3. Վիկտոր Համազասպի Համբարձումյան (1908-1996 թթ.)
Աստղաֆիզիկոս, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ԽՍՀՄ ԳԱ և ՀԽՍՀ ԳԱ ակադեմիկոս, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ
Ծնվել է 1908 թ. սեպտեմբերի 18-ին Թիֆլիսում: 1924-1928 թթ. ավարտել է Լենինգրադի (այժմ՝ Սանկտ Պետերբուրգ) պետական համալսարանի ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետը: 1928-1931 թթ. սովորել է ԽՍՀՄ ԳԱ գլխավոր աստղադիտարանի (Պուլկովո) ասպիրանտուրայում: 1935 թ., առանց ատենախոսության պաշտպանության, նրան շնորհվել է ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտորի աստիճան:
1931-1944 թթ. Վ. Համբարձումյանն աշխատել է Լենինգրադի համալսարանում որպես դոցենտ, պրոֆեսոր, ապա՝ իր իսկ հիմնադրած՝ ԽՍՀՄ-ում առաջին աստղաֆիզիկայի ամբիոնի վարիչ, 1940-ից՝ գիտական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր:
1943 թ. Հ. Օրբելու և Վ. Համբարձումյանի ջանքերով Երևանում հիմնադրվեց ՀԽՍՀ գիտությունների ակադեմիան. Վ. Համբարձումյանը դարձավ նրա հիմնադիր անդամներից մեկը և առաջին փոխնախագահը: 1947 թ. նա ընտրվել է ՀԽՍՀ ԳԱ նախագահ և շուրջ կես դար ղեկավարել այն:
1946 թ. Վ. Համբարձումյանը հիմնադրել է ԵՊՀ աստղաֆիզիկայի ամբիոնը և Բյուրականի աստղադիտարանը, որտեղ կատարված հետազոտությունները կանխորոշեցին 20-րդ դարի երկրորդ կեսի աստղաֆիզիկայի զարգացման հիմնական ուղղությունները: Մեծ է նրա վաստակը Հայաստանում ֆիզիկայի ու մաթեմատիկայի զարգացման, բնական ու տեխնիկական գիտությունների բնագավառում հետազոտությունների մակարդակի բարձրացման, նոր, ժամանակակից գիտական ուղղությունների ստեղծման և բարձրորակ մասնագետների պատրաստման գործում: Նա մեծապես նպաստել է Հայաստանում ռադիոէլեկտրոնիկայի, քիմիական, մեքենաշինական, լեռնային արդյունաբերության զարգացմանը:
Համաշխարհային գիտության պատմության մեջ նոր էջ են բացել Վ. Համբարձումյանի ներդրումները տեսական աստղաֆիզիկայի, աստղերի և միգամածությունների ֆիզիկայի, աստղային դինամիկայի, արտագալակտիկական աստղագիտության, աստղերի և գալակտիկաների էվոլյուցիայի հետազոտության բնագավառում: Մի շարք սկզբունքներ, այդ թվում ինվարիանտության հակադարձ խնդիրների լուծման սկզբունքը, կոչվում են Վ. Համբարձումյանի անունով: Նա մշակել է աստղային համակարգերի վիճակագրական մեխանիկայի հիմունքները, հայտնագործել աստղակույտերի աստիճանական քայքայման երևույթը և առաջադրել աստղակույտերի տարիքի որոշման սկզբունք:
Կրկնակի աստղերի նկատմամբ նոր մեթոդների կիրառման միջոցով հիմնավորել է Գալակտիկայի տարիքի կարճ (հարյուր միլիարդ տարի) սանդղակը: Նրա մշակած շատ գաղափարներ դուրս են եկել աստղաֆիզիկայի շրջանակներից՝ ստանալով ընդհանուր մեթոդաբանական նշանակություն, և խթանել գիտության այլ բնագավառների զարգացումը:
1948-1950 թթ. Վ. Համբարձումյանն ընտրվել է Միջազգային աստղագիտական միության փոխնախագահ, 1961-1964 թթ.՝ նախագահ, 1968-1972 թթ.՝ գիտական ընկերությունների միջազգային խորհրդի նախագահ:
Վ. Համբարձումյանը հիմնադրել է «Աստղաֆիզիկա» հանդեսը և մինչև 1986 թ. եղել նրա գլխավոր խմբագիրը, նաև «Հայկական սովետական հանրագիտարանի» առաջին գլխավոր խմբագիրը և խմբագրական խորհրդի նախագահը:
1948-ից նա Հայաստանի կոմկուսի կենտկոմի անդամ էր, 1958 թ.՝ ԽՍՀՄ գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1993-ից մինչև կյանքի վերջը եղել է ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր նախագահ:
Վ. Համբարձումյանի բացառիկ վաստակը համաշխարհային գիտության զարգացման մեջ թե՛ հայրենիքում, թե՛ արտասահմանում գնահատվել է ըստ արժանվույն: 1946 թ. և 1950 թ. նա արժանացել է ԽՍՀՄ պետական մրցանակների, 1995 թ.` ՌԴ պետական մրցանակի: Ընտրվել է ԱՄՆ-ի, Անգլիայի, Բելգիայի, Ավստրիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Կանադայի, Ավստրալիայի, Իտալիայի, Հունաստանի, Լեհաստանի և այլ երկրների գիտությունների ակադեմիաների և գիտական ընկերությունների պատվավոր անդամ, բազմաթիվ համալսարանների պատվավոր դոկտոր:
Վ. Համբարձումյանը Սոցիալիստական աշխատանքի կրկնակի հերոս էր: Պարգևատրվել է Լենինի (5), Հոկտեմբերյան հեղափոխության, «Պատվո նշան», Աշխատանքային կարմիր դրոշի (2) շքանշաններով, ԵՊՀ ոսկե մեդալով: Նրան շնորհվել է նաև ՀՀ ազգային հերոսի կոչում:
Վախճանվել է 1996 թ. օգոստոսի 12-ին Բյուրականում:
Վ. Համբարձումյանի անվամբ են կոչվում ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանը, ԵՊՀ ընդհանուր ֆիզիկայի և աստղաֆիզիկայի ամբիոնը, «Գիտելիք» ընկերությունը, Երևանի թիվ 12 հանրակրթական դպրոցը:
Նրա բրոնզաձույլ կիսանդրին ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի նախասրահում խորհրդանշում է ականավոր գիտնական-մանկավարժի դերը համալսարանական գիտության զարգացման գործում:

Astrophysicist, Ph.D., professor, academician of the Academy of Sciences of the USSR and Academy of Sciences of the USSR, honored figure of science of the USSR
Hmbardzumyan was born on September 12, 1908, in Tbilisi. In 1924-1928, he graduated from the Faculty of Physics and Mathematics of Leningrad (now St. Petersburg) State University. In 1928-1931 studied at the postgraduate course of the main observatory of the Academy of Sciences of the USSR (Pulkovo). In 1935, without a dissertation defense, he received his Ph.D.
In 1931-1944 V. Hambardzumyan worked at the University of Leningrad as an associate professor, then the head of the chair of astrophysics he founded, the first in the USSR, and from 1940, vice-rector for scientific affairs.
In 1943, with the joint efforts of H. Orbeli and V. Hambardzumyan, the Academy of Sciences of the ASSR was founded in Yerevan. V. Hambardzumyan became one of its founding members and first vice president. In 1947, he was elected president of the NAS ASSR and led it for almost half a century.
In 1946, V. Hambardzumyan founded the YSU Chair of Astrophysics and the Byurakan Observatory, where the conducted research predetermined the main directions of the development of astrophysics in the second half of the 20th century. His contribution to the development of physics and mathematics in Armenia, raising the level of research in the field of natural and technical sciences, creating new, modern scientific directions, and training high-quality specialists is great. He also contributed to the development of radio electronics, chemical, machine-building, and mining industries in Armenia.
V. Hambardzumyan's contributions to theoretical astrophysics, physics of stars and nebulae, stellar dynamics, extragalactic astronomy, and research into the evolution of stars and galaxies opened a new page in the history of world science. A number of principles, including the principle of solving inverse problems of invariance, are named after Hambardzumyan. He developed the fundamentals of statistical mechanics of star systems, discovered the phenomenon of gradual decay of star clusters, and proposed a principle for determining the age of star clusters.
By applying new methods to double stars, he justified the short (hundred billion years) age scale of the Galaxy. Many of the ideas he developed went beyond the scope of astrophysics, gaining general methodological significance, and stimulated the development of other fields of science.
In 1948-1950, V. Hambardzumyan was elected vice-president, and in 1961-1964 the president of the International Astronomical Union. In 1968-1972, Hambardzumyan was the president of the International Council of Scientific Societies.
V. Hambardzumyan founded the magazine "Astrophysics" and until 1986 was its editor-in-chief, the first editor-in-chief of the "Armenian Soviet Encyclopedia" and the chair of the editorial board.
From 1948, he was a member of the Central Committee of the Communist Party of Armenia; and in 1958, he was a deputy of the Supreme Council of the USSR.
From 1993 until the end of his life, Hambardzumyan was the honorary president of the NAS of RA.
V. Hambardzumyan's exceptional merit in the development of world science was appreciated both in the homeland and abroad. In 1946 and 1950, he was awarded the USSR state awards, in 1995 - the Russian state award. He was elected an honorary member of the academies and scientific societies of the USA, England, Belgium, Austria, France, Germany, Canada, Australia, Italy, Greece, Poland, and other countries, and received honorary degrees from many universities.
V. Hambardzumyan was a double hero of Socialist work. He was awarded Lenin (5), October Revolution, "Sign of Honor", Labor Red Banner (2), and YSU gold medal. He was also awarded the title of national hero of the Republic of Armenia.
Passed away on August 12, 1996, in Byurakan.
The Byurakan Observatory of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, the Chair of General Physics and Astrophysics of YSU, and the "Knowledge" company, Yerevan Public School No. 12 are named after V. Hambardzumyan.
His bronze bust in the lobby of YSU's central building symbolizes the role of an outstanding scientist-pedagogue in the development of university science.