3. Գրիգոր Համբարձումի Չուբարյան (1888-1962 թթ.)
Ծնվել է 1888 թ. հուլիսի 6-ին Դոնի Ռոստովի Նախիջևանի շրջանի հայաբնակ Թոփտի գյուղում: Միջնակարգ կրթությունն ստացել է հայրենի Նախիջևանում, ապա ընդունվել Յարոսլավլի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետ:
Դրսեկությամբ միաժամանակ ավարտել է նաև Մոսկվայի համալսարանի պատմագրական ֆակուլտետը: 1913 թ. վերադարձել է Դոնի Ռոստով և զբաղվել փաստաբանությամբ ու լրագրական գործունեությամբ:
Հայաստանում խորհրդային կարգերի հաստատումից հետո մշտական բնակություն է հաստատել Երևանում: 1920-1924 թթ. վարելով ՀԽՍՀ արդարադատության ժողովրդական կոմիսարի առաջին տեղակալի պաշտոնը` Գ. Չուբարյանը ղեկավարել է հանրապետության կարևորագույն օրենսդրական ակտերի, առանձնապես նրա առաջին՝ 1922 թ. Սահմանադրության, քրեական դատավարության և հողային օրենսգրքերի, դատարանակազմության, այլ օրենսդրական-իրավական ակտերի և դեկրետների մշակման, կոդավորման և հրատարակման գործը` անձամբ մշակելով մի շարք օրենքների նախագծեր:
1920 թ. Գ. Չուբարյանը հրավիրվել է ԵՊՀ և դասախոսել մինչև 1937 թ.: Ենթարկվել է բռնաճնշումների ու հալածանքների, աքսորվել, այնուհետև արդարացվել է և շարունակել աշխատանքը ԵՊՀ-ում: 1957-1962 թթ. վարել է պետական իրավունք, սովետական իրավունք, սովետական սահմանադրություն, քրեական դատավարություն, քրեական իրավունք, հռետորական արվեստ դասընթացները:
Գ. Չուբարյանը մեծ ավանդ ունի հայ իրավաբանական գիտական տերմինաբանության ստեղծման գործում: Նա քաջածանոթ էր փիլիսոփայական և հասարակական-քաղաքական մտքին, ինչպես նաև հայ ժողովրդի պատմությանը, գրականության և արվեստի պատմությանը: Նրա գրչին են պատկանում մի շարք աշխատություններ և ծավալուն գիտական հոդվածներ, որոնք 1910-1930 թթ. հրատարակվել են հայ պարբերական մամուլում:
1961 թ. նա արժանացել է ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործչի կոչման:
Վախճանվել է 1962 թ. սեպտեմբերի 6-ին Երևանում:
Գ. Չուբարյանի բրոնզաձույլ կիսանդրին ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի նախասրահում խորհրդանշում է ականավոր գիտնական-մանկավարժի դերը համալսարանի կայացման և համալսարանական գիտության ու կրթության զարգացման գործում:

3. Grigor Chubaryan (1888-1962)
He was born on July 6, 1888, in the Armenian village of Topti, Nakhichevan region of Doni Rostov. He received secondary education in his native Nakhichevan and then entered the Faculty of Law of Yaroslavl University.
At the same time, he also graduated from the Faculty of History of Moscow University. In 1913, Chubaryan returned to Donnie Rostov and practiced law and journalism.
After the establishment of the Soviet order in Armenia, he established a permanent residence in Yerevan. In 1920-1924 holding the position of the first deputy people's commissar of justice of the ASSR, G. Chubaryan was in charge of the most important legislative acts of the republic, especially drafting, codification, and publication of the Constitution in 1922, Criminal Procedure and Land Codes, Judiciary, other legislative acts and decrees, personally drafting a number of laws.
In 1920, G. Chubaryan was invited to YSU and lectured until 1937. He was subjected to repression and persecution, exiled, then acquitted, and continued working at YSU. In 1957-1962, Chubaryan conducted the courses of state law, Soviet law, Soviet constitution, criminal procedure, criminal law, and oratorical art.
G. Chubaryan has a great contribution to the creation of Armenian legal scientific terminology. He was well acquainted with philosophical and social-political thought, as well as with the history of the Armenian people, and the history of literature and art. He wrote many voluminous scientific articles, which were published in 1910-1930 in the Armenian periodical press.
In 1961, Chubaryan became an honored figure of science of the ASSR.
He passed away on September 6, 1962, in Yerevan.
Chubaryan’s bronze bust in the lobby of YSU's central building symbolizes the role of an outstanding scientist-pedagogue in the establishment of the university and the development of university science and education.