3. Հակոբ Համազասպի Մանանդյան (1873-1952 թթ.)
Պատմաբան, բանասեր, աղբյուրագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ԽՍՀՄ ԳԱ և ՀԽՍՀ ԳԱ ակադեմիկոս, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ
Ծնվել է 1873 թ. նոյեմբերի 22-ին Ախալցխայում: Սկզբնական կրթությունն ստացել է 1880-1883 թթ. ծննդավայրի Կարապետյան վարժարանում: 1883-1893 թթ. սովորել է Թիֆլիսի I գիմնազիայում, 1893-1897 թթ. Ենայի, Լայպցիգի և Ստրասբուրգի համալսարաններում և ստացել փիլիսոփայության դոկտորի աստիճան: 1898 թ. ավարտել է Սանկտ Պետերբուրգի համալսարանի արևելյան լեզուների, իսկ 1909 թ.՝ Դորպատի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետները:
1900-1905 թթ. Հ. Մանանդյանը դասավանդել է Էջմիածնի Գևորգյան ճեմարանում, 1905-1907 թթ.՝ Թիֆլիսի առաջին և երկրորդ արական գիմնազիաներում, 1906-1907 թթ.՝ Ներսիսյան դպրոցում, 1911-1913 թթ.՝ Բաքվի ժողովրդական համալսարանում և 1915-1919 թթ.՝ առևտրական դպրոցում: 1919 թ. դեկտեմբերին հրավիրվել է ԵՊՀ, նշանակվել պատմալեզվագրական ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար, 1920-1921 թթ.՝ ռեկտոր, 1921-1923 թթ.՝ արևելագիտության և պատմագրական ֆակուլտետների դեկան, 1921-1925 թթ.՝ հայ ժոդովրդի պատմության ամբիոնի վարիչ, 1925-1931 թթ.՝ նույն ամբիոնի պրոֆեսոր: 1925 թ. Հ .Մանանդյանին շնորհվել է պրոֆեսորի կոչում, 1938 թ.՝ պատմական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան: 1925 թ. ընտրվել է Հայաստանի գիտության և արհեստի ինստիտուտի անդամ, 1939 թ.՝ ԽՍՀՄ ԳԱ և 1943 թ.՝ ՀԽՍՀ ԳԱ ակադեմիկոս:
ԵՊՀ-ում նա առաջինն է դասավանդել հայ ժոդովրդի հին և միջնադարյան պատմություն: 1931 թ. նա ընդհատել է մանկավարժական աշխատանքը և զբաղվել միայն գիտական գործունեությամբ:
Հ. Մանանդյանը հայ պատմագիտության ականավոր ներկայացուցիչներից է: Հեղինակ է հայերեն, ռուսերեն և գերմաներեն ավելի քան 150 աշխատությունների՝ նվիրված հայոց հին և միջնադարյան պատմությանն ու բանասիրությանը, պատմական աշխարհագրությանը, չափագիտությանն ու մշակույթին: Զբաղվել է հունական իմաստասիրական երկերի հայերեն թարգմանությունների, հունաբան դպրոցի գործունեության, հատկապես Դավիթ Անհաղթի իմաստասիրական ժառանգության ուսումնասիրությամբ: Այս բնագավառում հայագիտական մնայուն արժեք է «Հունաբան դպրոցը և նրա գարգացման շրջանները» (Վիեննա, 1928) ուսումնասիրությունը: Հայ պատմագիտական մտքի մնայուն գործերից են հին և միջնադարյան Հայաստանի հասարակական֊-տնտեսական հարաբերություններին նվիրված «Հայաստանի առևտրի և քաղաքների մասին» (ռուս., Եր., 1930, 1954, 1985), «Ֆեոդալիզմը հին Հայաստանում» (Եր., 1934, 1981), «Կշիռները և չափերը հնագույն հայ աղբյուրներում» (Եր., 1930, 1985), «Հին Հայաստանի գլխավոր ճանապարհները» (Եր., 1936, 1985), «Տիգրան Բ և Հռոմը» (Եր., 1940, 1972, 1977, ռուս.՝ 1943, ֆրանս.՝ 1963) և այլ մենագրություններ:
Ձեռնարկել է «Քննական տեսություն հայ ժոդովրդի պատմության» բազմահատոր աշխատության ստեղծումը՝ նպատակ ունենալով շարադրել Հայաստանի մ.թ.ա. VI - մ.թ. XVI դարերի ամբողջական պատմությունը (հ. I-III, 1945, 1952, 1957, նաև՝ 1977, 1978), որը, սակայն, մնացել է անավարտ: Դեռևս 1902 թ. Հր. Աճառյանի աշխատակցությամբ հրատարակել է XII-XIX դարերի հայկական վկայաբանական գրականության հայտնի բոլոր բնագրերը (հ. I-II), գիտական հրատարակության է պատրաստել հին հունական իմաստասերների (Նոնոս, էլիաս, Զենոն Ստոիկ, Արիստոտել և այլք) երկերի հայերեն թարգմանությունների բնագրեր:
1935 թ. Հ. Մանանդյանն արժանացել է ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործչի կոչմանը: Պարգևատրվել է «Աշխատանքային կարմիր դրոշի» շքանշանով, բազմաթիվ մեդալներով, պատվոգրերով:
Հ. Մանանդյանի բրոնզաձույլ կիսանդրին ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի նախասրահում խորհրդանշում է ականավոր գիտնական-մանկավարժի դերը համալսարանի հիմնադրման, կայացման և համալսարանական գիտության զարգացման գործում:

3. Hakob Manandyan (1873-1952)
