3. Մեսրոպ (Փարսադան) Տեր-Մովսիսյան (1865-1939 թթ.)
Ծնվել է 1865 թ. մայիսի 7-ին Զանգեզուրի Շիկահող գյուղում: 1882 թ. ավարտել է Շուշիի թեմական, 1885 թ.՝ Թիֆլիսի Ներսիսյան դպրոցը, 1890 թ.՝ Դորպատի համալսարանը: Մասնագիտական գիտելիքները կատարելագործել է Վիեննայում, Փարիզում, Երուսաղեմում, Լոնդոնում, Բեռլինում, Վենետիկում: 1902 թ. ստացել է հայ բանասիրության մագիստրոսի աստիճան:
Աշխատել է որպես Երևանի թեմի եկեղեցական-ծխական ուսումնարանների տեսուչ, Շուշիի հոգևոր թեմական դպրոցի տնօրեն, Շամախիի հայկական հոգևոր խորհրդի նախագահող անդամ։ 1890–1904 թթ. Խաչիկ Դադյանի արշավախմբի կազմում մասնակցել է Զվարթնոցի պեղումներին։ 1904-ից եռանդուն գործունեություն է ծավալել ցարական կառավարության բռնագրաված եկեղեցական ու վանական ունեցվածքի վերադարձման ուղղությամբ։ 1905–1906 թթ. մասնակցել է Նախիջևանի և Զանգեզուրի գավառների խռովարար մահմեդական բնակչության խաղաղեցմանը և թաթարական ջարդերից տուժած հայերի օգնությունը կազմակերպելու գործին:
1907–1910 թթ. եղել է Կ. Պոլսում, Երուսաղեմում, Հռոմում, Փարիզում, Լոնդոնում, Վենետիկում և ընդգրկվել եկեղեցական դպրոցների ծրագրերի մշակման հանձնաժողովներում, ապա՝ նշանակվել Էջմիածնի Սինոդի անդամ, Գևորգյան ճեմարանի տեսուչ, ձեռնադրվել եպիսկոպոս: 1913–1916 թթ. եղել է Վրաստանի և Իմերեթիայի, 1917թ.՝ Աստրախանի թեմական առաջնորդ:
Առաջին աշխարհամարտի տարիներին գործուն մասնակցություն է ունեցել հայկական կամավորական ջոկատների կազմավորմանը, նյութական և բարոյական աջակցություն ցույց տվել մարտիկներին, վիրավորներին ու փախստականներին, Անդրկասպյան և Թուրքեստանի տարբեր քաղաքներում հանգանակություն է արել հօգուտ արևմտահայ գաղթականների ու որբերի:
1919 թ. հրավիրվել է Հայաստանի նորաբաց համալսարան որպես հայ գրականության և կրոնական մատենագրության առարկաների պրոֆեսոր, եղել է պատմալեզվաբանական ֆակուլտետի առաջին դեկանը: Համալսարանի հանդիսավոր բացման օրը՝ 1920 թ. հունվարի 31-ին, կարդացել է առաջին ակադեմիական դասախոսությունը «Հայ վանքերի նշանակությունը Հայաստանի կուլտուրական գործերում» թեմայով:
1922–1932 թթ. գլխավորել է Պարսկա-Հնդկաստանի թեմը:
Հեղինակ է 130 գիտական աշխատությունների, որոնցից են «Ուղեւորութիւն Տ. Տ. Մկրտիչ Վեհափառ Կաթողիկոսի Ամենայն Հայոց Երուսաղեմից–Էջմիածին» (1894), «Հայ գյուղական տունը» (1894), «Սոկրատայ Սքոլաստիկոսի եկեղեցական պատմութիւն թարգմանեաց Փիլոն Տիրակացի եւ Պատմութիւն վարուց սրբոյ Սեղբեստրոսի եպիսկոպոսին Հռովմայ թարգմանեալ Աբասու Գրիգորի Ձորափորեցւոյ» (1897), «Նկարագրութիւն հոգեւոր վարուց Հովասափու, որդւոյ թագաւորին Հնդկաց»(1897):

3. Mesrop (Parsadan) Ter-Movsisyan (1865-1939)
Ter-Movsisyan was born on May 7, 1865, in the Shikahogh village of Zangezur. In 1882, he graduated from Shushi Diocese, in 1885 - from Tbilisi Nersisyan School, and in 1890 - from Dorpat University. He improved his professional knowledge in Vienna, Paris, Jerusalem, London, Berlin, and Venice. In 1902,  Ter-Movsisyan received a Master's degree in Armenian philology.
He worked as an inspector of church-parochial schools of Yerevan Diocese, director of Shushi Diocesan Spiritual School, and presiding member of Shamakhi Armenian Spiritual Council. From 1890-1904, Ter-Movsisyan participated in the excavations of Zvartnots as part of Khachik Dadyan's expedition. Since 1904, he had been active in the return of church and monastic property confiscated by the tsarist autocracy. From 1905-1906, Ter-Movsisyan participated in the pacification of the riotous Muslim population of the Nakhichevan and Zangezur provinces and in organizing aid for Armenians affected by the Tatar pogroms.
From 1907 to 1910, Ter-Movsisyan was in Constantinople, Jerusalem, Rome, Paris, London, and Venice and was included in the commissions for the development of programs of church schools, and then he was appointed a member of Etchmiadzin Synod, inspector of the Gevorgian Seminary, and ordained a bishop. From 1913-1916, Ter-Movsisyan was the diocesan leader of Georgia and Imereti, and in 1917 – in Astrakhan.
During the years of the First World War, he took an active part in the formation of Armenian volunteer squads, provided material and moral support to soldiers, wounded, and refugees, and collected funds in various cities of Transcaspian and Turkestan for the benefit of Western Armenian emigrants and orphans.
In 1919, Ter-Movsisyan was invited to the newly opened University of Armenia as a professor of Armenian literature and religious bibliography and was the first dean of the history-linguistics faculty. On the day of the solemn opening of the university on January 31, 1920, delivered the first academic lecture on the topic "Significance of Armenian monasteries in the cultural affairs of Armenia".
From 1922-1932, Ter-Movsisyan headed the diocese of Persia-India.
He authored 130 scientific works, among which are "Journey of His Holiness Mkrtich Catholicos of All Armenians from Jerusalem to Etchmiadzin" (1894), "Armenian Village House" (1894), "Ecclesiastical History of Socrates Scholasticus translated by Philo Tirakatsi and History of the Bishop of Seghbestros translated into Roman by Abbas Grigori" (1897), "Description of the spiritual leader Hovasap, the son of the king of India" (1897).