3. Թադևոս Հայրապետի Ավդալբեկյան (1885-1937 թթ.)
Ծնվել է 1885 թ. հոկտեմբերի 3-ին Պարսկաստանի Մակու քաղաքում, որտեղ ստացել է սկզբնական կրթություն: 1907 թ. ավարտել է Գևորգյան ճեմարանը: Մինչև 1913 թ. եղել է նույն կրթօջախի ուսուցիչ:
1921–1922 թթ. աշխատել է Հայպետհրատում: 1921 թ. հրավիրվել է դասախոսելու ԵՊՀ-ում: Հասարակագիտական և պատմագրական ֆակուլտետներում դասավանդել է հայ հասարակական մտքի պատմություն և տնտեսական զարգացման պատմություն, վարել հասարակագիտական ֆակուլտետի դեկանի տեղակալի պաշտոնը և եղել համալսարանի վարչության անդամ: 1925 թ. դասավանդել է Երևանի կուսդպրոցում:
1926–1930 թթ. եղել է Հայաստանի գիտության և արվեստի ինստիտուտի անդամ: Այնուհետև զբաղվել է գրական-գիտական աշխատանքով՝ ստեղծելով մի շարք ինքնատիպ ու մնայուն գործեր, որոնցից են «Հայ ազատագրական շարժման երկու հոսանք 18-րդ դարի վերջում» և «Շահամիր Շահամիրյանն ու հնդկահայոց համայնական ինքնավարությունը 18-րդ դարում» աշխատությունները: Նրա գրչին են պատկանում հայ գրականության մեծերից Խ. Աբովյանի, Մ. Նալբանդյանի, Հովհ. Թումանյանի, Մուրացանի, Ա. Թոխմախյանի գրական ժառանգության լուսաբանմանը նվիրված ուսումնասիրություններ:
Տնտեսագիտական հետազոտությունները վերաբերում են Հայաստանի տնտեսական զարգացման պատմությանը՝ «Հայ շինականի և գեղջկուհու աշխատավարձը 5-րդ դարում», «Մի գաղտնիք հայ վիմական արձանագրությունների մեջ ու նրա նշանակությունը Հայաստանի տնտեսական զարգացման պատմության համար» (Եր., 1927), տնտեսագիտության տեսությանը՝«Կարլ Մարքսի տնտեսական զարգացման թեորիան» (Եր., 1926) և այլ հարցերի:
Գործուն մասնակցություն է ունեցել 1934–1935 թթ. hրատարակված «Ռուս-հայերեն նոր բառարանի» ստեղծմանը, ինչպես նաև կազմել է «Ռուս-հայերեն տնտեսագիտական տերմինների բառարան»-ը (Եր., 1964): Ծավալել է թարգմանչական գործունեություն:
1937 թ. հուլիսի 26-ին ձերբակալվել է հակահեղափոխական գործունեություն ծավալելու մեղադրանքով: Գնդակահարման մասին վճիռը կայացվել է 1937 թ. դեկտեմբերի 28-ին:

3. Tadevos Avdalbekyan (1885-1937)
Avdalbekyan was born on October 3, 1885. in Maku, Persia, where he received his primary education. In 1907, he graduated from Gevorgyan Seminary. Until 1913, Avdalbekyan was a teacher at the same educational institution.
From 1921-1922, he worked in Armenian Publishing house. In 1921, he was invited to lecture at YSU. Avdalbekyan taught the history of Armenian public thought and the history of economic development in the faculties of social sciences and history, held the position of deputy dean of the faculty of social sciences, and was a member of the university board. In 1925, he also taught in Yerevan elementary school.
From 1926-1930, Avdalbekyan was a member of the Institute of Science and Art of Armenia. Then he engaged in literary-scientific work, creating a number of original and lasting works, among which are "Two Currents of the Armenian Liberation Movement at the End of the 18th Century" and "Shahamir Shahamiryan and the Indo-Armenian Communal Autonomy in the 18th Century". Among his works are the studies devoted to the literary heritage of greats of Armenian literature, such as Kh. Abovyan, M. Nalbandian, Hovh. Tumanyan, Muratsan, and Tokhmakhyan.
Avdalbekyan’s economic research referred to the history of the economic development of Armenia: "The wages of an Armenian construction worker and a peasant woman in the 5th century", "A secret in the Armenian stone inscriptions and its significance for the history of the economic development of Armenia" (Yerevan, 1927), the theory of economics: "Karl Marx the theory of economic development" (Yerevan, 1926) and other issues.
He took an active part in the creation of the "New Russian-Armenian Dictionary" published in 1934-1935 and also compiled the "Dictionary of Russian-Armenian Economic Terms" (Yerevan, 1964). Avdalbekyan is also popular with his translation activities.
He was arrested on July 26, 1937, on charges of counter-revolutionary activities. The shooting verdict was passed on December 28, 1937.