Historian, philologist, source scholar, Ph.D., professor, academician of the Academy of Sciences of the USSR and the Academy of Sciences of the USSR, honored figure of science of the USSR
Manandyan was born on November 22, 1873, in Akhaltskha. He received his primary education in 1880-1883 at Karapetyan College. In 1883-1893 studied at Tbilisi 1st gymnasium, and in 1893-1897 at the Universities of Jena, Leipzig, and Strasbourg, receiving a Ph.D. degree. In 1898, Manandyan graduated from the Oriental Languages ​​Faculty of St. Petersburg University, and in 1909, from the Faculty of Law of Dorpat University.
In 1900-1905 H. Manandyan taught at the Gevorgian Seminary in Etchmiadzin, in 1905-1907 at the first and second male gymnasiums in Tbilisi, in 1906-1907 at the Nersisian School, in 1911-1913 at the Baku People's University and in 1915-1919 at the commercial school. In December 1919, he was invited to YSU, and appointed as acting dean of the Faculty of History and Linguistics, in 1920-1921 he served as the Rector, in 1921-1923, as the Dean of Oriental Studies and Historiography Faculties, in 1921-1925: Head of the Chair of Armenian history, 1925-1931: Professor of the same Chair. In 1925, H. Manandyan received the rank of professor, and in 1938, he became a Ph.D. In 1925, Manandyan was elected a member of the Institute of Science and Crafts of Armenia, in 1939 and 1943 - Academician of the Academy of Sciences of the USSR.
At YSU, he was the first to teach the ancient and medieval history of the Armenian people. In 1931, he interrupted the pedagogical work and engaged only in scientific activity.
H. Manandyan is one of the outstanding representatives of Armenian historiography. He is the author of more than 150 works in Armenian, Russian, and German, dedicated to Armenian ancient and medieval history and philology, historical geography, metrology, and culture. He was engaged in the study of the Armenian translations of Greek philosophical works, and activities of Hellenizing School, especially the philosophical legacy of Davit Invincible. In this field, the study of "Hellenizing School and the Periods of its Development" (Vienna, 1928) is a permanent value of Armenian studies. Among the enduring works of Armenian historiographical thought are "About Trade and Cities of Armenia" (Russian, Yerevan, 1930, 1954, 1985), "Feudalism in Ancient Armenia" ( Yerevan, 1934, 1981) dedicated to the social-economic relations of ancient and medieval Armenia, "Weights and Measures in Ancient Armenian Sources" (Yerevan, 1930, 1985), "Main Roads of Ancient Armenia" (Yerevan, 1936, 1985), "Tigran II and Rome" (Yerevan, 1940, 1972, 1977, Russian: 1943, French: 1963) and other monographs.
Manandyan undertook the creation of the multi-volume work "Study of the History of the Armenian People" to describe the complete history of Armenia in BC. VI – XVI (vols. I-III, 1945, 1952, 1957, also 1977, 1978), which, however, remained unfinished. In 1902 with the cooperation of Hr. Acharyan, Manandyan published all the known originals of the Armenian witness literature of the XII-XIX centuries (Vol. I-II), prepared for a scientific publication the originals of the Armenian translations of the works of ancient Greek philosophers (Nonos, Elias, Zeno the Citium, Aristotle, and others).
In 1935, H. Manandyan became an honored figure of science of the ASSR. He was awarded with the "Labor Red Banner" order, many medals, and certificates of honor.
H. Manandyan’s bronze bust in the lobby of YSU's central building symbolizes the role of an outstanding scientist-pedagogue in the foundation, establishment, and development of university science.