3. Վազգեն Ասքանազի Գևորգյան (1923-2002 թթ.)
Ծնվել է 1923 թ. մարտի 31-ին Ներքին Ախտա գյուղում (այժմ՝ քաղաք Հրազդան): 1940 թ. ավարտել է Երևանի թիվ 13 միջնակարգ դպրոցը և ընդունվել ԵՊՀ բանասիրության ֆակուլտետ:
1941-1943 թթ. Վ. Գևորգյանը մասնակցել է Հայրենական մեծ պատերազմին, ծանր վիրավորվել և զորացրվել: Կրթությունը շարունակել է ԵՊՀ բանասիրության ֆակուլտետում: 1945 թ. ավարտել է համալսարանը, 1949 թ.՝ ասպիրանտուրան:
1950 թ. Վ. Գևորգյանը պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն և մինչև 1984 թ. աշխատել ԵՊՀ հայոց լեզվի, 1985-ից մինչև կյանքի վերջը՝ հայոց լեզվի պատմության ամբիոնում: 1952 թ. նրան շնորհվել է դոցենտի, 1991 թ.՝ պրոֆեսորի կոչում:
1994-1995 ուստարում Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի հրավերով Վ. Գևորգյանը գրաբար է դասավանդել Երուսաղեմի Ալեք և Մարի Մանուկյանների անվան ժառանգավորաց վարժարանում և ընծայարանում:
Հայտնի էր նաև իր բանասիրական, բանաստեղծական թարգմանչական գործունեությամբ: Հայ գրականության և մշակույթի մեջ լուրջ ներդրում են Գր. Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» (Եր., 1970, 1979, 1996) և «Տաղերի» (Եր., 1979) նրա աշխարհաբար թարգմանությունները: Նա թարգմանել է նաև «Լերմոնտով, բանաստեղծություններ և պոեմներ» գիրքը, ինչպես նաև «Դև» պոեմը: Հեղինակ է «Լերմոնտով» (Եր., 1956) չափածո ողբերգության, ինչպես նաև մի շարք գիտական հոդվածների:
Վ. Գևորգյանը պարգևատրվել է Հայրենական մեծ պատերազմի I աստիճանի շքանշանով, «1941-1945 թթ. Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 20 տարին» և այլ մեդալներով:

3. Vazgen Gevorgyan (1923-2002)
Gevorgyan was born on March 31, 1923, in the village of Nerkin Akhta (now the city of Hrazdan). In 1940, he graduated from secondary school No. 13 in Yerevan and entered the YSU Faculty of Philology.
From 1941-1943, V. Gevorgyan participated in the Great Patriotic War and was seriously wounded and discharged. He continued his education at the YSU Faculty of Philology. In 1945, Gevorgyan graduated from the university, and in 1949, he completed his post-graduate studies.
In 1950, V. Gevorgyan defended his Ph.D. thesis and until 1984, worked at YSU Cahir of Armenian Language, from 1985 until the end of his life, at the Chair of Armenian Language History. In 1952, he became associate professor, and in 1991 - professor.
In 1994-1995, at the invitation of the Armenian Patriarchate of Jerusalem, V. Gevorgyan taught at the Alek and Marie Manukyan Inheritance School and Endowment School in Jerusalem.
He was also known for his philological and poetic translation activities making a serious contribution to Armenian literature and culture. The most prominent works are his secular translations of Narekatsi's "Book of Tragedy" (Yerevan, 1970, 1979, 1996) and "Tagher" (Yerevan, 1979). He also translated the book "Lermontov Poems" as well as the poem "Dev". He is the author of the verse tragedy "Lermontov" (Yerevan, 1956), as well as a number of scientific articles.
V. Gevorgyan was awarded the Order of the Great Patriotic War, 1st degree, "20 years of victory in the Great Patriotic War of 1941-1945" and other medals.