3. Եվրոպական փորձը՝ Հայաստանի իրավական դաշտի համար. ԵՊՀ ուսանողի տեսլականը
Միջազգային կրթական ծրագրերը ոչ միայն մասնագիտական գիտելիքների հարստացման, այլև մշակութային նոր հորիզոններ բացահայտելու լավագույն հնարավորություններից են։ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանող Արսեն Սարգսյանը միջբուհական պայմանագրի շրջանակում մեկ կիսամյակ ուսանել է Բեռլինի Հումբոլդտի համալսարանում՝ ուսումնասիրելով իրավունքի տարբեր ճյուղեր, ծանոթանալով գերմանական դատական համակարգին և հատկապես խորանալով պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների իրավական կարգավորման մեջ։ Բեռլինում ձեռք բերած փորձը նա ցանկանում է հետագայում կիրառել Հայաստանում։
Մեզ հետ զրույցում Արսենը պատմել է գերմանական կրթական համակարգի առանձնահատկությունների, ակադեմիական ազատության, նոր ընկերների հետ շփումների և հայրենիքում իրավական բարեփոխումներ կատարելու իր տեսլականի մասին։
Ակադեմիական ազատություն և կրթական նոր փորձ
Բեռլինի Հումբոլդտի համալսարանում Արսենն ընտրել էր «Իրավունք և կրոն», «Աշխատանքային իրավունք», «Պայմանագրային իրավունք», «Միջազգային մարդու իրավունքներ», «Տրամաբանություն», ինչպես նաև գերմաներենի դասընթացները:
Գերմաներենի B2 մակարդակի իմացությամբ նա առարկաների մեծ մասն անցել է գերմաներենով՝ բացառությամբ «Միջազգային մարդու իրավունքներ» դասընթացի, որն անգլերենով էր դասավանդվում։
Խոսելով գերմանական և հայաստանյան կրթական համակարգերի տարբերությունների մասին՝ Արսենն առաջնահերթ առանձնացրեց դասացուցակի ճկունությունն ու ուսանողակենտրոն մոտեցումը:
«Օտարերկրյա ուսանողների համար դասացուցակն ավելի ճկուն էր. մենք էինք ընտրում առարկաները և որոշում, թե որ ժամերին հաճախենք դասընթացներին: Ուսումնական նյութերի առումով հնարավորություն ունեինք օգտվելու ավելի շատ դասագրքերից ու նյութերից. որոշ դասախոսներ առաջարկում էին տարբեր գրքեր, և ուսանողն ինքն էր որոշում, թե ինչ մեթոդաբանությամբ պատրաստվի քննություններին»,- ասաց նա ու հավելեց, որ քննությունների ընթացքում դասախոսները պատրաստակամ էին լրացուցիչ հարցադրումներով ուղղորդելու ուսանողին։ Նրա խոսքով՝ գնահատականների բողոքարկման գործընթացը Հումբոլդտի համալսարանում ավելի խիստ է՝ համեմատած ԵՊՀ-ում կիրառվող մեխանիզմների հետ։
Գործնական փորձառություն
Արտերկրում ուսումը շարունակելու ժամանակահատվածում Արսենը հաճախել է գերմանական դատարաններ և ծանոթացել տեղի դատավարական առանձնահատկություններին։
«Մասնակցել եմ քրեական իրավունքի մասնագետ Ռոնեն Շտայնկեի բանախոսությանը՝ ձեռք բերելով հմտություններ մտքի ազատության իրավունքի և դրա չարաշահումների տարանջատման վերաբերյալ, ինչպես նաև մասնակցել եմ արհեստական բանականությանը (AI) նվիրված գիտաժողովի, որտեղ ներկայացվել են արհեստական բանականության կիրառմանն առնչվող իրավական նոր կարգավորումները, որոնք լրամշակման անհրաժեշտություն ունեն»,- ընդգծեց նա:
Մշակութային երկխոսություն. հայկական հարիսան ու նոր ընկերները
Արսենի համար ուսանողական կյանքի ամենավառ իրադարձություններից է եղել համալսարանի բակում կազմակերպված «Միջազգային ընթրիք» միջոցառումը, որի շրջանակում նա օտարերկրացի ուսանողներին ներկայացրել է հայկական ավանդական խոհանոցը։
«Ես պատրաստել էի հարիսա: Իհարկե, մենակ եմ պատրաստել, բայց տատիկս հեռավար ինձ օգնում էր իր խորհուրդներով: Մեծ հաճույք էր իմ ազգային ուտեստը ներկայացնելը, ինչպես նաև այլ ազգերի, այդ թվում՝ լեհերի, ուկրաինացիների, չինացիների պատրաստած ուտեստները համտեսելն ու միմյանց մշակույթին ծանոթանալը»,- ասաց նա:
Արսենը հիմնականում շփվել է չինացի, սինգապուրցի, անգլիացի, լեհ և հույն ուսանողների հետ։ Նրան հատկապես հետաքրքրում էր հույն ուսանողների հետ շփումը՝ հաշվի առնելով երկու ազգերի քրիստոնեական, պատմական և մշակութային ընդհանրությունները։
Ճանապարհորդություն Եվրոպայում
Գերմանիայում սովորող ԵՊՀ մի քանի ուսանողների հետ Արսենը նախընտրել է ինքնուրույն ճամփորդել և բացահայտել Եվրոպան: Բացի Բեռլինից՝ նա այցելել է Պոտսդամ, Դրեզդեն, Քյոլն, Ախեն, ինչպես նաև եվրոպական այլ քաղաքներ՝ Ամստերդամ, Բրյուսել, Պրահա, Վիեննա և Վենետիկ:
Բեռլինից Հայաստան՝ իրավական բարեփոխման գաղափարով
Մասնագիտական ամենակարևոր ձեռքբերումը Արսենը համարում է «Իրավունք և կրոն» դասընթացի շրջանակում ձեռք բերած գիտելիքները, որոնք ցանկանում է կիրառել Հայաստանում։
«Մեր ազգային օրենսդրությամբ պետություն-եկեղեցի հարաբերությունները, իմ ընկալմամբ, թերի են կարգավորված, ինչն առաջացնում է ճգնաժամ: Գերմանական համակարգում այդ հարաբերությունները շատ ավելի լավ են կարգավորված, ինչը, իմ կարծիքով, առավել հստակ սահմանազատում է պետության և եկեղեցու իրավասությունների շրջանակը»,- ընդգծեց Արսեն Սարգսյանը՝ մատնանշելով, որ «Իրավունք և կրոն» դասընթացի ուսումնասիրությունը հնարավորություն է տվել նրան մշակելու մոդել, որը կարող է առաջարկվել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների ոլորտում բարեփոխում կատարելու համար:

September 03, 2026 | 11:00
International educational programs offer some of the best opportunities not only to broaden professional knowledge but also to discover new cultural horizons. Arsen Sargsyan, a student at the YSU Faculty of Law, spent one semester at Humboldt University of Berlin under an interuniversity agreement, studying various branches of law, learning about the German judicial system and, in particular, exploring the legal regulation of state-church relations. He hopes to apply his Berlin experience in Armenia in the future.
In an interview with us, Arsen spoke about the distinctive features of the German education system, academic freedom, interactions with new friends and his vision for legal reforms in Armenia.
Academic freedom and new educational experience
At Humboldt University of Berlin, Arsen chose courses in Law and Religion, Labor Law, Contract Law, International Human Rights, Logic and German.
With B2-level proficiency in German, he took most of his courses in German, except for International Human Rights, which was taught in English.
Speaking about the differences between the German and Armenian education systems, Arsen particularly highlighted the flexibility of the schedule and the student-centered approach.
"The schedule was more flexible for international students: We chose our courses and We chose our courses and selected the class times to attend. In terms of study materials, we had access to a wider range of textbooks and resources. Some lecturers recommended several different books, and students could decide for themselves which methodology to use when preparing for exams," he said, adding that during examinations, lecturers were willing to guide students by asking additional questions. He also noted that the grade appeal process at Humboldt University is stricter than the mechanisms applied at YSU.
While studying abroad, Arsen attended proceedings in German courts and became familiar with the particular features of the local judicial process.
"I attended a lecture by criminal law expert Ronen Steinke, where I gained skills in distinguishing between the right to freedom of thought and its abuse. I also attended a conference on artificial intelligence, where new legal regulations concerning the use of AI were presented, which still require further refinement," he noted.
Cultural dialogue: Armenian harissa and new friends
For Arsen, one of the most memorable events of student life was an International Dinner held in the university courtyard, where he introduced international students to traditional Armenian cuisine.
"I made harissa. Of course, I prepared it myself, but my grandmother helped me remotely with her advice. It was a great pleasure to present my national dish, as well as to taste dishes prepared by people from other countries, including Poles, Ukrainians and Chinese, and to learn about one another's cultures," he said.
Arsen mainly spent time with students from China, Singapore, England, Poland and Greece. He was particularly interested in interacting with Greek students, given the Christian, historical and cultural commonalities between the two peoples.
Traveling across Europe
Together with several YSU students studying in Germany, Arsen chose to travel independently and explore Europe. In addition to Berlin, he visited Potsdam, Dresden, Cologne and Aachen, as well as other European cities, including Amsterdam, Brussels, Prague, Vienna and Venice.
From Berlin to Armenia with an idea for legal reform
Arsen considers the knowledge he gained from the Law and Religion course his most important professional achievement and hopes to apply it in Armenia.
"In my view, state-church relations are inadequately regulated under our national legislation, which creates a crisis. In the German system, these relations are regulated much more effectively, which, in my opinion, provides a clearer delineation of the respective areas of competence of the state and the church," Arsen Sargsyan said.
He noted that studying the Law and Religion course had helped him develop a model that could be proposed to the Republic of Armenia for reforming the field of state-church relations.