3. Մկրտիչ Մամբրեի Մկրյան (1907-1983 թթ.)
Գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀԽՍՀ ԳԱ թղթակից անդամ, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ
Ծնվել է 1907 թ. հոկտեմբերի 9-ին Վանում: Մեծ եղեռնից մազապուրծ բազմաթիվ հայերի հետ 1919 թ. Մ. Մկրյանը հանգրվանել է Երևանում: Ավարտելով Խ. Աբովյանի անվան միջնակարգ դպրոցը՝ մեկնել է Նոր Բայազետ (այժմ՝ Գավառ) և աշխատել որպես ուսուցիչ: Մեկ տարի անց ընդունվել է ԵՊՀ պատմագրական ֆակուլտետ:
1930 թ. ավարտելով համալսարանը` Մ. Մկրյանն ընդունվել է ԵՊՀ ասպիրանտուրա: 1933-ից զբաղվել է գիտամանկավարժական գործունեությամբ: 1939 թ. պաշտպանել է թեկնածուական, 1945 թ.՝ դոկտորական ատենախոսություն: 1946 թ. նրան շնորհվել է պրոֆեսորի կոչում: 1956 թ. ընտրվել է ՀԽՍՀ ԳԱ թղթակից անդամ:
1941-1947 թթ. և 1957-1976 թթ. Մ. Մկրյանը եղել է ԵՊՀ բանասիրության ֆակուլտետի դեկան, 1954-1980 թթ.՝ հայ գրականության ամբիոնի վարիչ, 1947-1953-ին՝ ՀԽՍՀ ԳԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի տնօրեն:
1938 թ. Երևանում տպագրվել է նրա կազմած «XIII-XVIII դդ. հայ աշխարհիկ գրականությունը» ժողովածուն, որի ընդարձակ առաջաբանում նա նոր մոտեցումով է արժևորել Ֆրիկի, Կոստանդին Երզնկացու, Քուչակի, Սայաթ-Նովայի և այլոց ստեղծագործությունները: «Գրիգոր Նարեկացի» մենագրության մեջ (Եր., 1955) Մ. Մկրյանը նորովի է բացահայտել հանճարեղ մտածողի ստեղծագործության ազգային ու համամարդկային արժեքը: Նրա գրչին են պատկանում «Էջեր հայ վիպասանության պատմությունից» (Եր., 1957), «Մովսես Խորենացի. կյանքն ու ստեղծագործությունը» (Եր., 1970), «Իսահակյանի հումանիզմը» (Եր., 1975), «Հովհաննես Թումանյանի ստեղծագործությունը» (Եր., 1981) մենագրությունները:
Մ. Մկրյանը հեղինակ է նաև բուհական և դպրոցական դասագրքերի` «Հայ հին գրականության պատմություն (V-X դարեր)» (երկու հատորով, Եր., 1976), «Հայ գրականություն» հանրակրթական դպրոցի 8-րդ դասարանի համար (ունեցել է 12 հրատարակություն):
Մ. Մկրյանը զեկուցումներով հանդես է եկել հանրապետական և համամիութենական գիտաժողովներում: Նրա աշխատությունները թարգմանվել են ռուսերեն, վրացերեն և այլ լեզուներով:

3. Mkrtich Mkryan (1907-1983)
Literary scholar, Ph.D., professor, correspondent member of the Academy of Sciences of the ASSR, and honored figure of science of the ASSR
Mkryan was born on October 9, 1907, in Van. In 1919, with many Armenians who escaped from the Great Genocide, M. Mkryan found refuge in Yerevan. After graduating Kh. Abovyan secondary school he moved to Nor Bayazet (now Gavar) and worked as a teacher. A year later, he was admitted to the Faculty of History of YSU.
In 1930, after graduating from the university, M. Mkryan was admitted to the YSU postgraduate course. Since 1933, he has been engaged in scientific and pedagogical activities. In 1939, Mkryan defended his candidate's thesis, and in 1945 - a doctoral thesis. In 1946, he became a professor. In 1956, Mkryan was elected a correspondent member of the ASSR Academy of Sciences.
In 1941-1947 and 1957-1976, Mkryan was the dean of the YSU Philology Faculty, in 1954-1980, the head of the Armenian Literature Chair, and in 1947-1953, Mkryan was the director of the Institute of Literature after M. Abeghyan.
In 1938, Mkryan published his compilation "Armenian Secular Literature of XIII-XVIII centuries" collection, in the extensive preface of which he valued the works of Frik, Konstantin Yerznkatsi, Kuchak, Sayat-Nova and others with a new approach. In the monograph "Grigor Narekatsi" (Yerevan, 1955) M. Mkryan has newly discovered the national and universal value of the genius thinker's work. Mkryan also authored the monographs "Pages from the History of Armenian Fiction" (Yerevan, 1957), "Movses Khorenatsi: life and works" (Yerevan, 1970), "Isahakyan's humanism" (Yerevan, 1975), "Hovhannes Tumanyan's work" (Yerevan, 1981).
M. Mkryan is also the author of university and school textbooks: "History of Ancient Armenian Literature (V-X centuries)" (in two volumes, Yerevan, 1976), "Armenian Literature" for the 8th grade of the general education school (12 editions).
M. Mkryan gave reports at republican and all-union conferences. His works have been translated into Russian, Georgian, and other languages.
In 1961, M. Mkryan became an Honored Worker of Science of the ASSR, as well as received the medal "Badge of Honor".