APPEAR project, the aligns with the Sustainable Development Goals 4, 5, and 15, contributing to biodiversity conservation and the sustainable use of natural resources. It also promotes STEM education, which is vital in addressing global challenges such as climate change and digitalization, and fosters the development of natural sciences in Armenia.
Training specialists in mycology and forest ecosystem conservation in Armenia remains one of the key directions of the project. The initiative modernizes YSU academic programs by enhancing graduates' practical skills and increasing their employability. Through international cooperation, BioBarFungArm will support science and education, providing future generations with high-quality education that meets international standards.